S elegancí ježka

Autor titulu: Muriel Barberyová

Žánr: humor, současná lit., filosofie

Přebal knihy:

Popis knihy:

Román S elegancí ježka napsala francouzská profesorka filozofie Muriel Barberyová. Skvěle napsaný román, který se čte jedním dechem, se zabývá smyslem bytí, krásou a uměním, sociálním prostředí a předsudky.

Román je nevšedním svým ironizujícím jazykem, kladením otázek a pohlazením po duši, které po přečtení zůstalo.

Úryvek z knihy:

Počítám s tím, že 16. června jim osvěžím jejich sardinkoidní mozky - zapálím totiž byt (zapalovačem na krb). Ale pozor, nejsem žádný zločinec. Udělám to, když nikdo nebude doma (16. června bude sobota a v sobotu odpoledne chodí Kolombína k Tiberovi, mamka na jógu, taťka do klubu a já zůstanu sama), oknem evakuuju kočky a dostatečně brzo dám vědět hasičům, aby nebyly žádné další oběti. Potom si vezmu prášky na spaní a v klidu si půjdu lehnout do mamčina pokoje.

Když přijdou o byt a dceru, tak by si snad mohli vzpomenout taky na ty mrtvé Afričany, ne?

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

7 komentářů

Obrázek uživatele Blanka_J
Petře, děkuji moc za tip na neobyčejnou knihu. Hned jsem si ji u nás v krajské knihovně zarezervovala, ve čtvrtek pro ni běžela a v pátek se začetla. Nevšední, zajímavá a velmi čtivá...ještě jednou díky!
Obrázek uživatele admin
Anonym
23. 9. 2009
Ráda bych se připojila ke kladnému hodnocení knihy. Nabízí pohledy z různých úhlů - příměs východní kultury, kultury čaje a popkultury. Čte se jedním dechem, ale není plytká - nemůžu než doporučit :)
Obrázek uživatele Pavla Kánská
ta zdánlivě nesourodá dvojice, domovnice (54 let) a dívka z bohaté rodiny (12 let), mne uchvátila od první stránky ... moc děkuji!
Obrázek uživatele Emily
8. 10. 2009

... knížka, jakou jsem kdy četla. Druhá až desátá. První desítku nemám vyjasněnou, kromě prvního místa (jak takovou knihu poznáte, když se objeví? Lze číst, nelze o ní psát)

Taky o tom,  jak jedině správně lze (u)žít, SPOLU pracovat/tvořit/komunikovat/hrát spolu, ale přitom zůstat SÁM sebou. Nic sobě dlužen, ovšem ve světě s ostatními... 

Zůstat ponořen uvnitř a nezkazit přihrávku.

A taky kniha o:

Klid a koncentrace uvnitř, když kolem je vše v pohybu. Lhostejnost a slepost světa. Vyhoření, uzavření, když kolem jen stereotypy a prvopohledové soudy ... ubíjí vše, co uvnitř roste. O konci, když si myslíte: teď právě teď vše začíná.

A zcela určitě o mnohém dalším.

Obrázek uživatele EVa
8. 11. 2009
I já se připojím k těmto komentářům, protože jde i dle mého mínění a vkusu o výbornou knihu - chtěla jsem přidat úryvek, ale těch zajímavých a "hlubokých" myšlenek a obrazů je tam tolik, že to radši nechám být. Současnou literaturu sice nějak zvlášť nečtu, ale v tomto případě mi vůbec nevadí, že jsem se jí dotkla - naopak jsem tomu ráda .
Obrázek uživatele EVa
4. 8. 2010

Ještě jednou k této krásné knize: na letošním Měsíci autorského čtení (MAČ) měla číst ze své knihy jako host z Francie i autorka Muriel Barberyová. Ačkoliv se tak nakonec nestalo, příslušné večery proběhly - v českém zastoupení a s komentáři od předkladatele díla Petra Christova. Z obou záznamů jde vidět, že pořadatelé udělali dobře: http://www.autorskecteni.cz/2010/cz/videozaznamy/48-Muriel-Barbery. Toto „diskusní předčítání" se mi moc líbí a řadím jej do kategorie příjemných .

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019

Bashu county road is far away, replica designer belts shu road difficult difficult on the sky. The central plains rebellion against bashu did not participate

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback