Šablona webu pro malé knihovny

Krátká reportáž ze semináře „Šablona webu pro malé knihovny“ aneb „co není na Internetu – neexistuje“, který se konal v Městské knihovně v Náchodě.

Dne 28. května 2008 jsem se zúčastnila semináře na téma „Šablona webu pro malé knihovny". Setkání bylo určeno zejména knihovníkům malých obecních knihoven, kteří mají zájem zveřejnit služby své knihovny na Internetu, ale nemají potřebné znalosti nebo finanční prostředky.

Šablona webu pro malé knihovny je projekt metodologického oddělení Knihovny města Hradec Králové s hlavním cílem umožnit i malým obecním knihovnám zřízení vlastních webových stránek a propagaci jejich služeb. Projekt byl zadán jako bakalářská práce a výsledek můžete posoudit sami na ukázce jedné z prvních zrealizovaných šablon.

Klíčem k úspěchu je jednoduché ovládání (knihovník pouze vkládá do „předpřipravené" šablony vlastní data - např. historie knihovny, výpůjční doba, poskytované služby atd.). Vzhledem k tomu, že je šablona umístěna na webu zdarma, je položka týkající se nákladů nulová. Šablona mimo jiné také umožňuje tvůrčí a samostatný přístup.

Podoba jednotlivých webů se nikterak neliší, weby mají stejný design i adresu (http://www.knihovnaabc.wz.cz/). V současné době se pracuje již na třetí verzi šablony, která oproti minulým umožňuje například volbu barevného pozadí, nastavení loga knihovny a další zlepšení. Knihovník má k dispozici přihlašovací jméno a heslo a také příručku, která mu poradí jak být dobrým administrátorem svého webu.    

Po realizaci prvních šablon v Královéhradeckém okrese následovalo rychlé šíření do knihoven po celé České republice. V současné době funguje přes 400 šablon. V roce 2007 byl tento projekt Knihovny města Hradce Králové oceněn titulem Knihovna roku 2007 v kategorii Informační počin.

Úvodní slova lektorky „co není na Internetu - neexistuje" jsou více než aktuální. „Web pro malé knihovny" nabízí možnost prezentace i malým knihovnám, kde by realizace podobných projektů byla s ohledem zejména na finanční požadavky nemožná. 

V případě, že Vás tento projekt zaujal a jste knihovníky některé malé knihovny, neváhejte a kontaktujte metodologické oddělení Knihovny města Hradec Králové.

Zdroje:

Knihovna roku 2007 [online]. Dostupné na < http://www.nkp.cz/o_knihovnach/KnRoku/2007/cenyPocin.htm>

Knihovna města Hradec Králové [online]. Dostupné na <http://www.knihovnahk.cz/ODDELENI/KNIHOVNAM/sablona.htm>

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

8 komentářů

Obrázek uživatele Martin Krčál
Podobnou aktivitu vítám a tento projekt již nějakou dobu sleduji. Je určitě skvělé, pokud se podá pomocná ruka malým knihovnám, které nemohou vlastními silami vytvořit svůj web. Trochu mě jen mrzí kvalita šablony. Po grafické stránce nezajímavé a bohužel zde nejsou dodržovány ani webové standardy. Třeba u uváděného příkladu bylo nalezeno 34 chyb, což je opravdu hodně. Uvidíme, co přinesou nové verze. Držím palce tvůrcům, aby projekt postupně dotáhli po všech stránkách.
Obrázek uživatele Tomas Bouda
Tak to je ale náhodička. Na téhle konferenci jsem byl taky asi někdy před rokem a půl v Vědecká knihovna v Olomouci. Docela zajímavý. Hlavně dobrej nápad a vcelku využitelný pro fakt malý knihovny, který řídí postarší ředitelka... Tomáš Bouda
Obrázek uživatele EVa
29. 9. 2008
Nejsem postarší ředitelka a taky nic neřídím, přesto mi tato šablona - její plusy a mínusy - není cizí :-).
Obrázek uživatele Stáňa

Jak malá je ta malá knihovna, kde mají ředitelku? A od kolika let je postarší ředitelka? Ptám se pro rozšíření svých obzorů.

Stáňa

Obrázek uživatele Stáňa

Jak malá je ta malá knihovna, kde mají ředitelku? A od kolika let je postarší ředitelka? Ptám se pro rozšíření svých obzorů.

Stáňa

Obrázek uživatele Tomas Bouda

Omlouvám se za nepříliš promyšlenou interpretaci osazenstva konference, zmíněná exprese je zavádějící. A tak blíže nespecifikovatelná. I když možná, pokud se mohu odvolat a chytit? zde.

Tomáš Bouda

Obrázek uživatele Stáňa

Spiknutí techniky. Safra, jak se to celé vymaže?

Postarší ředitelka.

Obrázek uživatele JiNo
30. 9. 2008
Nedá mi to, abych také nereagovala. Pan Krčál coby profesionál má jistě pravdu a z jeho pohledu je šablona nekvalitní, ale musíme to vidět i z druhé strany a vycházet z toho, k jakému účelu byla stvořena - pro weby malých neprofesionálních knihoven, kde pracují většinou knihovníci důchodového věku, půjčuje se tak dvě hodiny týdně. Ze své praxe vím, že úroveň počítačové gramotnosti těchto knihovníků je velmi nízká (jednak je to dáno jejich věkem, vše se již hůře učí, nebo jejich nezájmem, strachem,...). Už jen získat je pro tuto věc a donutit je obsluhovat alespoň tyto jednoduché webové stránky je velkým vítězstvím. Ale když se chce, tak ve finále mohou vypadat celkem hezky (samozřejmě to nesmíme příliš porovnávat s www stránkami velkých profesionálních nebo vědeckých knihoven) a určitě mohou a plní svoji funkci (příklad www.knihovnaskuhrov.webz.cz). Důležitá je jejich aktuálnost a pro čtenáře z malých českých a moravských obcí jednoduchost a snadná orientace v nich. Hlavně by to chtělo více knihovníků, kteří mají zájem dělat něco víc, než jen dvě hodiny týdně půjčovat knihy.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback