Pýcha a předsudek

30. 1. 2009

Autor titulu: Jane Austenová

Žánr: historie

Popis knihy:

Tuhle knihu sem umisťuji nejen jako knižní tip, ale také jako takové slovo do pranice. Není pochyb o tom, že každá žena či dívka s alespoň maličkou špetkou smyslu pro romantiku musí toto dílo zbožňovat - a to samozřejmě nejen v knižní podobě.

Tou otázkou do pranice je: může se opravdu líbit i mužům?

Snad mi prominete, že ta diskuse původně vyplynula kvůli sledování šestidílného britského seriálu Pride and Prejudice, dovolím si ji ocitovat:

Terajs :na to se s chlapem asi nikdy dívat nebudu - to bych si neužila

XY: no vyvstalo mi v hlave nekolik moznych vysvetleni tveho postulatu, a na vsechny plati moje poucka - chlap se na to dobrovolne nikdy divat nebude :D

Takže tímto bych chtěla poprosit pánské návštěvníky Inflow: byli byste tak hodní a zkusili si to přečíst? Nebo se alespoň podívali na film? Pak mi dejte vědět, jak to dopadlo :).

Úryvek z knihy:

Be not alarmed, Madam, on receiving this letter, by the apprehension of its containing any repetition of those sentiments, or renewal of those offers, which were last night so disgusting to you. I write without any intention of paining you, or humbling myself, by dwelling on wishes, which, for the happiness of both, cannot be too soon forgotten; and the effort which the formation and the perusal of this letter must occasion should have been spared, had not my character required it to be written and read. You must, therefore, pardon the freedom with which I demand your attention; your feelings, I know, will bestow it unwillingly, but I demand it of your justice.

Píše pan Darcy Elizabeth Bennetové po velmi závažné a pro oba bolestivé diskusi, která odhalí řadu předsudků, které o sobě tito dva lidé pod vlivem různých okolností získali.

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele Katka Hošková
Díky, Terko..... Já se bála to sem dát jako notoricky známé dílo, ale tys tu odvahu měla. Skvělé... Četla jsem od Austenové všechno, něco je lepší, něco horší. Pýchu a předsudek miluju i v poslední filmové podobě, kterou jsem viděla snad 100x a nestydím se za to! Musíte prostě uznat, že pan Darcy přicházející v rozelvátém plášti ranním oroseným vřesovištěm na konci filmu je neodolatelný!Díky, hned mám chuť se na to mrknout znovu:-).
Obrázek uživatele Majla
Souhlasím, že pan Darcy je  ve filmu neodolatelný  a my se spolubydlícími jsme dokonce založily takový pomyslný spolek milovnic Austenové i filmů podle jejích knih. Viděla jsme nedávno film, který se jmenuje v překladu nejspíš Čtenářský klub Jane Austenová a tam je obrazně odpovězeno na otázku, zda ji čtou i muži.No nebudu napínat, nakonec ji přečtou téměř všichni muži ve filmu.Jinak já mám od Jane ještě moc ráda Emu a Rozum a cit(i ve filmové podobě). No ale zda ji nějaký kluk četl ve zkutečnosti?Já sama jsem "přinutila" několik kluků podívat se a jednoho přečíst.Říkal, že to nebylo špatné, ale Zaklínač je lepší:-)Ale věřím, že i muži ji ocení.
Obrázek uživatele Katka Hošková
No, srovnávat Jane Austenovou a Zaklínače je zajímavé:-). Mě se teda líbilo obojí, ale každé je to jiný žánr, takže to je tak na stejné úrovni... Jinak, mám čtyřdílnou britskou sérii Lost in Austen o současné dívce, která se ocitne v ději knih od Austenové, ale ještě jsem to neviděla... Prý je to dobré.
Obrázek uživatele admin
Anonym
2. 2. 2009
Prosím prosím, nenapsala bys mi, kde se dá Lost in Austen sehnat? Moc bych to chtěla vidět, ale jaksi to nemohu sehnat ... Díky :O))
Obrázek uživatele Oliii
3. 2. 2009
je to na torrentech, ted to stahuju z www.mininova.org
Obrázek uživatele bookcase

že žádný pán neodpověděl :). Podle mě ji četl jen Tom Hanks v Lásce přes internet :)))).

Jinak jsem taky velkou milovnicí Jane Austen a jejího světa.

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback