Rakovina, alkohol, štěňata, unesené děti a petice (už i na facebooku?)

15. 11. 2009

Dnes mi přišel email. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby to nebyl email s hrozivou předponou typu FW:, dramatickým nadpisem a uvnitř s dojímavým obsahem občas doplněným o nějakou ilustrační srdcervoucí fotografii. V lepším případě. V horším případě ještě email vyžaduje osobní podpis pod petici (přímo v emailu samozřejmě).

Typickým příkladem dramatického mailu je holčička s rakovinou, která za každý email dostane nějaký ten cent. Dnes už by asi byla miliardářka, protože tento email koloval, už když jsem byla ve druháku na střední škole, ale ještě v současnosti mi minimálně jednou do roka nostalgicky přijde.

Populární je také email o holčičce v Ikei, kterak byla málem unesena, když ji dostatečně nehlídali. A pak ji včas (po zlanaření celé Ikey) objevili na záchodcích omámenou, převlečenou za chlapečka a s oholenými vlásky! Nuže snad běžný lidský rozum tápe, proč lidé vláčí děti po obchoďácích. V předmětu stálo „Příběh z Ikey – to je opravdu strašné“. Ano je to opravdu strašné, že vysoký počet rodin s dětmi tráví „duchaplně“ svůj volný čas v narvaných nebo poloprázdných obchodních centrech během krásného slunečného dne!

Srdcervoucí email ze záhrobí „Šla jsem na párty mami“ využívá na konci svého „city drásajícího“ textu donucovacích prostředků. Nejen, že prostě musím podepsat, ale když to nepřepošlu symbolizuje to vrchol bezohlednosti a neskutečné samolibosti! Takže, když k Vám potom taková petice požadující pět tisíc podpisů dolétne, máte hrubý nástin, kolik neuvědomělých spoluobčanů naletělo. A také, že tento nesmyslný řetězový dopis pravděpodobně získá podporu dalších X neuvědomělých občanů. A bude si vesele lítat sem a tam, aniž by podepisující trápilo co se děje s jejich daty, a že opravdové podepisování petic probíhá trošku jinak.

Neuvědomělý občan je poněkud kostrbaté slovo, říkejme mu třeba mudla. Mudlové jsou ti, kteří přeposílají zprávy a mívají z toho pocit zadostiučinění a dobroty (minimálně pro ten den, kdy mail přeposlali), kdepak bezohlednost! Když pak na některé z nich narazíte v běžném životě (vzhledem k tolika statisícům podpisů, které kolují internetem je to více než pravděpodobné), nejspíš do Vás najedou nákupním vozíkem, jakoby se nechumelilo, při vstupu na kteroukoliv kulturní akci se budou nepříjemně tlačit, v trolejbusu nejspíše otřou svůj baťoh, kabelku nebo síťovku o Váš obličej, zatímco budete sedět. Nejen na poště předběhnou se suverénním pohledem, na silnici mnohdy ohrozí Vaše zdraví (ať už jako chodce nebo řidiče) a někdy také nechají na chodníku malý, ale většinou spíše pořádný exkrement svého zvířecího mazlíčka. Přeposlané maily s potencionálními mazlíčky jsou obzvláště populární. Nejčastěji se jedná o světlé labradory. Za dobu co světem tento email koluje, už pravděpodobně tato štěňata odrodila svá vlastní štěňata, pokud neskončila utopená, utracená a jinak zatracená, jak bylo horováno.

A tak mudlové přeposílají a přeposílají a já pak některým chudákům beru možný pocit zadostiučinění, když reaguji na tyto emaily stylem „odpovědět všem“, kde jim oznamuji, že jsou obětí podvodného emailu a šířením těchto poplašných zpráv zbytečně obtěžují ostatní. A pro jistotu závěrem vždy argumentuji odkazem přímo na článek na hoax.cz. Také je slušně žádám, aby dříve než se kamkoliv podepíšou, nebo cokoliv přepošlou podívali, zda se nejedná o takový případ emailu. Dělám to už několik let a těší mě, že už mě s tím tak často nikdo neobtěžuje. Možná právě proto, že lidé pomalu díky ostatním přichází na to, že je to z většiny jeden velký podvod, který má hrát na city.

A tak éra emailových hrozeb snad pomalu pomíjí…. tak proč jsou teda zatraceně ty samé fotky přestárlých štěňat už i na facebooku?


Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Shirley
IMHO sa toho len tak ľahko nezbavíme...Oné prestarnuté a dnes už hádam aj v nebi prebývajúce (ak vezmeme do úvahy kreslenú rozprávku o psovi menom Charley) šteňatá som na FB videla tiež a bohužiaľ to tam postol dokonca útulok pre psy. Problém je podľa mňa v tom, že tento hoax je pomerne uveriteľný, na rakovinové dievčatká, ktoré potrebujú peniaze cez mail dnes už verí málokto...

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback