Ač říkám, že mám rád moderní dějiny, názvy knih vyrábím jako v renesanci, říká Michal Černý

Jméno Michala Černého s sebou nese řadu přízvisek. Mezi ně patří například filozof, historik, publicista, teolog či vysokoškolský učitel. Jak by se sám definoval? Co odstartovalo jeho kariéru spisovatele? A čím se liší jeho třetí kniha na téma Digitálního kurátorství od těch předchozích? Nejen o tom vám přinášíme rozhovor.

Dle Michala Černého je existence vyhraněné profese raně industriálním paradigmatem, které skončilo již v 19. století. Odkazuje na Martina Heideggera, který uvádí, že  zajímavé a originální věci se dějí právě na švech různých oborů, tedy mají interdisciplinární nebo transdiciplinární charakter. Přiznává, že pokud by se měl pokoušet charakterizovat sám sebe, neurčí, ke které profesi by se přikláněl více. „Já se především snažím přemýšlet, zkoumám jak lidé učí, jakým způsobem pracují s informacemi, případně jakou roli v tom procesu hrají technologie,“ popisuje.

Cesta na KISK

Jeho původní představou, co bude v životě dělat, bylo stát se středoškolským učitelem fyziky a informatiky. S úsměvem na rtu přiznává, že to platilo až do té doby, než jej v pátém ročníku na vysoké škole „koupil“ Petr Škyřík na KISK.

„Vysokou školou jsem se propsal.“

Úplně první knihu měl psát po boku Petra Škyříka a Michala Lorenze. „Doktor Škyřík dostal projektové zadání, že máme vytvořit publikaci,“ uvádí. „Shodli jsme se na schématu, rozdělili si kapitoly, a nakonec měli oba tolik práce, že jsem to napsal sám,“ sděluje. Právě takto vznikla první KISKová knížka nesoucí název 12 trendů v české softwarové ekonomice: technologické, ekonomické, sociální a etické aspekty ICT.

Předání spisovatelských know-how

Nejdůležitější rada pro všechny spisovatele podle Michala Černého je jednoznačně číst a číst a číst, a ještě jednou číst. „Neznám nikoho, kdo umí psát, aniž by nečetl,“ tvrdí. Vzápětí dodává: „Čtení je jak matkou veškerého výzkumu, tak veškerého psaní. Ve chvíli, kdy máme pocit, že nám nejde psaní, je problém ve skutečnosti v tom, že nám nejde čtení.“ Dále prozradil, že je dobré mít na začátek někoho, kdo vám s prvními texty pomůže. „Svůj první článek pro Lupu jsem psal celý den a byl mi několikrát vrácen k přepracování,“ vzpomíná. Poznamenává, že si to pak každý rychle natrénuje a osvojí.

Dějiny přírodních věd a průmyslu

„Mám rád moderní dějiny od 2. pol. 19. st. až po současnost,“ přiznává bez zbytečného otálení. Dodává, že to však neznamená, že by neměl rád dějiny staré. „Myslím si, že je strašně těžké vcítit se do mentality tehdejších lidí, mluvit jejich jazykem či myslet jejich způsobem myšlení,“ vysvětluje. Je to značně interpretačně náročné.

Na otázku, kterou ze svých knih si pan Černý oblíbil nejvíce, odpověděl: „Líbí se mi především ta nová: Digitální informační kurátorství jako univerzální edukační přístup – pragmatická edukační teorie a její prakticko-výzkumná implementace.“ Jako druhou v pořadí pak Vybrané kapitoly z fyziky a filosofie a jež mu dle jeho slov dala nejvíce práce. Je zároveň nejdelší, a i čtenářsky nejnáročnější.

Třetí kniha na téma digitálního informačního kurátorství

„Jinak bych knihu přibližoval pedagogovi, jinak bych ji přibližoval knihovníkovi a jinak bych ji přibližoval filozofovi,“ uvádí. „Ta základní myšlenka souvisí s tím, že když se něco učíme, nové poznatky či myšlenkové struktury vkládáme do kontextu, který už umíme a známe.“ Autor se věnuje zejména tomu, že ideální knihovna pak reaguje na potřeby studentů. „Kurátorství jako takové souvisí s tím, že já přemýšlím nad tím, jakým způsobem má druhý druhý ve své hlavě uspořádané poznání, co jsou jeho zkušenosti, studijní preference a zájmy. Na základě toho se snažím se vytvořit takové edukační prostředí, které mu pomůže si ty věci poskládat a nakontextualizovat tak, jak je potřebuje on,“ popisuje. „Pokud mají všechny věci jasné pořadí, všichni jsou stejní, výsledkem studia jsou pak „sádroví trpaslíci“, kteří jsou hodnoceni podle toho, jak přesně byli odliti,“ poukazuje. Potom můžeme mít pevně strukturovanou knihovnu. Ale ve chvíli, kdy chceme, aby byl každý člověk jiný a kdy chceme, aby knihovna odpovídala  způsobu, jak člověk myslí a učí se, tak k tomu musíme přistupovat jinak. „To je základní myšlenka, kolem které se kurátorství jako edukační princip točí,“ zdůrazňuje Černý.

Pokud bychom porovnávali druhé vydání s jeho novější ségrou, pak má poslední kniha navíc dvě části, které jsou dle autora velmi podstatné. „Nově je tam velká filozofická část a zároveň je k ní přidělená praktická část, kde navrhuji vlastní model toho, jak by měl člověk kurátorství provozovat,“ sděluje pan Černý. Dále je tam druhá část, která se věnuje výzkumům. Autor knihy zjistil, že studenti nestudují jeho kurzy lineárně. Došlo mu, že se musíme naučit poznání strukturovat do celků, mezi kterými budeme konstituovat vazby a těmi studentovi pomůžeme k tomu, aby si sám vytvářel adekvátní myšlenková spojení. Tehdy se totiž jedná právě o ten okamžik švu, kdy dle Heideggera vznikají tolik zajímavé věci. „To je ta šance nemít studenty jako sádrové trpaslíky, ale mít každého studenta jako originální umělecká dílo, jako člověka s velkým ´č´,“ zakončuje Michal Černý.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

62 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 5. 2019

Pokud bychom porovnávali druhé vydání s jeho novější ségrou, pak má poslední kniha navíc dvě části, které jsou dle autora velmi podstatné.

<a href="https://www.19216801.page/">192.168.0.1</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 5. 2019

Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work.Aanleggen zwembad

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 5. 2019

That post are very useful and important, bandar bola terpercaya hope everyone is aware of the conditions that occur there. Thank you for sharing this.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 5. 2019

I'm a blogger, a writer i write about Technology realated topics about antivirus. such as <a href=" http://officemoffice.com/">office.com/setup</a>

<a href="http://instal-office.com/">office.com/setup</a> 

<a href="http://macfeemcafee.com/">mcafee.com/activate</a>

<a href="http://goformcafee.com/">mcafee.com/activate</a>

<a href="http://uk-norton.com/">norton.com/setup</a>

<a href="https://quicksetupme.com/">norton.com/setup</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 5. 2019

CGC Jhanjeri is one of the best colleges in the North India and we are providing the best quality of education in various courses. engineering college in chandigarh engineering college in punjab cgc admission mba college in punjab fashion technology in chandigarh

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 5. 2019
When it comes to providing and promoting good African music ghanaclasic blog tops and stand out unique. top trending music in ghana
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 5. 2019
That's why marketing and advertising that you simply applicable exploration previous to publishing. It will be easy to write down superior write-up that way. bestkodiaddons.review
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 5. 2019

In this world brimming with innovation, printers are broadly utilized for printing. It tends to be utilized for the home reason, for business, in schools, universities, and so on. Sibling Printers can play out certain capacities, and they have different highlights too for making your ventures significantly more gainful and helpful. 

https://brotherprintertechsupport.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 5. 2019

 

Hello, this weekend is good for me, since this time i am reading this enormous informative article here at my home. شركة نقل عفش بالجبيل

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 5. 2019

Your PC needs protection against malware, and free antivirus software may be enough.Even if you use your PC for nothing but posting political screeds on social media, you need to protect it with an antivirus.

<a href="http://activationkaspersky.services/">Activation.Kaspersky.Com</a> <a href="http://my-avast.com/">my.avast.com</a> <a href="http://Avastlogin.com/">Avast Login</a> <a href="http://Avast-login.com/">Avast Login</a> <a href="http://gonortonlogin.com/">nortonlogin</a>
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 5. 2019

https://www.explosederire.com/

Visit our website by: RBN

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

 

This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here keep up the good work best iptv

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 6. 2019
Our academic pursuits, along with a range of extracurricular activities, help in honing a child's skills and ensuring that he/she grows to be a mature and responsible citizen. top school in greater noida and secure school in greater noida
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 6. 2019

Norton Antivirus Basic provides industry leading protection for your PC - Instantly download and receive your activation code to be protected in minutes!

<a href="http://gonortonlogin.com/">nortonlogin</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 6. 2019

Avast Account is a portal designed to help you manage all your Avast licenses for different products and devices that are registered to one email address.

http://Avast-login.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 6. 2019

Manually Update Avast Virus Definitions – Avast is a very powerful security service provider whose services are available for all kinds of devices including Windows PC, Mac, and Android Smart devices. You can visit My.Avast.com to check all the services available. Also, Avast also offers a subscription for both personal use and business purposes.

http://Avastlogin.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 6. 2019

my.avast.com - Get Avast Login to My Avast Account at my.avast.com or id.avast.com and Access Avast Services like Avast Login, Sign in, Sign up Here.

http://my-avast.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 6. 2019

Kaspersky Total Security Stay Safe Online – Surfing online and using the internet has become a daily need. We use the web for multiple things such as general surfing, education, banking, e-commerce and many more.

http://activationkaspersky.services/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019

this historical node, said that the big vassal is to follow the people of the world, Replica Sunglasses UK is used to become a natural popular will, right, correct.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 7. 2019

We are known for our quality of support and customer service. This high quality support is delivered through our regional and branch offices across the country.

apple reseller in delhi and apple authorized service center in kolkata and mac pro reseller in delhi and FM Channel License and macbook reseller in ahmedabad

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 7. 2019

Avast is the best choice you can make for your cyberattack and malware. It researches and develops computer security software, machine learning, and artificial intelligence. My.avast.com is a URL for avast antivirus.

http://myavast.org

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 7. 2019

Bitdefender Login It’s extensive and exhaustive product range includes antivirus software, internet security software, endpoint security software, and other cybersecurity products and services. http://bitdefenderlogin.org/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 7. 2019

my.avast.com - Manage Avast Account by Avast Login at my.avast.com or id.avast.com and Manage Avast Services like Avast Activation, Billing Information, etc http://www.myavastcom.org

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 7. 2019

Netgear wn2500rp setup  

I truly enjoy looking through on this website , it holds fantastic blog posts.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 7. 2019

192.168.0.1  

Thank for information, I am extremely impressed you write style.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 7. 2019

I am happy to find this post very useful for me, as it contains lot of information. I like the way you composed this data. mywifiext local

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 7. 2019
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. 123.hp.com/setup 6970
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 7. 2019

Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. 123.hp.com/setup 6970

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 7. 2019

Digital Marketing Course in Chandigarh  

Thank for information, I am extremely impressed you write style.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 7. 2019

routerlogin.net very nice post, i certainly love this website, carry on it

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 7. 2019

I really appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Web Designing training in Chandigarh

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 8. 2019

In thought I want to write like this – taking time and precise effort to make an excellent article is very rare… hachimals

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 8. 2019

This concludes the setup procedure for your system. As such, it ensures real-time,  cutting edge protection for all your connected devices. Indeed, Bitdefender login outsmarts the cybersecurity industry by consistently innovating technology and providing visionry solutions.

<a href="http://bitdefenderlogin.org/">Bitdefender Login</a>

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 8. 2019

Hence the my.avast.com setup is completed properly for your devices. In this way, you have ensured comprehensive real-time protection for all your connected

http://www.myavastcom.org/devices.

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 8. 2019

Tomtom Home requires an unrestricted high-speed internet connection for best in class performance. Since firewalls, antivirus scanners pop up blockers, etc can interfere with its performance.

http://mytomtomhome.uk/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 8. 2019

Apart from these issues, you may encounter a few more problems while trying to login. However, before moving on to them, it is wise to learn some guidelines for creating a strong and well-shielded password. These tips recommended by cyber experts can prove really beneficial.

http://gomailaol.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 8. 2019

Webroot.com/safe (Webroot Inc.) provides internet security for home and business purpose. It gives users proactive protection against modern threats. Also, it offers a diverse set of threat intelligence services that span URL, IP, file, and mobile threat vectors

http://webrootcomsafee.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 8. 2019

 

Trend Micro Login is a good choice when it comes to cybersecurity. For home and business user, it rapidly gives customize protection to the specific needs. It has global threat intelligence that uses predictive analytics for protection. 

http://trendmicro-login.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 9. 2019

I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog.

 

<a href="https://nortononlinehelp.com/"> norton.com/setup </a>

 

<a href="https://www.nortonsetup.store/"> norton.com/setup </a>

 

<a href="http://mcafeeactivation.store/"> mcafee.com/activate </a>

 

<a href="https://www.onlinecomputersolution.com/"> Kaspersky activation code </a>

 

<a href="http://pogogamehelpline.com/"> pogo not loading </a>

 

<a href="http://roadrunneremailcustomerservice.com/"> roadrunner email </a>

 

<a href="http://emailhelplinenumber.us/"> aol mail password recovery </a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 9. 2019

TomTom is a multinational developer & creator of navigation technology and consumer electronics. TomTom has a vast range of devices for navigation and electronics and this also needs regular updations. Here we are talking about updating your TomTom navigation device.

Official website : http://tomtomupdates.uk .

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 9. 2019

Rand McNally Dock - Now Download the Software and do Rand McNally Update in order to Enjoy the Latest GPS Maps. Visit randmcnally.com/dock and Update Now.

http://randmcnally-dock.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 9. 2019

Webroot.com/safe - Enter Webroot Keycode to Download Webroot SecureAnywhere and Get Started with Webroot Installation in Some Simple Steps.

http://www.webrootsafee.us/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 9. 2019

I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog.

 

<a href="https://nortononlinehelp.com/">norton.com/setup</a>

 

<a href="https://www.nortonsetup.store/">norton.com/setup</a>

 

<a href="http://mcafeeactivation.store/">mcafee.com/activate</a>

 

<a href="https://www.onlinecomputersolution.com/">kaspersky activation code</a>

 

<a href="http://pogogamehelpline.com/">free pogo games</a>

 

<a href="http://roadrunneremailcustomerservice.com/">roadrunner email</a>

 

<a href="http://emailhelplinenumber.us/">aol mail</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 9. 2019

I purchased this shoe and love it! I can wear my dress heat-molded insert with it for better arch https://www.buyyzys.com/review-new-yeezy-350-v2-cloud-white/ support and I find it is very comfortable. I was pleasantly surprised to see that Dillard's has many different designers who have their own versions of what I call these "blinged-out sneakers." 

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 9. 2019

I love that the sole of this dress shoe is so rigid (and therefore https://www.buyyzys.me/cheap-yeezys-350-v2-replica-for-sale.html supportive and protective). The only issue I have with these https://www.buyyzys.org/lundmark-reflective-imitation-yeezy-v2.html shoes is that the toe box is tapered and a bit narrow, but this may be a good choice for someone with a narrow foot. 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 10. 2019

Kingdom of Baby is your digital go-to platform for your baby’s well-being, for a healthy pregnancy and for your parenthood journey for the sake of a memorable experience.Contact us: contact@kingdomofbaby.com To accomplish this we give informations and advices for parents to make them in a full knowledge about their baby’s behavior.With this in mind, we took our first steps to create an environment and memorable experience for all new parents.We focus on every element of care, from the first day of birth of your baby with interesting ideas to make you ensure a healthy environment to your baby and avoid the most habits you should pay attention to .

 

pregnancykingdomofbaby.com

 

https://www.kingdomofbaby.com/toddler/milestones/https://www.kingdomofbaby.com/the-toddler/https://www.kingdomofbaby.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 10. 2019

The article has truly beat my slant. I am going to bookmark your site and keep up checking for flashing new information.

 

Regards - www.office.com/setup - www.office.com/setup - office.com/setup - www.office.com/setup

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 11. 2019

Ainda bem que no <a href="https://revistas.ufrj.br/index.php/tm/comment/view/25889/0/5925" rel>Enem 2020</a> não vai cair esses temas porque senão a nota para mim seria bem próxima de zero! 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 11. 2019

A well written post provided by you, your blog is perfect & thanks for sharing post.. I hope you will write more post like this... apart from that If you're facing any problems concerning my.avast.com, office.com/setup, Rand McNally Update, Epson printer offline, Malwarebytes support, TurboTax login, webroot.com/safe, Kaspersky login, Roadrunner Email & Garmin Express you'll get an on the spot on-line resolution. for lots of details visit this link that is given below: <a href="http://myavastlogin.com/">my.avast.com</a> <a href="http://officesetupp.us/">office.com/setup</a> <a href="http://rand-mcnally-update.com/">Rand McNally Update</a> <a href="https://epson-printer-offline.com/">Epson printer offline </a> <a href="http://Malwarebytessupport.me/">malwarebytes support </a> <a href="http://turbotax-login.org/">turbotax login</a> <a href="https://webrootsafe.support/">webroot.com/safe</a> <a href="http://mykasperskylogin.com/">Kaspersky Login</a> <a href="http://roadrunneremailll.com/">Roadrunner Email</a> <a href="http://garminexpress.xyz/">Garmin Express</a> <a href="http://magellan-roadmate-update.com/">Magellan Roadmate Update</a> <a href="http://campsintuitcom.com/">Camps.intuit.com</a>
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 11. 2019

 Cheap Fake Yeezys 350 V2, ADIDAS YEEZY BOOST 350 V2 .... a very good <a href="https://www.7win.org/fake-yeezy-700-mauve-ee9614.html">Fake Yeezy Mauve</a> selection of yeezy boost 350 comfort uk which include styles for little kids, ...

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 11. 2019

fake yeezys for kids,yeezys shoes for kids. Kids yeezys has a https://www.yzy350v2.com/yeezy-alien-fake-vs-real/ classic silhouette, perfect recognition makes you fall in love with this shoe, the world famous ...

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 11. 2019

https://www.snkes.co/how-to-spot-aj1-with-dunk-sb/ supplies buy yeezy boost suitable for kids, women and men. ... Kid EUR 23.5, US 7k, UK 6.5k Kid EUR 23, US 6.5k, UK 6k Kid EUR 24, US 7.5k, UK 7k Kid EUR 33, US 1.5, UK 1 .... Online Shopping cheap fake yeezys 350.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 11. 2019

Nice article! Hi, I am Michael a web developer and technician: If you need any help. Follow the articles below for a solution or contact me directly from these articles garmin.com/express | Garmin Forerunner 235 | garmin express | www.garmin.com/express Trend Micro Login | trend micro antivirus | Webroot.com/Safe | QuickBooks Login | quickbooks online | Turbotax Login | Norton.com/Setup | Office.com/Setup | Office.com | Microsoft Office | mcafee.com/activate www.mcafee.com/activate Roadrunner Email Here we are with the best blog for your help you need to read and get maximum help from our articles

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 11. 2019

A well written post provided by you, your blog is ideal & thanks for sharing post.. I hope you may write a lot of post like this... except that If you are facing any issues regarding my.avast.com, office.com/setup, Rand McNally Update, Epson printer offline, Malwarebytes support, TurboTax login, webroot.com/safe, Kaspersky login, roadrunner Email & Garmin express you will get an on the spot on-line resolution. for many details visit this link that's given below: <a href="http://myavastlogin.com/">my.avast.com</a> <a href="http://officesetupp.us/">office.com/setup</a> <a href="http://rand-mcnally-update.com/">Rand McNally Update</a> <a href="https://epson-printer-offline.com/">Epson printer offline </a> <a href="http://Malwarebytessupport.me/">malwarebytes support </a> <a href="http://turbotax-login.org/">turbotax login</a> <a href="https://webrootsafe.support/">webroot.com/safe</a> <a href="http://mykasperskylogin.com/">Kaspersky Login</a> <a href="http://roadrunneremailll.com/">Roadrunner Email</a> <a href="http://garminexpress.xyz/">Garmin Express</a> <a href="http://magellan-roadmate-update.com/">Magellan Roadmate Update</a> <a href="http://campsintuitcom.com/">Camps.intuit.com</a>
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 12. 2019

Fabulous, what a website it is! This website presents useful facts to us, keep it up. Deal with all your Garmin Express gadgets from a solitary point. Cross-stage similarity for most extreme flexibility.

https://garminexpress.ch

https://garmin-login.com

http://kasperskyloginn.com

http://norton-loginz.com

http://sbcgloballogin.us

https://i123hp.com/123-hp-com-laserjet

https://kasperskylogin.com

https://canonprinteroffline.us

https://tomtomhome.ch

https://randmcnallygpsupdate.com

https://quickbooks-login.com

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback