S blížícím se létem trochu exotiky: Nový Zéland

22. 5. 2009

Endemický nelétavý pták kivi je symbolem Nového Zélandu, pro Čecha nejvzdálenější země na světě. Současně by mohl být symbolem lidí na invalidním vozíku. Pták kivi nelétá, a přesto je milován a obdivován. Lidé se zdravotním hendikepem musí velice těžce bojovat za každý malý úspěch. Když se jim podaří naplnit životní sen, mají pocit, že létají, a jejich štěstí a spokojenost jim můžeme jen závidět. Ve své skromnosti si chtějí tento pocit užít sami pro sebe a většinou se nijak nechlubí, jen si užívají svá malá a velká vítězství.

Kivi

Těmito slovy začíná kniha Nový Zéland – návrat k protinožcům píšícího a přednášejícího cestovatele Jiřího Máry. Píšící znamená, že je (zatím) autorem tří poutavých cestopisných knih: Nový Zéland – návrat k protinožcům předchází titul Nový Zéland – země protinožců a následuje jej Na vozíku na rovníku. Vzhledem k tomu, že se Jiří Mára nedávno vrátil po cestě z Japonska, mohou se jeho čtenáři těšit na vydání další publikace. Přednášející je důvod, proč se o tomto autorovi a cestovateli zde rozepisuji. Sepsáním knihy či natočením videa pro něj jeho cesty nekončí – nashromážděné materiály z cest zpřístupňuje  i naživo, a to formou besed. A nejčastěji navštěvuje právě knihovny .  Ještě, než zodpovím otázku „Proč to dělá?, musím zde zmínit, že tyto cesty absolvuje se synem Jirkou, který je upoutaný na invalidním vozíčku – lépe řečeno: „vymýšlí“ je hlavně pro něj.

Jirka se stal prvním českým vozíčkářem, který procestoval nejvzdálenější zemi na světě Nový Zéland. Naším příkladem chceme dokázat, že zdravotním hendikepem život nekončí a také motivovat ostatní vozíčkáře v boji za naplnění vlastních snů.

A opravdu – nejeden posluchač se na základě tohoto zprostředkovaného zážitku rozjel poznávat vzdálené a cizokrajné země, objevovat je vlastním způsobem (například jedna paní vzala cestování úplně doslova a o svém putování informuje stylem: „Právě se nacházím na stránce 126.“ apod. ). Jeho přáním je „navštívit“ všechny kontinenty, takže ve svých dalších plánech počítá s Afrikou. Na internetu je také k nahlédnutí fotoalbum z výpravy do Jižní Ameriky.

To, jakým způsobem Jiří Mára o cestách hovoří (o přírodě, místních zvycích, lidech…), je opravdu velice zajímavé, optimistické i zábavné a po vizuální i hudební stránce šikovně spojené:

  • výzva pro knihovny – stejně hezky, jak Jiří Mára píše, také mluví. Jak jsem měla sama možnost vidět, beseda se může stát příjemným zpestřením knihovnických akcí pořádaných pro širokou – i úzce zacílenou – veřejnost (více zde).
  • výzva pro „knihovníky na cestách“ - o zajímavých místech nemusíte psát rovnu knihy . I taková reportáž (ZMS) svůj půvab zcela jistě má… a já už se moc těším na zprávy z Kanady .

 Kiwi

SKKIP :

  • Svůj „endemický výskyt“ svého času zaznamenal i oborový časopis KIVI.
  • KIWI – na Novém Zélandu zdomácnělo až ve 20. století (na začátku). Pojmenováno bylo podle hlavního symbolu NZ.
  • WIKI – tento havajský termín („velmi rychlý“) u nás „zdomácněl“ o století později. Zní vám austronésky i „KISK“?

Kadence

KiskKisk – WikiKisk – KiskWiki   

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback