Schodies - Praha jako urban playground

Urban Culture je fenomén, jehož příznivci hledají netradiční cesty, jak udělat z běžné šedi měst něco jedinečného. Spolu s pronikáním nových komunikačních technologií nabízí obrovské možnosti pro zapojení herních prvků do veřejného prostoru, tzv. urban gamifikaci.

Další den před monitorem. V prstech pěkná řádka mailů, tweetů a lajků na facebooku, zato v nohách nanejvýš pár desítek kroků do kuchyně pro kafe, ke scanneru, nebo na záchod.

  Klik, písmenka, enter, klik, zírání, klik, písmenka, enter klik, zírání...z černé díry 010001110 se nevylézá snadno, všechno je tu rychlé a pohodlné. Jenže ten lidský obal, ve kterém člověk přebývá, pomalu chátrá, a tak se občas vzadu v hlavě objeví tichý, slabý hlásek, hlásící error. Takže co kdyby to bylo takhle: klik, písmenka, enter, klik, zírání, zvednutí se od stolu, sklepání drobků z trika, nazutí tenisek...a ven! 


 

Jakkoliv se vám výše popsaný scénář může zdát nereálný a představa dobrovolné fyzické námahy například v podobě běhání zní jako sci-fi, když si k tomu domyslíte nějakou tu virtuální odměnu - třeba pár badgů a lajků na vašem kontě - možná to celé začne znít zajímavěji. Cesta ulicemi už totiž nemusí být jen cestou odněkud někam a k běhání mohou vést i jiné důvody než #mamspatnysvedomi a #semtlustej. Zkrátka: i cesta může být cíl. Tedy pokud připustíte, že vaším cílem by mohla být hra.  Jak že se tedy dá hrát v městských ulicích?

Struktura města se v posledních deseti letech proměňuje -  urbanisté, architekti, designéři, street art umělci a mnoho dalších entuziastů dává vzniknout novým konceptům, jak z města vytvořit lepší a zábavnější místo pro život.  Dříve nevyužitá místa se mění v nové funkční prostory, ze zchátralých a neobydlených budov se stávají kulturní centra, oprýskané šedé zdi se mění v barevná plátna, pouliční zábradlí a lampy zdobí slušivé úplety.

Urban culture, tedy městská kultura, je rozšiřována o desítky nových oblastí a v ulicích města tak můžete narazit například na guerilla gardening, yarn bombing, building hacking, wheatpasting a woodblocking, nebo můžete zkusit urban exploration, urban rock climbing, urban spelunking, flash mobbing,  extreme bike cycling, street jumping, parkour, pomparour...výčet nových urban aktivit je téměř nekonečný.

Město se zároveň v souvislosti s kontinuálním rozšiřováním ICT mění v jakýsi grid, jehož mapa je i se všemi potenciálními body zájmu pečlivě zaznamenávána on-line: kavárny, restaurace, galerie, kina, designové obchody, second-handy, dětská hřiště, dead dropy - nových bodů na urbánní mapě stále přibývá. Po ulicích se pohybují tisíce lidí se smartphony, kteří se touto mapou nechávají vést: stále vědí, kde přesně se nacházejí a kudy se mají vydat, aby došli do svého cíle. A když objeví něco nového, co podle nich stojí za zmínku, ochotně to sdílejí napříč kyberprostorem. Nové komunikační technologie tak z města vytvářejí hybridní sociální prostor, ve kterém se postupně smazávají hranice mezi on-line a off-line realitou a zároveň mezi soukromým a veřejným prostorem každého člověka.

Právě spojení těchto dvou fenoménů, tedy nových způsobů zabydlování městského prostoru a narůstající obliby technologických gadgetů a aplikací, vytváří dostatečné podmínky pro naplnění výše zmíněného konceptu „města jako hřiště", tedy vnášení herních principů do veřejného městského prostoru, tzv. urban gamifikace. Zasíťované a zmapované město plné jednotlivých vzájemně propojených bodů se stává ideální herní plochou. Hra může vznikat téměř kdekoliv: do kavárny už si nemusíte jít jen pro kávu, ale také pro badge a eventuálně se stát jejím majorem, cestou navíc můžete hledat různé poklady a tajné zprávy, pustit se do stíhacího závodu s ostatními hráči, kooperovat se spojenci a škodit nepřátelům - zkrátka hrát. Vše co (ne nutně vždy) potřebujete, je telefon s připojením na web.

Město se také stává ideálním prostorem pro různé formy tzv. urban sportů, což otevírá další rozsáhlou urban gaming kategorii: sport a hry spolu přece úzce souvisí. Sportovat ve městě tak můžete buď „pouze" pro dobrý pocit, anebo - konečně jsme u toho  - si při tom můžete i trochu pohrát. Díky zmapovanému městskému gridu se z vás stává jedna z figurek na herním poli, a tak můžete velmi snadno zjistit, jakou trasu jste právě uběhli, kolik měřila kilometrů a za jakou dobu jste ji urazili. Při běhu už se nemusíte soustředit jen na svůj dech, propocená záda a bolest v nohou, na dálku můžete soupeřit s ostatními běžci, nechat se povzbuzovat svými facebook friends, sbírat cestou body, utíkat před zombíky nebo zanechávat ostatním běžcům vzkazy, a konečně tak svou online identitu dotvářet přímo na ulici, s teniskami na nohách.

V Praze si můžete hrát dokonce i na schodech. Nová urban game Schodies je mapový mashup, který zaznamenává pražská schodiště vhodná k běhání. Jednotlivá schodiště jsou zanášena na online mapu a připravena pro náruživé schodies běžce. Ti si mohou v mapě najít schodiště, které nejvíc vyhovuje jejich preferencím (dlouhá, krátké, v centru města, v přírodě, rušné, klidné, blízko domova, blízko práci...) a vyrazit do ulic - běhat na schody! Každý výběh mohou následně (buď přímo po výběhu prostřednictvím chytrého mobilu, nebo později z domova) zaznamenávat na svém schodies profilu, kde se jim jejich výkony automaticky sčítají - stále tak mají jasno v tom, kolik schodů v posledních dnech naběhali a jaká pražská schodiště již mají zdolaná.  Ke každému výběhu zároveň mohou napsat svůj komentář (například o stavu schodů, místním osvětlení, dopravě atd.), který může být vodítkem pro ostatní běžce. Pokud náhodou objeví nová, dosud nezmapovaná schodiště, mohou je na mapu sami přidat a být tak jejich „kmotrem". Za své výběhy a ostatní aktivity na schodies.cz pak běžci postupně získávají odměny v podobě různých badgů a diplomů, se kterými se - jak jinak - mohou pochlubit na Facebooku nebo Twitteru.  A tím se kruh uzavírá: klik, písmenka, enter, klik, zírání, zvednutí se od stolu, sklepání drobků z trika, nazutí tenisek, ven do schodů, zpátky ke stolu, klik, písmenka, enter, klik, zírání....ta prostřední část ovšem může být poměrně osvěžující změnou.

 

Proč tedy běhat do schodů? Protože je to dobrá příležitost poznávat svoje město, hledat v něm nová zákoutí a užívat si ho, co nejvíc to jde.  Schodies jsou novým urban sportem, který se hraje na hřišti jménem Praha. Schodies jsou oživením města, sociální hrou i motivací k pohybu - takže se konečně zvedněte od toho stolu a vyražte do ulic!

 

 

O autorce:

Markéta Dolejšová působí jako jeden z kurátorů letenské galerie Artwall, kterou vloni po čtyřletém zákazu spolu s dalšími dvěma lidmi úspěšně uvedla do opětovného provozu. Zároveň je zakládající členkou experimentální umělecké skupiny Cancel, zaměřující se na vliv nových médií na transformaci veřejného prostoru, konkrétně na různé způsoby hackování a gamifikace sociální reality. V současné době spolu se zbytkem skupiny pracuje na vývoji nové urban hry Schodies.cz, která prostřednictvím mapového mashupu propojuje online svět s reálným prostředím pražských ulic. Kontinuálně se věnuje food hacking projektu HotKarot & Open Sauce, který v podobě mrkve v rohlíku a open sourcové aplikace na přípravu personalizovaných omáček představuje jeden z prvních tuzemských pokusů o gamifikaci v oblasti gastronomie.  Pracuje v reklamní agentuře 1 Year & More Production, kde točí, stříhá a produkuje jak nekomerční videa, tak celé reklamní kampaně. Studuje magisterský obor Nová média na pražské Filosofické fakultě, kde píše diplomovou práci o posthumanismu v performativním umění.

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback