Reportáž z historicky první akce KISKlubu a povídání o tom, jak to bylo a jak to bude dál...

V čele projektu Komunitní.knihovna.cz stojí šest žen. Jednou z jejich aktivit je pořádání akcí KISKlubu. Jejich první samostatné akce Zachraňte Zemi jsme se osobně zúčastnili a nyní si můžete přečíst reportáž. Posléze jsem se sešla se dvěma členkami týmu, abychom si popovídaly nejen o akci, ale i celém jejich projektu.

Někteří z Vás jistě postřehli, že se před dvěma týdny uskutečnila první akce nového KISKlubu. Pořadatelky akce s názvem Zachraňte Zemi byly velice tajemné. Bližší informace přišly na e-mail pouze přihlášeným a ani z toho nebyl nikdo příliš moudrý. Vím, o čem mluvím, byla jsem mezi nimi také.

Sraz jsme měli v 18.50 u kašny na náměstí Svobody a nikdo z nás nevěděl, co ho vlastně čeká. Teple jsem se oblékla, abych vydržela chodit do půlnoci po venku. Čekala jsem nějakou akční bojovku, sbírání odpadků v parku u Špilberku, geocaching,... Vlastně v podstatě cokoliv. Ale moje představy se i přesto ukázaly jako naprosto zcestné. V 19 hodin už jsme všichni seděli hezky v teple v kavárně. Totiž, ve skutečnosti jsme byli v raketoplánu, který právě startoval na cestu do vesmíru...

Jen pár hodin po úspěšném odstartování z povrchu zemského přistál náš raketoplán na planetě poznání, kde jsme se seznámili s ostatními členy posádky i jejich funkcemi na palubě. Kromě řadových členů posádky se mezi námi vyskytovali piloti, zdravotníci, uklízečky i kapitán. Po seznamovacím ceremoniálu přeletěla raketa na planetu relaxace a byl vyhlášen jeden den volna, abychom se všichni aklimatizovali. Většina z nás dokonale přivykla vesmírnému prostředí poté, co jim obsluha vesmírného baru natočila pozemský zlatavý mok.

Z fotogalerie Filipa Šubrta - KISKLUB 

Další mezipřistání bylo uskutečněno na planetě aktivity. Škatule, škatule, hejbejte se jsem hrála naposledy asi v mateřské školce. A teď. Trochu jsme se protáhli, někteří tancovali, poskakovali, pobíhali a nakonec zůstali vítězové - skupinka zdravotníků.

Ostatní skupinky dostaly za úkol zdravotníky během přesunu na další planetu za jejich výkon odměnit. Kapitán například zakoupil na baru nápoj nesmrtelnosti, který byl naprosto nepitelný, takže ani nezjistíme, zda by konzumentům skutečně zajistil věčný život. Naše skupinka (piloti) se rozhodla obdarovat vítěze vybavenou lékárničkou. No uvažte sami, kdo to kdy viděl - zdravotníci bez lékárničky, léků, mastí, náplastí a obvazů...

Poslední mezipřistání bylo na planetě svědomí, až nebezpečně blízko hrozivé černé díry. Teď jde skutečně do tuhého. Každý musí sám za sebe zodpovědně říct, jak naši planetu zatěžuje a okamžitě vymyslet, jak toto svoje provinění vůči Zemi do budoucna sám zlepší a odčiní. Přiznání jsou rozmanitá. Někdo plýtvá vodou při sprchování, druhý netřídí poctivě odpad, další si doma přehnaně topí, jiný nechává elektronická zařízení neustále v režimu spánku (místo aby je vypínal aspoň na noc)... Každý z posádky ale nakonec vymýšlí, jak své hříchy do budoucna odstraní a před ostatními slibuje nápravu.

Naše výprava byla díky zodpovědnému přístupu zachráněna a unikla zkáze v černé díře. Je nejvyšší čas vrátit se zpátky na Zemi. Pozor, přistáváme...

Rozhovor o tom, jak to bylo a jak to bude dál...

Odkud přišel na úvodním semináři k předmětu Aplikační seminář v Křižanově nápad na projekt Komunitní.knihovna.cz?

Janča: Já jsem sice navrhovala něco podobného, ale to nebylo tak úplně schváleno. Namísto toho byl ale schválen právě projekt Komunitní.knihovna.cz a k tomu jsme přidružili i ten můj původní nápad pořádat různé kulturní akce.

Maruška: Tak vznikl KISKlub - jako jedna ze tří důležitých a nedílných součástí našeho projektu.

J: Primární náplní KISKlubu je vytvořit komunitu našeho oboru i s absolventy, současnými studenty a případně i potencionálními studenty. O to se snažíme právě prostřednictvím pořádaných (ne)kulturních akcí. Rády bychom, kdyby studenti cítili určitou soudržnost s oborem a loajalitu k němu.

M: Samotný KISKlub je právě spíše pro současné studenty, ale součástí Komunitní.knihovna.cz je také tvoření komunit obecně. Vytváříme teoretickou základnu toho, jak by se komunity měly tvořit a rovněž oslovujeme absolventy, kteří nám mohou pomoci náš obor propagovat.

KISKlub se rozhodl v rámci svých akcí propagovat a podporovat ekologii. Proč jste vybraly zrovna toto téma?

J: Celkově jsme chtěly dát akcím jedno společné téma a pro ekologii jsme se rozhodly proto, že je podle nás dost blízké studentům oboru. I například na přednáškách s doktorem Markem Timkem rozebíráme ekologii a učíme se o ní. Toto téma však není napořád. Plánujeme, že by se mělo každý semestr měnit a my nebo i naši případní následníci si budou moct zvolit něco, co zase zajímá je a budou se moct zaměřit i na něco úplně jiného.

M: Chápeme, že jsou i lidi, kterým ekologie moc neříká, nechtějí se zapojovat do žádných podobných aktivit, a neradi bychom je odradily od našich akcí. Tento semestr máme určitou vizi, ale rozhodně to nebude jen o správném třídění odpadů. Chceme uspořádat i akce v přírodě, aby si studenti odpočinuli od počítačů a moderních technologií. Což ovšem neznamená, že v příštím semestru se nemůžeme na moderní technologie naopak zaměřit.

Na konci ledna proběhla historicky první akce KISKlubu. Jak ji vidíte jako pořadatelé teď, s odstupem téměř dvou týdnů?

M: My jsme si na této akci vyzkoušely jak vás, studenty, tak i nás, pořadatele. Bylo to takové první vystrčení našich růžků a teď se snažíme udělat nějakou reflexi a dál na tom pracovat. Našly jsme některé chybky, které vyladíme. A určitě chystáme další akce - venkovní i vnitřní. Nemáme zatím žádný jasný plán nebo rozpis akcí, ale spíš chceme reagovat na to, jak účastníci naše akce vnímají. Budeme se pak snažit nějak tomu vyhovět a také se přizpůsobit počasí. Ale slibujeme studentům, že u příští akce uvedeme, jestli se bude konat venku, nebo vevnitř.

J: Už samozřejmě máme určité představy, co bychom chtěly udělat, ale to si zatím necháme pro sebe, nebudeme to ještě zveřejňovat.

V rámci reflexe, kterou jste zmínily, jste rozeslaly všem účastníkům první akce KISKlubu dotazník. Dozvěděly jste se z odpovědí něco zajímavého?

J: Abychom pravdu řekly, ještě se nám odpovědí moc nevrátilo, ale prozatím všechno, co nám třeba účastníci vytýkali, jsme samy uznaly. A dost nás i chválili, takže s tím jsme také souhlasily .

M: Ale určitě jsme rády i za ty negativní ohlasy, protože právě z těch se můžeme do budoucna poučit a v mnoha ohledech se zlepšit.

J: Ale vesměs byly ohlasy kladné, což nás samozřejmě potěšilo. Pro nás je nejdůležitější, aby přišli zase na další akci.

M: A budeme rády, když se nebudou lidi bát a zkusí to, i když moc nevědí, co od těch akcí čekat, ale dají tomu šanci. Skutečně chceme ty akce pořádat pro ně, tak ať nám klidně říkají „takhle jo" a „tohle ne".

J: A pokud budou mít i vlastní nápad na nějakou hru nebo akci, rády jim pomůžeme to zrealizovat, něco sehnat, zamluvit prostory, a maximálně je podpoříme...

M: Abychom tu komunitu neměly „na hrbu" jenom my, ale aby si mohli nějakou tu organizaci vyzkoušet i jiní zájemci.

J: A taky až my tady nebudeme, aby to po nás někdo převzal a komunita fungovala dál. Aby to nebylo závislé jen na nás šesti, ale pokračovalo to i po tom, co my na škole skončíme.

M: Aby ti lidi měli zájem se sdružovat a něco dělat i mimoškolně. A rády jim ukážeme, jak to může fungovat. Že tady máme dobré zázemí, a že je samozřejmě dobré to zázemí využít, dokud je...

Zachraňte Zemi byla vaše první samostatná akce, ale předtím už KISKlub lehce vystrčil růžky na prosincové Inflow party. Tam jste uspořádaly velkolepou hru Kasino.

J: To nás oslovila mafiánská rodina, jestli jí nechceme s tou akcí pomoct. Vlastně nám nabídla i přímo možnost uspořádat si tam nějakou hru, s čímž jsme rády souhlasily, protože už jsme se chtěly někde ukázat a trošku se zviditelnit. Ale i ten nápad s kasinem přišel od mafiánské rodiny, na nás pak byla pouze samotná realizace.

M: My jsme byly rády, že za námi někdo přišel už s konkrétní vizí a měly jsme se čeho chytit. A mohly jsme si taky vyzkoušet, jak nám to spolu jde.

Mně osobně se ve vašem Kasinu moc líbilo. Dokonce mám v peněžence směnku.

J: To bychom mohly připomenout, že KISKlub vyhlásil fotografickou soutěž.

M: Ano. Pokud pošlete na náš „komunitní" e-mail fotografii, jak byl plněn nějaký úkol (směnka), budete zařazeni do slosování o pěknou cenu.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele admin
Anonym
23. 2. 2011
Já jsem se této akce zúčastnila a doteď nevím, o co vlastně pořadatelkám šlo. O představení KISKlubu? O předem avizovanou EKOLOGII? Nebo jenom o popíjení nápojů v kavárně?? Z toho večera jsem si v podstatě nic neodnesla kromě odznáčku. O projektu KISKlub nevím nic (natož aby se třeba jeho členky na začátku akce představily), hovor o ekologii mi připadal na úrovni základní školy...
Obrázek uživatele komunitni.knihovna.cz

Martino,

děkujeme za reakci, sice pro nás ne moc potěšující, ale na druhou stranu jsme rády za jakoukoliv zpětnou vazbu i v případě, že je negativní. Alespoň nás to posune dál.

Píšeš, že nevíš, o co nám šlo. Šlo zejména o to, nějak začít, něčím se představit a nalákat na příští akci. Pokud se nám to nepovedlo, tak se omlouváme a doufáme, že příští akce bude o to zdařilejší.

Ekologie byla spíše doprovodným tématem, nebylo cílem, abyste si odnesli nějaké nové a šokující informace o ekologii, ale spíše o to, abyste(abysme) si uvědomili, co byste(bychom) ještě mohli pro svoji planetu udělat a co naopak nedělat. Samozřejmě, že to všichni víme, ale dokud to nevyslovíme nahlas, tak si to kolikrát plně neuvědomujeme. Je nám líto, že ti to připadalo na úrovni základní školy, příště se budeme snažit o něco více "na úrovni".

A jestli nám šlo o popíjení nápojů v kavárně - myslím, že kdyby nám šlo o tohle, tak nevymýšlíme hry a vůbec celkové téma, nechystáme to vše pro vás a jen řekneme, že se jde někam pít.  Alespoň bychom to měly bez práce. 

To, že jsme se nepředstavily-ano, nebylo to od nás příliš zdvořilé, ale musíš uznat, že to moc do konceptu akce nezapadalo a navíc na seznámení byl prostor po skončení akce.

Jinak každopádně děkujeme za reakci, všechny pětné vazby, co se k nám dostaly, bereme v potaz a při příští akci se budeme snažit vyvarovat stejných chyb. A také budeme rády, když na nás i přes to, že tě akce moc neoslovila, nezanevřeš a zkusíš to s námi i příště.

Marky&Janča

Obrázek uživatele admin
Anonym
1. 3. 2011

"Šlo zejména o to, nějak začít, něčím se představit a nalákat na příští akci."

Vaším cílem tedy bylo nějak začít? Možná chápu organizování akcí jinak, ale s tímto přece nemůžete jít před lidi..  A už vůbec ne patlat do PRVNÍ akce, která by měla vaši práci (váš dlouhodobý záměr) nějak uvést a představit, otázky kolem třídění odpadu a moc dlouhého sprchování...nehledě na to, že hra, kterou jste si vybraly (a zřejmě trochu upravily) absolutně nekorespondovala s prostředím, ve kterém byla uváděna atd. atd.

Mohla bych mít ještě jeden dotaz? Co si kladete za cíl při přípravě druhé akce? 

 

 

Obrázek uživatele Lotyna

Já bych to ale zas jako takovou tragédii neviděla.

Je pravda, že to mohlo být

  • - příjemným posezením s přáteli
  • - hezkou příležitostí zablbnout si
  • - možností zahrát si Role Playing Game v reálu
  • - zajímavou přednáškou o ekologii

JENŽE... 

...právě proto, že se to snažilo být všechno, to ve skutečnosti nebylo pořádně ani jedno

ad příjemné posezení) Jo byli tam lidi, co znám i lidi, co zas tak neznám, bohužel ale nebylo moc příležitostí s těmito lidmi pokecat, protože během těch chvilek, co se všichni navalili k baru jste s ostatními stačili prohodit sotva pár slov... ale to je fuk, protože to přece nebylo cílem večera.

ad příležitost k vyblbnutí) myslím, že tahle část se začala docela příjemně rozjíždět - skákali jsme do kroužků, kreativně se vyblbli v kreslení dárečků ... ale pak se tato část najednou utla "debatou o ekologii" - tudíž mi to přišlo takové nedotažené.

ad RPG v reálu) na začátku nám byli rozdány určité role. Hlavou mi hned začali šrotovat otázky - co asi budu jako zdravotník dělat? A co bude úkolem uklízeček a kapitánů? Bylo tohle roztřízení provedeno záměrně - byli lidé dopředu vybráni pro určitou roli? K mému překvapení se však s rolemi VŮBEC nijak nepracovalo. V podstatě mohla být tato část s rozdáváním lístečků s rolemi úplně vynechána a nic by se nestalo...

ad přednáška o ekologii) Přiznám se, že tato část mě zklamala nejvíce. Domnívám se, že jedním z největším z problémů ekologie je neinformovanost. Tak proč nám před docela násilnou zpovědí z našich "ekologických hříchů" nebyly předloženy nějaké INFORMACE? Klidně nám mohlo být dáno za úkol, abychom si je předem vyhledali, nebo nám mohlo být předem něco posláno, abychom se nad tím zamysleli. Nebo nám mohli nějaké tipy dat samy organizátorky, nebo tam mohl třeba viset plakát nastiňující tuto problematiku. Několik lidí vůbec nejdřív nevědělo co má říct... A já jsem si v tu chvíli připadala jak na schůzce Anonymních Alkoholiků

  • "ahoj já jsem Franta a už půl roku netřídím odpad"
  • "ahoj Franto"... 

  Prostě bych tuto část asi úplně vynechala... stejně jako část následující, kdy jsme měli kreslit co se nám na zemi líbí a co ne. A vzhledem k tomu, že podle mě pořadatelky nemají o problematice ekologie nejaký větší přehled, asi bych na jejich místě tuto problematiku ze svého programu úplně vypustila a myslím, že to nebude vadit. Něco jiného by bylo, kdyby se někdo o tuto problematiku nějak hlouběji zajímal, nebo to studoval... Ale vzhledem k tomu, že to tak není mi to příjde zbytečné a myslím si, že to mohla být dobrá akce i bez ekologie... 

Jinak ale musím pochválit: 

  • atmosféru (bylo vidět že jste si s hvězdičkami a nakreslenými obrázky vyhráli) 
  • fakt, že když už se o ekologii prohodilo pár vět, tak se tam aspoň celou dobu nesvítilo (to mi příjde jako hezkej nápad)
  • organizační záležitosti před akcí (nebylo to možná úplně dokonalé, ale bylo vidět že jste spoustu věcí nezanedbali - dali jste vědět dostatečně dopředu, kdy se akce bude konat, místo setkání bylo jasné, na e-maily jste odpovídali... akorát by to chtělo možná ještě kontaktní telefonní číslo pro případ nouze, ale to už jsem říkala a vy jste odpověděli, že příště bude ;-)

I přesto, že nebyla zrovna akce roku, jsem moc ráda, že holky nějaké akce pořádají a přeju jim, aby to příště bylo dotaženější a aby se to líbilo víc. Držím palce ;-)

Obrázek uživatele komunitni.knihovna.cz

Martino a Lotyno,

díky moc za reakce, určitě se při příští akci budeme snažit vaše připomínky vzít v potaz. Jen nás malinko mrzí, že jste se ozvaly až teď, bohužel v tuto chvíli už pro nás není moc relevantní toto řešit. Ovšem chybami se člověk učí takže i tak díky a určitě se z toho poučíme do dalších akcí. Jen pro příště by bylo lepší to sdělit nám osobně, co se vám nelíbilo, prodiskutovat to a třeba společně vymyslet lepší přístup pro příští akci.

A ještě k těm cílům - rozhodně si neklademe za cíl přinášet expertní osvětu na jedno dané téma, ale spíše umožnit studentům KISKu napříč ročníky se poznávat a potkávat. Linka ekologie, kterou jsme tento semestr zvolily, je jen červenou nití, která naše snažení v tomto semestru spojuje. Příště to může být něco jiného. Jde jen o společný jmenovatel. Odborných akcí na toto téma je pořádáno mnoho a studenti je samozřejmě mohou vyhledávat podle svého zájmu. My nechceme být monotónní přednáškou o ekologii, ale jinou formou interakce lidí, kteří studují stejný obor. Chceme, aby se tito lidé něco dozvěděli, ale HLAVNĚ se pobavili. A pokud se nebaví, tak je to taky pojítko, i když ne náš cíl :)

A také k tomuhle:

"Šlo zejména o to, nějak začít, něčím se představit a nalákat na příští akci."

Je to špatně vyjádřeno, nemělo to být nějak začít v tom smyslu, že jakkoliv, ať je to co je to, ale spíš to bylo myšleno jako odpíchnout se od země a začít.

Pokud jste ani přesto na nás nezanevřely (a doufáme, že ne), tak vás rády uvidíme na některé z našich následujících akcí. A také budeme rády, kdybyste se chtěly připojit a pomoci nám s organizací těchto akcí.

Již brzy budeme informovat o dalším dění v KISKlubu :)

Obrázek uživatele Jiří Stodola

Ekologie je druh systémové teorie.

Systém je soubor prvků a jejich vzájemných vazeb.

Systémy dělíme na svébytné a nesvébytné. Nesvébytné systémy dělíme na mikrosystémy (části svébytných systémů) a makrosystémy (systémy složené ze svébytných systémů).

Ekologie je nauka o nesvébytném makrosystému tvořeném živými a neživými svébytnými systémy. Za její poddisciplínu můžeme považovat sociologii, která je naukou o nesvébytném makrosystému tvořeném živými rozumnými systémy.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback