Sedm inspirativních videí o práci s informacemi

Jak bojovat s prokrastinací, tvořit myšlenkové mapy nebo přežít v informační společnosti? To jsou jen některé otázky, na které se snaží hledat odpověď videa z dílny CEINVE, která volně přimykají ke kurzu KPI11, ale jsou určené nejen jeho studentům.

Pokud hledáme neobvyklé přístupy k tradičním tématům informačního vzdělávání, lze se vydat několika možnými cestami – od přehledových komparací, přes fokusaci na dílčí fragmenty až po hledání souvislostí, které mohou běžně unikat. A všechny tyto koncepty práce s tématem se objevují v sedmi videích, které ukazují, jak lze informační vzdělávání pojmout jinak, než je zcela běžné.

Digitální sebektvantifiakce

Témata sebekvantifikace je z řady důvodů zajímavé, praktické, ale také eticky problematické. Na jedné straně stojí možnost lepšího poznání sebe sama, motivace k lepším výkonům nebo efektivitě v práci, nebo obyčejná zvědavost. Na straně druhé pokušení život kvantifikovat a hodnotit jeho cenu jen na základě jasně měřitelných ukazatelů. Autorkou videa je Soňa Príborská.

Trendy ve vyhledávání

V historii vyhledávání a vyhledávacích strojů lze identifikovat řadu zajímavých milníků, technologických přerodů, které se snažili organický vědecký informačně publicistický systém hypertextu z CERNu prohledávat, a to co možná nejpečlivěji a nejlépe. Moderní trendy, jako je sémantický web nebo zapojení emocí do analýzy vyhledávacích potřeb v tomto směru přirozeně pokračují. Průvodcem problematikou, která se nevyhýbá ani tématům cenzury, je Michal Černý.

Open Access

Otevřený přístup k informacím a vědeckým datům, které jsou publikovány v časopisech, je tématem nejen tradičně knihovnickým, ale také mimořádně odborným a pro praktický „provoz vědy“ důležitým. Otevřenost zdrojů znamená akceleraci myšlení a inovací. A právě toto témat představují dvě známé propagátorky Open Access v České republice - Pavla Rygelová a Tereza Simandlová.

Knihovny jsou boží!

O tom, proč jsou knihovny boží, hovoří v tomto videu knihovníci, studenti či náhodní kolemjdoucí. Už dávno neplatí, že knihovny máme jen od toho, abychom si v nich půjčili knížku. Ba naopak! Knihovny jsou na jedné straně coworkingovým centrem, kde se lidé potkávají, aby společně studovali nebo pracovali, na straně druhé je útočištěm pro ty, kteří pro svoji práci hledají klidné místo a informační profesionály, na které se mohou v případě potřeby obrátit. Knihovny jsou místem mnoha aktivit a byla by škoda nezjistit, co zrovna nabízí knihovna ve vašem městě! Běžte se přesvědčit sami!

Myšlenkové mapy

Myšlenkové mapy patří nepochybně k nejpoužívanějším a nejefektivnějším kreativním technikám. Autorka videa Dagmar Chytková se snaží ukázat, jakým způsobem je možné divergentní myšlení, které jde proti běžnému lineárnímu systematickému přístupu použít pro práci s tématem a jeho reflexi. Téma je zajímavé pro každého, kdo se nebojí opustit své koleje stereotypního myšlení a začít pracovat jinak.

Informační společnost

Svět, ve kterém žijeme, má informace jako primární ekonomický statek. Prostřednictvím technologií nejen realizujeme ekonomické transakce, ale také spolu komunikujeme, vzděláváme se, udržujeme sociální kontakt a vyhledáváme informace. Pokud tyto dovednosti nemáme, hrozí nám, že skončíme na dně digitální propasti. A právě nad negativními aspekty informační společnosti se zamýšlí Michal Lorenz.

Prokratinace

Jaký je rozdíl mezi leností a prokrastinací? Kdy začíná systematické odklání plnění povinností ohrožovat svět, ve kterém do nedávna bylo pohodlné žít? A proč je tak těžké ze začarovaného kruhu prokrastinace vykročit. Nejen tyto otázky zodpovídá ve videu Viktor Kustein.

Videa vznikla jako součást multimedializace kurzu  KPI11, ale věříme, že mohou přinést řadu zajímavých myšlenek také dalším divákům. Pokud se o celém konceptu videí chce dozvědět více, doporučujeme video Jana Zikušky. Dalších sedm videí přineseme v dalším spotu na našem blogu, nebo se můžete rovnou podívat na YouTube kanál.

Autorem příspěvku je Michal Černý.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback