Seminář IVIG 2017

Zpráva informuje o semináři IVIG 2017, který se konal 7. 9. 2017 v prostorách Filozofické fakulty UK na náměstí Jana Palacha na Praze 1. Seminář pořádala Asociace knihoven vysokých škol ČR (AKVŠ) ve spolupráci s Knihovnou Filozofické fakulty UK. Tématem semináře byla Centra akademického psaní a VŠ knihovny.

Zpráva informuje o semináři IVIG 2017, který se konal 7. 9. 2017 v prostorách Filozofické fakulty UK na náměstí Jana Palacha na Praze 1. Seminář pořádala Asociace knihoven vysokých škol ČR (AKVŠ) ve spolupráci s Knihovnou Filozofické fakulty UK. Tématem semináře byla Centra akademického psaní a VŠ knihovny.

 

 

 

 Na semináři IVIG 2017 konaném dne 7. 9. 2017 na Filozofické fakultě UK jste se mohli seznámit s fungováním tuzemských i zahraničních Academic Writing Centres.

Po zahájení semináře Lenkou Bělohoubkovou (VŠE) přišel na řadu první zahraniční přednášející. Příspěvek s názvem “The library + the language lab, a true story představila Malin Utter (University of Boras, Švédsko), která ve své prezentaci zmínila strukturu Univerzitní knihovny v Borasu doplněnou fotografiemi moderních prostor knihovny a jejich zkušenosti s Academic Writing Centres.  V jejich language lab se věnují výuce akademického psaní, prezentačních dovedností a pomoci studentům s dyslexií. Utter na závěr nadnesla otázku, zda je nutné, aby učitel scientific writing byl současně odborníkem v oboru výzkumu. Tato otázka se prolínala všemi dalšími příspěvky.

S druhým příspěvkem s názvem “The writing clinic at the Faculty of Science of the University of South Bohemia: a case study” nás seznámila Laura Haug (Jihočeská univerzita). Laura Haug popisovala koncepci jejich writing clinic. Vyučujícími jsou učitelé jazyků a v případě potřeby zvou odborné přednášející. Laura zmínila „last minute syndrom“ doktorandů, kteří jsou obvykle pracovně velmi vytíženi a píší (a tedy i potřebují konzultaci) na poslední chvíli, ideálně hned, online, i o víkendech a mimo semestr.    

O své zkušenosti se podělila i Deborah Nováková (UK, CERGE_EI) v prezentaci s názvem “Academic writing skills for today´s competitive profesional environments”. Jejich CERGE-EI’s Academic Skills Center pomáhají studentům nejen s psaním, ale i s mluvením v anglickém jazyce na profesionální úrovni. Deborah doufá, že se jim podaří vydat vlastní učebnici. Jejich výuka probíhá prostřednictvím Moodlu a Turnitinu. Pořádají také speciální semináře zaměřené na anglické členy, interpunkci nebo psaní abstraktů. Učitelé jsou jak odborníci v oboru výzkumu, tak učitelé jazyků.

Ještě před obědem jsme slyšeli příspěvek s názvem “Platformy rozvoje akademických kompetencí na Masarykově univerzitě” od Pavlíny Mazačové (Masarykova univerzita, KISK). Seznámila nás s jejich přístupem k tématu akademického psaní pomocí prezenčních přednášek, ale i e-learningových edukačních programů.

 

 

Po obědové pauze jsme slyšeli od Hany Landové (Česká zemědělská univerzita) prezentaci na téma “Akademické psaní na ČZU: Jak zkoušíme začít?”. Podělila se o vlastní zkušenosti se začátky rozvoje kurzů akademického psaní, s kým spolupracují a co na to vedení univerzity. Jak na tom byli v minulosti, jak jsou na tom nyní a co všechno chystají do budoucnosti. Na jejich univerzitě jsou Základy odborného psaní v ČJ vyučovány knihovníkem, pro kurzy v AJ knihovna zastává roli koordinátora.

Iva Adlerová (ČVUT) ukázala v příspěvku “Vědecké publikování v praxi” přímou zkušenost z pozice výzkumníka, píšícího autora a recenzenta. Zaměřila se také na vydavatelskou praxi, jelikož ČVUT spolupracuje s redakcí univerzitního recenzovaného časopisu.

Další přednášející byla Barbora Katolická (Západočeská univerzita), která se ve své prezentaci s názvem “Academic wrting na ZČU” zaměřila na spolupráci Univerzitní knihovny ZČU s Centrem akademického psaní AV ČR při realizaci semináře pro doktorandy. Tato spolupráce byla navázána na základě semináře IVIG 2016, kde přednášela paní Rosobová z AV ČR. Na základě této přednášky byla oslovena knihovnou a byla zahájena spolupráce mezi AV ČR a ZČU Plzeň….

 Jako poslední přednášející vystoupila Agáta Marková (VŠE). Ve svém příspěvku s názvem “Jak to vidí druhá strana” nabídla vlastní zkušenosti, které získala v Academic Writing kurzu. Mluvila o tom, co se jí na kurzu líbilo, jestli byl pro ni přínosem a co by vylepšila. Také se domnívá, že kurz by Ph.D. studenti uvítali na začátku studia a ideálně v jednom několikadenním bloku.

 

 

Pěkné odpoledne bylo zakončeno panelovou diskuzí, kterou moderovala Hana Landová (Česká zemědělská univerzita). Diskuze se zabývala konkrétními příklady a zkušenostmi VŠ knihoven s centry akademického psaní. Celým programem nás provázela Lenka Bělohoubková (VŠE).

 

 

Na další ročník semináře IVIG se můžeme těšit na podzim 2018.

Seminář v nás probudil ještě větší zájem o toto téma, a proto jsme se i my rozhodli více podporovat naše doktorandy v akademickém psaní na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a zařadit přednášku s názvem Scientific Writing do cyklu Informační gramotnost pro doktorandy. V angličtině nám o tomto tématu přednášel Carlos Henrique Vieira Melo, Ph.D., který je nově zaměstnán na Chemickém ústavu, PřF UK jako konzultant této problematiky. Kapacita přednášky byla okamžitě obsazena a přednáška měla velký ohlas. O výsledcích bylo informováno vedení fakulty. Nyní doufáme, že se podaří, abychom podobné přednášky a workshopy začlenili jako součást odborného vzdělávání doktorandů na naší fakultě.

 

Informace o autorkách:

Mgr. Alexandra Vančurová pracuje v Knihovně chemie PřF UK a je aktivním členem komise IVIG při AKVŠ. Snaží se posunout postavení vysokoškolské knihovny z „půjčovny skript“ na místo dalšího vzdělávání a prostor pro formální i neformální setkávání studentů, akademiků i široké veřejnosti.

 PhDr. Andrea Hájková Ph.D. je absolventka Přírodovědecké fakulty UK v oboru analytická chemie. Pracuje v Chemické knihovně druhým rokem. Vyučuje informační gramotnost a připravuje různé vzdělávací i společenské akce, která pořádá knihovna jak samostatně tak ve spolupráci s katedrami Chemického ústavu.

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 3. 2018

Příště, prosím, fotky v koukatelné velikosti ;)

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 9. 2019

燕窝酒酿蛋是一款专注于丰胸的天然产品丰胸效果,推出至今始终坚持“源自于天然,还之以天然”的理念,以天然植物精华精选有机珍珠糯米粉嫩公主、甜酒酿、土鸡蛋、姜汁红糖、泰国野葛根,还添加了高级燕窝,从食材中提取精华所组成酒酿蛋丰胸产品,并与中医理念相结合,依托现代先进冻干技术,推出原汁原味的健康保健产品。首次将女性健康、美体、养颜集于一体,造福广大爱美的女性朋友丰胸产品

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback