Recenze České bibliografické databáze aneb Knihsymbiotici udělejte si ve čtení pořádek!

Nevím, jak na tom jste vy, ale já jsem dříve shromažďovala tuny papírků, které mi v budoucnosti měly napovědět, co jsem si to vlastně chtěla přečíst. Jak se to tak stává, většinou útržky svého osudu nedostály a ztratily se. Jenže teď, v době informačních technologií jsou tu mnohem efektivnější metody. Je jich tu hned několik. Nejznámější jsou asi tyto projekty: sociální Bookfan.eu, propracovaná Databáze knih a jednoduchá Česká databáze knih.

Chtěla bych se zaměřit právě na třetí jmenovanou, tj. Českou bibliografickou databázi, protože mi za dobu, kdy ji používám, přirostla k srdci. Je pravda, že nemá tolik funkcí, jak předchozí jmenované, ale z mého pohledu je to jenom dobře a to ze dvou důvodů. Za prvé, nestrávím na stránkách více času, než si můžu dovolit. Něco mi totiž říká, že bych těm malým vychytávkám (jako přidávání oblíbených citátů) neodolala. Za druhé, díky tomu jsou stránky velmi intuitivní a přehledné (díky tomu jsou vhodné pro všechny věkové kategorie od dětí, maminek a tatínků až k babičkám a dědečkům). Jak můžete vidět v grafu (viz dole), počet uživatelů obou databází se moc neliší, z čehož vyvozuji, že jsou lidé s Českou bibliografickou databází spokojeni.

Mé oblíbené funkce CBDB.CZ

  • Křečkování seznamu přečtených knih na jednom místě (+ možnost: ohodnocení, přidání poznámky či komentáře) /seznam zobrazuje i obálky knih :)/.
  • Co je nejdůležitější: možnost šíleného křečkování knih, které si uživatel teprve chcete přečíst /pozor, návyková funkce/.
  • Možnost vytvoření vlastní knihovny /a kochání se všech nashromážděných knih nejen ve svém pokoji, ale i online/.
  • Týdenní novinky (i recenze) publikované každého náruživého čtenáře udržují v obraze.
  • Bazar – možnost hledání i nabízení knih /trochu nepřehledný, na možnosti smazání neaktuálního inzerátu se teprve pracuje/.
  • U každé knihy je sloupec dalších knih od stejného autora. Pokud máte přidané některé knihy z tohoto seznamu v přečtených, poznáte to podle ikonky knihy.
  • Absence anglických titulů.
  • Facebookové stránky.
  • Možnost zobrazení žebříčku nejlépe hodnocených knih podle kategorií.
  • A pár dalších :).
ČBDB a Databáze knih v číslech

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback