S chutí v knihovně Jiřího Mahena

Příloha č. 7/2010

Jste zvídaví a věříte, že je možné prožít po tři středy v tomtéž měsíci zajímavé a  nevšední zážitky?


Patříte k lidem, kteří si rádi vyrazí někam za kulturou nebo je nebaví sedět doma?


A nebo se počítáte do početné skupiny knihovník, který má tušení, že se něco chystá a je ochotný podpořit své přátele?

Pokud jste se zařadili do jedné z těchto tří skupin, pak je velmi pravděpodobné, že vám neušla akce s názvem S chutí, aneb najděte svůj knižní apetit, kterou u příležitosti "Března - měsíce čtenářů" uspořádala knihovna Jiřího Mahena v Brně společně se studenty KISKu.

Pokud jste však na akci chyběli a máte pocit, že jste byli o něco ochuzeni, pak vězte, že právě vám na tělo je šitá nová Inflow příloha. Určitě bude z čeho si vybírat...inspirující videa InHD, poutavé dojmy organizátorky Aničky, zajímavé rozhovory LibRy, odkazy na fotodokumentaci... Vy, kteří jste se akce zúčastnili, zde snad znovu rádi osvěžíte své dojmy a obnovíte paměťové stopy, které ve vás akce zanechala.

 

Z pera organizátorky ...

 

Byl chladný, sychravý večer, temné město zahalené v bílém oparu. Apaticky jsem hleděla do monitoru svého počítače s pocitem nicoty, když tu náhle se můj obličej rozzářil. Bylo to světlo z obrazovky oznamující nový příchozí email. Psal Vy-víte-kdo s lukrativní nabídkou. Nabízel jedinečnou příležitost zúčastnit se akce pro dobrou věc. Knihovna Jiřího Mahena (dále KJM) se na nás obrátila s žádostí o spolupráci na kampani „Březen - měsíc čtenářů". Vyvolené účastníky mise čekalo několik nelehkých úloh:

  1. Vymyslet program
  2. Obstarat propagaci
  3. Provést výzkum a zajistit soutěž o ceny
  4. Oslovit potenciální partnery
  5. Přilákat cílovou skupinu
  6. Realizovat a zajistit hladký průběh programu
  7. Využít zpětné vazby pro poučení

Těchto sedm bodů se mělo stát šťastným předpokladem pro úspěšné naplnění toho nejdůležitějšího cíle, a to zaujmout (ne)čtenáře netradičním způsobem. Všechny tyto cíle se staly alfou a omegou našeho života příštích dvou měsíců.

 

Požadavků na akci bylo několik, ty hlavní byly, že program pro KJM má probíhat tři březnové středy po sobě v časovém rozmezí od 16 do 18 hodin, dále se měl odehrávat ve vlastních prostorách hlavní budovy na Kobližné 4 a také měl být zakončen zajímavým nočním pořadem.

Bez propagace nejsou diváci...(aneb, jak to studenti vzali za správný konec provazu)

Aby akce mohla úspěšně proběhnout, bylo důležité zjistit, jak to vlastně s těmi čtenáři či nečtenáři je a také dát světu vědět, že se již brzy chystá zajímavá akce. Jak to probíhalo vám v rozhovoru řeknou organizátorky Dáša Chytková a Markéta Vymazalová. Chcete-li mít obrázek ucelenější, přečtěte si i to, jak propagaci a výzkum hodnotí v textu pod rozhovorem Anička Filkuková.

Dáša Chytková & Markéta Vymazalová - organizátorky akce z řad studentů KISKu

V souvislosti s kampaní byly vytvořeny soutěžní dotazníky, pro účely získání představy o tom, jaký mají lidé vztah ke čtení a knihovnám. Bylo zapotřebí je rozeslat a zajistit zpětnou vazbu. Dotazníky měly elektronickou a papírovou podobu. Oslovování lidí v digitálním prostředí bylo podstatně snazší než v terénu, ovšem to v terénu mělo (podle Aničky) daleko větší kouzlo.Však si sami udělejte obrázek o tom, že takový sběr v terénu nemusí být žádný med ;-)...

Výzkum jsme prováděly nejen na tak seriózních místech, jako jsou knihkupectví, se kterými jsme uzavřely dohodu o spolupráci a zajistily tak věcné ceny do soutěže. Už mi není známo, kdo přišel s nápadem, že vyvolení této kampaně budou ve večerních hodinách prolézat známé brněnské hospody, kavárny a přímo po lidech požadovat vyplnění dotazníku, zatímco budou do sebe klopit lahodný pivní mok, víno, panáky, steak, marlenku, popř. neperlivou minerálku. Jelikož tento návrh prošel, stalo se, že jednoho večera jsme stály před prvním vchodem do vybraného podniku a dumaly nad tím, koho napadla taková šílenost, a že to došlo tak daleko. Mísily se veškeré postoje včetně chutě zabalit to, utéct a dotazníky spálit. Nakonec vše dobře dopadlo - dostatek odvahy, sebedůvěry a ženského taktu zajistil docela velkou úspěšnost a ochotu vyplňování papírků, díky kterým se mohli místní štamgasti zúčastnit soutěže o hlavní ceny akce „cesta kolem světa" a „balíček potěšení na tělo (i pro duši)". Na těchto místech také vznikla zajímavá myšlenka knižního striptýzu, protože jistá osoba lákání potenciálních návštěvníků brala velmi vážně a při jejím projevu padaly slova jako „divoká a vzrušující akce".

 

Průběh akce

O tom, jak akce probíhala, co se odehrávalo během jednotlivých střed, jak byl program úspěšný a další podstatné informace, se dozvíte v rozhovoru s Bc. Helenou Seluckou, která se stala styčným důstojníkem při kontaktu a spolupráci se studenty a také byla jedním z hlavních organizátorů akce z řad zaměstnanců KJM. Stručné shrnutí však také najdete v textu pod článkem (autorem doprovodných textů jsou Anna Filkuková a Jana Rybářová).

Bc. Helena Selucká - organizátorka akce

První středa byla velmi tvůrčí - nabízela vlastní tvorbu záložek, korálků, poslech audioknihy Fimfárum, omalovánky, knižní striptýz (aneb svlékni si svou knihu z obalu) a možnost sledování vítězných a ostatních filmů LibFFestu. Krátký sestřih je v nabídce playlistu videí InHD, určitě stojí za zhlédnutí :-)!

Druhá středa nesla název „Literární hospůdka" a kromě toho, že se vařila pravá skvělá italská kávička a nabízely se k ní delikátní pudingové buchtičky typu Fornetti, po ochozech kolem stolků chodily živé čtecí automaty, jež měly v nabídce výběrové druhy krásných knih. Když se náhodou někdo nespokojil s tímhle, mohl si vybrat a zkonzumovat knihu vlastní, tomu určenou a odnést si ji domů. Také probíhala hádanková soutěž o audioknihu „Šifra mistra Leonarda" (Pomocí poslechových ukázek soutěžící vyplnili tajenku a tu pak vložili do slosovatelného boxu.) I druhou středu kamery InHD pozorně snímaly dění v knihovně, proto vám můžeme nabídnou také sestřih z jedinečné literární kavárny.

Poslední - třetí - středu se hlasovalo o volbu knižní miss, do které byly nominované publikace od knihkupectví, jež se na akci také podílela. Prostory knihovny se také na chvíli proměnily v hudební sál, jímž se linula příjemná hudba skupiny Black Unicorn (video vám  alespoň trochu pomůže nasát jedinečnou atmosféru, která během koncertu vznikla). Pozornosti neušel také probíhající „freezing", neboli „zamrznutí" na náměstí Svobody (jak si poradili reportéři InHD s nehybnými "herci" zjistíte v sestřihovém videu).

Výhercům byly tento den předány hlavní ceny a poté se konal závěrečný noční program s vůní indických dálek, manter, her, tajemným poznáváním prostředí knihovny a půlnočním přípitkem.

Taky vás zajímá pohled z venčí? Jak na celou akci reagovali diváci a "náhodní kolemjdoucí"? Reportéry rádia LibRa to zajímalo velmi, proto si nyní můžete poslechnout krátké autentické reakce dvou návštěvnic akce...

Dojmy z akce - Verča & Zuzka

Na konci programu třetí středy jsme natočili také krátký rozhovor s ředitelkou knihovny Jiřího Mahena Ing. Nivnickou. Ptali jsme se, jak je spokojená se spoluprácí se studenty a chválou nešetřila, však si to poslechněte sami ;-)...

Ing. Libuše Nivnické - ředitelka KJM

 

A co na závěr?...

Snad vás rozhovory, doprovodný text či videa InHD vtáhli do děje, který se odehrál za zdmi knihovny Jiřího Mahena. Myslím, že málokdo z těch, kteří v KJM nebyli či nemohli být, po přečtení, shlédnutí a vyslechnutí této přílohy nezalituje, že tam alespoň na chvíli nebyl přítomen osobně.

A jak uzavírá své zamyšlení nad proběhlou akcí Anička?

Většina věcí vznikala za velmi rychlého pochodu a mnohokrát doslova na koleni (na přípravu byl necelý měsíc). Čas byl náš největší nepřítel, přesto mohu za celou skupinu říct, že jsme se s ním poprali obstojně a každý člen v týmu byl nepostradatelným přínosem celé skupině. Poděkování patří všem, kdo se na akci podíleli a jakýmkoliv způsobem se přičinili k tomu, aby tak pěkně dopadla a měla přitom ono jedinečné kouzlo, které z ní bude vycházet vždy, když si na ni vzpomenu (a doufám, že nejen já). Děkujeme!    

 

P.S. Pokud je vám to stále málo, přikládáme odkazy na fotodokumentaci z akce.

Fotografie od Tomáše Sobela:

http://sobel.cz/tomas/akce/index.php?c=100310_knih

http://sobel.cz/tomas/akce/index.php?c=100317_knih

http://sobel.cz/tomas/akce/index.php?c=100324_knih

 

 

Fotografie od Filipa Šubrta:

http://philcz.smugmug.com/School/Freez/11618646_uwK8q#819174856_ySHFw

 

 

 

Fotogalerie

V kategorii: LibRa
Stáhnout přílohu: Image icon titul.jpg
Štítky: Inflow magazín
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback