Rozhovor s Flowem: Indie je jako barevný sen

27. 3. 2009

Tohle je záznam exkluzivního rozhovoru s exkluzivním Flowem a jen pro Inflow 

Ahoj Flow!

FlowZdravím všechny!

Jak pokračuje tvé putování Indií?

FlowPrávě se nacházíme v indickém státě Bihár, příští týden budeme pokračovat dál až na východní pobřeží k oceánu.

Jak se ti v Indii líbí?

FlowJsem moc rád, že jsem tady ještě mohl zůstat. Indie je jako barevný sen. Rád poznávám zdejší lidi a kulturu a vůbec všechno, co k Indii patří. Hodně se teď věnuju meditaci a musím říct, že mě to úplně pohltilo, bez hnutí dokážu meditovat celé hodiny.

Našel sis v Indii nějaké kamarády?

FlowTo ano, pár jich bylo. Psů je v Indii opravdu hodně a jsou velmi přátelští, bohužel ale moc nerozumím jejich řeči. Většina z nich nemá žádný domov, žijí na ulici, spí na ulici, živí se tím, co najdou. K masu si moc nepřijdou, viděl jsem jedno štěně, které požíralo mrtvého hada. Jsou vychrtlí, hodně z nich je nemocných, nikdo se o ně nestará, spíš naopak je všichni odhánějí. Chtěl bych jim pomoct, ale nevím jak.

Připadal sis někdy opravdu ztracený?

FlowKdyž jsme byli v Ujjainu a chtěli jsme navštívit jeden z chrámů. Výpravu vedla Lucka a mně bylo hned jasný, že nás čeká delší procházka. Ačkoliv to k chrámu bylo pěšky tak 15 minut, my ho hledali možná i dvě hodiny a stejně jsme k chrámu nedošli. Když už jsme neměli vůbec přehled, kde se to vlastně nacházíme, tak se vedení ujal Petr. Lucka sice pořád brblala, že jdeme blbě, ale asi za deset minut se před náma objevilo nádraží a z nádraží už to pak byl zpátky do hotelu kousíček.

Takže jste do toho chrámu nakonec nedošli?

FlowAle jooo, druhej den jsme to zkusili znovu. Haf!

 

Flow v Indii

Flow pózuje fotografům 

Zažil jsi někdy při tom putování obavy nebo přímo strach?

FlowObavy jsem zažíval často. Někdy jsme nevěděli, jestli nastupujeme do správného vlaku, jednou jsme zažili dokonce takové malé unášení davem. Já si do té doby vůbec nedokázal představit, jakou má dav lidí sílu. Největší obavy jsem ale měl při kupování lístků na vlak, protože u přepážek často bývají dlouhé fronty, Indové jsou netrpěliví a ti úředníci většinou moc neumí anglicky. Když zde ještě s námi byla Lucka, tak to bylo v pohodě, protože pro ženy je vždycky vyhrazená jedna přepážka nebo můžou předbíhat ve frontách, jenže teď, když jsme tu s Petrem sami, strávíme kupováním lístků i několik hodin. Ale tohle bych stejně nenazýval skutečnými obavami, to jsou prostě takové drobné indické radosti a vlastně jsem za ně rád.

A ten strach jsi někdy zažil?

FlowTo ne, ani jednou. Cítím se tu bezpečně a navíc vím, že na svého ochránce se můžu spolehnout v každé situaci.

Navštívil jsi už nějakou knihovnu v Indii?

FlowTo byl jeden z důležitých cílů mé cesty. Když jsme cestovali k moři, přestupovali jsme v Rajkotu a měli jsme tam pár hodin času. Já si v průvodci našel, že tam mají Watson Museum and Library a hned jsem věděl, že tam prostě musíme jít. Tak jsem s Luckou vyrazil do knihovny. Lucka tradičně bloudila, ale nakonec se nám to podařilo najít. Já jsem pak zjistil, že v Rajkotu bylo těch knihoven víc, ale už jsme na ně neměli čas.

Jak to tedy vypadá v takové indické knihovně?

FlowNo, knihovníci z nás byli trochu vykulení, asi ještě neviděli psa v knihovně. Trochu mi připadalo, že se nám vyhýbají, ale přitom nás bedlivě sledovali. My jsme se ale nedali a chtěli jsme se o knihovně dozvědět víc, tak se nás potom jeden z nich ujal a ukázal nám, jak se vyhledává v jejich elektronickém katalogu.

Knihovna Rajkot

Knihovna v Rajkotu

Takže fond knihovny byl elektronicky zpracován?

FlowAno, ten knihovní systém se tuším jmenoval LMIS. Byl tam jen jeden počítač. No víte, ona to byla taková menší knihovna, něco kolem osmi tisíc knihovních jednotek. Vedle počítače měli na stole rozložené svázané seznamy knih, takové sešitové katalogy  Knihovní fond byl řazen oborově. My jsme se s Luckou potom pokoušeli najít jednu knihu na regále, zjistili jsme signaturu, ale knížku jsme nakonec nenašli, protože na místě, kde měla být, byly jen prázdné regály. Chtěli jsme se zeptat knihovníka, co se s knihou stalo, ale zase před námi začal prchat. Lucka se chtěla ještě něco dozvědět o registraci čtenářů, tak jsme alespoň u pultu za 5 rupií koupili registrační formulář.

registracni formular hindiregistracni formular angl.

Registrační formuláře

S jakými pocity jsi z knihovny odcházel?

FlowTa knihovna byla krásná. Hodně prosvětlená, prostorná, knihy byly uloženy ve vysokých prosklených regálech a byl tam takový zvláštní klid a ticho. Čtenáři tam sice vysedávali na plastových židlích, které u nás známe spíš ze zahradních restaurací, ale když jste zamířili mezi ty dřevěné regály, klidně jste se mohli přenést v čase o sto let zpátky, ta knihovna měla svoji atmosféru.

Říkal jsem Lucce, ať to zdokumentuje, jenže jí opět došly baterky ve foťáku, to je celá ona. Vyběhla sice rychle na ulici, kde se jí nějakým zázrakem podařilo sehnat tužkové baterie, ale ty už nejspíš taky měly něco za sebou a vydržely jen na dvě fotky. Chtěl jsem se vyfotit s indickým knihovníkem, ale to jsme bohužel nezvládli.

knihovna Rajkot

Knihovna v Rajkotu 

Co bys vzkázal čtenářům Inflow?

FlowŽe na ně často vzpomínám a že by mi mohli poslat nějakou pořádnou kost, nejlíp žebírko a hezky vyuzený. Tak packu na to?

 

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback