S Petrem Bezručem po Slezsku aneb takové lilipuťácké trekflow

25. 8. 2013

Prázdninové léto přímo vybízelo k tomu, abychom uspořádali v rámci Liliputování nějaký delší výlet. Tak jsme se na to vrhli a vznikl dvoudenní trip po Slezsku. Vybrali jsme si k tomu Petra Bezruče a jeho Slezské písně, ty totiž vystihují jak Opavu, Ostravu i Beskydy.

Výlet začínal velmi brzy, pro účastníky již v ranních hodinách, protože museli dorazit z Brna i z Prahy do metropole Ostravy. Ovšem v Ostravě je čekal zatím jen přestup na vlak do Opavy, kde náš program začínal.

V Opavě jsme měli domluvenou prohlídku Památníku Petra Bezruče, který spravuje Slezské zemské muzeum. Ujala se nás příjemná průvodkyně, paní byla vystudovaná knihovnice, takže to bylo velmi příjemné setkání. Vyprávěla nám o životě Vladimíra Vaška tedy Petra Bezruče, o jeho láskách, tvorbě i přátelích. Dalším programem byla volná procházka po městě, viděli jsme náměstí, zajímavé i ohyzdné budovy a někteří z nás se podívali i do budovy rektorátu Slezské univerzity.

Řízený program pokračoval v Ostravě, kde jsme měli dohodnutou prohlídku Landek parku. Zvolili jsme si okruh, v jehož rámci jsme se dozvěděli řadu zajímavých informací o důlním záchranářství a poté jsme pokračovali pod zem do dolu, abychom si zkusili jaké to bylo jít fárat. Těmito expozicemi nás provázeli pánové, kteří mají za sebou pár desítek let odpracovaných v dolech, buď jako záchranář či technik.

“Sto roků v šachtě žil, mlčel jsem

sto roků kopal jsem uhlí,

za sto let v rameni bezmasém

svaly mi v železo ztuhly.”

(...)

Petr Bezruč, Slezské Písně, báseň Ostrava

A první den liliputování se blížil ke konci, ještě jsme si skočili do hospůdky nacpat hladová břicha, uhasit žízeň, popovídat si o našem oboru a začali jsme se těšit na další den, turistický den.

Provazy deště a vítr, takové počasí nás vítalo, když jsme se probrali a chystali na další cestování. Nic nás ovšem neodradilo, připravili jsme si svačiny a směle jsme vykročili vstříc dalšímu literárnímu dni.

Naše kroky vedly do Srubu Petra Bezruče v Ostravici, kde trávil volný čas. Básník miloval beskydskou přírodu a velmi rád podnikal tzv. výplazy na Lysou Horu. Svůj poslední výplaz uskutečnil, když mu bylo neuvěřitelných 87 let. Čiperný pán. Srubem nás provedl průvodce, který jako malý chlapec Petra Bezruče znal a vyprávěl nám, že neměl rád návštěvy, že to byl veliký introvert a samotář. Prohlídka nás všechny nadchla, byla velmi příjemná.

Čekala nás deštivá túra kolem přehrady Šance, 16 kilometrů jsme zvládli bez větších úrazů, pár půchýřů jsme měli snad všichni. Naše výletní trasa končila ve Starých Hamrech u Památníku Maryčky Magdonové, kde se předčítala stejnojmenná báseň a navodila se  příjemná atmosféra, která výlet správně zakončila. To už nás totiž čekala pouze cesta zpět do Ostravy, chutná večere v teple noclehárny u Karol a pak brzký budíček a úprk do různých koutů republiky.

(...)

”Na Starých Hamrech na hřbitově při zdi

bez křížů, bez kvítí krčí se hroby.

Tam leží bez víry samovrazi.

Tam leží Maryčka Magdonova.”

Petr Bezruč, Slezské Písně, Maryčka MagdonovaÚčastníci na výlet dorazili z Prahy, Brna a z Frýdku-Místku. Celkem s průvodkyní nás bylo 6, což je malá skupinka, ale vystačili jsme si.

Zpětnou vazbu na výlet vyplnili všichni a vytýkali špatné počasí, které nás doprovázelo druhý den při túře. Hold liliputování je asi prokleté. A jinak práci průvodkyně - liliputky účastníci jen chválili. :-)

Karol to měla pevně v rukou a výlet se všem moc líbil.

Mapa http://bit.ly/176CgMK

Trasa kolem Šance - 19,7 km

A Srub Petra Bezruče

B Úžasné peřeje k fotografování

C Hráz přehrady Šance

D Památník Maryčky Magdonové

E Autobusové spojení

 

Jsme online!

www.liliputovani.cz

Na podzim chystáme reprízy našich výletů. :-) Tak sledujte náš Facebook a určitě se již brzy dozvíte datum literárního výletu.

Krom repríz padly ve zpětné vazbě i na výletě konkrétní nápady na výlety. Co třeba tůra na Pálavu s lovci mamutů. Šli byste? :-)

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback