Rok v pohybu

Oslava 75. narozenin pojízdných knihoven, stěhování stávajících a otevírání nových poboček, proměna čtenářských katalogů v knihovnách, služby na míru i rozpohybované akce, včetně cestovatelské soutěže. To všechno má v plánu Městská knihovna v Praze (MKP) v roce 2014. Svezte se s námi!

75 let pojízdných knihoven

První bibliobus vyrazil do pražských ulic v roce 1939. Dlouho se tam ale neohřál, protože byl zrekvírován Wehrmachtem pro potřeby sanitního vozu, nicméně tradice byla započata. Od 50. let můžete pojízdné knihovny vídat v Praze pravidelně. V současné době knihovna provozuje tři vozidla – autobus Crossway, náklaďák Iveco a dodávku Oskara. Všechny samozřejmě s předělaným interiérem pro účely knihovny. Oslavu 75. narozenin plánujeme stylově mezi motorovými exponáty Muzea Dopravního podniku hl. m. Prahy.  

Pobočky

Už je to nějaký čas, co byla naposledy otevřena nová velká pobočka. Rok 2014 by však měl být na nové knihovny bohatý – v plánu je otevření hned několika knihoven v nových prostorách. Novou knihovnu dostane Praha 13, Praha 7 a možná i Praha 3. Stěhovat do nových prostor se bude i nejstarší pobočka Hradčany na Praze 1 (z patra do přízemí Domu U Šliků). Po stavebních úpravách se otevřou pobočky Bohnice (včetně půjčování vinylů) a Novodvorská.

Projekty všech knihoven se snaží plnit přání čtenářů, která jsme nasbírali v anketách a průzkumech. Knihovny budou vybaveny dostatkem různorodého pohodlného sezení, místního osvětlení, zásuvek, ale třeba i kávovarem (Lužiny, Holešovice). 

Akce v pohybu

Na pohyb budou zaměřeny i kulturní akce, které na rok 2014 chystáme. Dům čtení připravuje celoroční cyklus setkání s názvem Poutnictví, který se zaměří na propojení putování a literatury. 

Sály Ústřední knihovny nabídnou filmový cyklus Rok v pohybu, který představí filmy s pohybovou a sportovní tematikou, cestovatelské besedy i alternativní pohled na poutnictví v cyklu Poutnictví v minulosti a dnes Hany Blochové. Cestám (vesmírem, časem, světy fantazie) bude věnováno i tradiční setkání fanoušků sci-fi a fantasy CONiáš, tentokrát s podtitulem Na cestě.

A chybět nebude ani tanec mezi regály nebo putovní soutěž Cesta kolem knihovny za více než 80 dní.

www.mlp.cz/rokvpohybu

Těšíme se na všechny, kdo si k nám přistoupí…

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback