Quo vadis, vzdělávací prostředí?

 “The illiterate of the 21st century will not be those who cannot read and  write, but those who cannot learn, unlearn, and relearn” (Alvin Toffler)

 Difúze mobilních technologií, šíření otevřeného vzdělávacího obsahu, nových způsobů učení, změna poptávaných pracovních dovedností – to jsou jen některé „kategorických imperativů“ transformujících současné vzdělávání a vyvolávajících nové a nové otázky designování vzdělávacího procesu i prostředí. Kladete si tyto otázky i vy? Odpovědi na ně nachází inspirativní dokument Future of Learning: From Educational Institutions to Learning Flows výzkumné organizace The Institute for the Future. Vezmeme alespoň některé výstupy ze zprávy vážně a přispějeme tak svou měrou k optimalizaci vzdělávacího prostředí?     

Jaké jsou hlavní oblasti pozitivních posunů i hrozeb vzdělávacího prostředí v krátké budoucnosti?

  1. Učení neohraničené třídou, učební hodinou a osobou učitele.
  2. Hrozba rostoucí kognitivní propasti mezi těmi, kdo se chtějí učit a vědí, jak na to, a těmi, kdo nejsou motivováni.
  3. Znalostkomplexní práce s informacemi ve vzdělávacím procesu - nárůst důležitosti vyhledávat, konsolidovat a předávat obsah v pravou chvíli a v určitém kontextu.
  4.  Potřeba flexibilně pracovat v malém, ale i velkém měřítku - personalizovaná výuka a zároveň MOOC..
  5. Důraz na předvedený výkon a evaluaci výsledků vzdělávání. 
  6. Zlepšování prostřednictvím zpětné vazby, která je poskytována díky pokročilým technologiím, místo známek se posuzuje úroveň zvládnutí obsahu.
  7. Vznik alternativních vzdělávacích prostředí – reálných i virtuálních, potřeba prostoru pro individuální mentorování, pro kolaborativní práci.

Chcete se o tomto tématu dozvědět více? Podívejte se na inspirativní grafickou mapu příběhů, které budou utvářet svět vzdělávání v příštích deseti letech, nebo na nástroje, technologie a procesy, které lze považovat za indikátory změn - http://www.iftf.org/fileadmin/user_upload/downloads/ourwork/SR-1580-IFTF_Future_of_Learning.pdf

Autorka: Pavlína Mazáčová

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback