Rizikové povolání - knihovník

19. 2. 2008
Také jste se vždy domnívali, že býti knihovníkem či knihovnicí je jedno z nejbezpečnějších povolání? Že vám v knihovně žádná velká rizika nehrozí? A že při výkonu této práce nemůžou vzniknout žádné nemoci z povolání? Já si stále myslím, že tomu tak je. Být knihovníkem dle mého názoru opravdu není nic rizikového a jedná se o zcela standardní zaměstnání. Ale nevím, zda možná třeba nezlehčuji situaci kolegyň a kolegů, kteří si to nemyslí. Vnitřně se totiž musím usmívat, když slyším, co všechno se už přihodilo a co nás, knihovníky, ohrožuje. Posuďte sami: Riziko poškození horních končetin – knihovníci zařazují těžké knihy do vysokých regálů, manipulují s nimi, přenášejí je a tím pádem mají problémy se zápěstím, lokty, karpálními tunely apod. Riziko alergií – knihovníci často přijdou do styku s fondem, který může být napadený různými mikroorganismy a plísněmi, což může vyvolat alergické reakce všeho druhu. Riziko ozáření – při práci na výpůjčním pultu je knihovník v kontaktu s odblokovávacím zařízením, které údajně vyzařuje magnetické záření a toto může zhoršit knihovníkův zdravotní stav. Riziko jakéhokoliv druhu infekční nákazy – knihovník přijde do styku s čtenáři, kteří mohou být nemocní a během komunikace s nimi se snadno nakazí. Nechci opravdu situaci bagatelizovat, ale když se všechny tyto případy v jedné knihovně vyskytují, nevím, zda se opravdu nemám začít bát a přemýšlet nad změnou zaměstnání – anebo požádat zaměstnavatele o rizikový příplatek? :-)
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele EVa
19. 2. 2008
Když se člověk podívá na Nařízení vlády č. 564/2006 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě , zejména na Přílohu č. 4 - Skupiny prací podle míry ztěžujících vlivů pracovních podmínek, tak je v tom knihovna ještě celkem nevině.
Obrázek uživatele admin
Anonym
22. 2. 2008
jako treba zblbnuti (protoze nemame cas cist vsechny ty knizky, ktere jdou pod rukama) frustrace (viz duvod nahore) pohlavni choroby (protoze knihovna je misto socialni) nemoci z povolani - miopie, pater, zapesti, kardiovaskularni nemoci z nedostatku pohybu, neodolnost vuci stresu v normalnim zivote... syndromy typu Ctrl+F10 (coz by mozna melo byt razeno mezi zblbnuti) nekdo se prida?
Obrázek uživatele EVa
22. 2. 2008
a z toho plynoucí možné poruchy osobnosti, když už je knihovna to místo sociální...:-)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback