Sešli se „Na křižovatce“

Text přibližuje znovuotevření pobočky Knihovny Jiřího Mahena v Brně „Na křižovatce“ (Křížová 24), které se uskutečnilo ve spolupráci s Kabinetem informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se ústřední myšlenkou realizovaného projektu, jeho slavnostním zahájením, společnou prací při zajištění běžného provozu knihovny a výhledy do budoucna.

Společný projekt Knihovny Jiřího Mahena v Brně (KJM) a Kabinetu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (KISK), knihovna Na křižovatce, je od 3. října 2012 v hojné míře skloňován všemi, kteří se na obnovení provozu pobočky KJM na Starém Brně (Křížová 24) podíleli. Prvek spolupráce, střetů a spojování se ostatně vetkl i do názvu pobočky, která v rámci své činnosti veřejné i odborné propojuje možnosti akademického prostředí s praxí provozu veřejné knihovny.

Jak může taková spolupráce vypadat a fungovat?

Slavnostní (znovu)otevření pobočky

Malba na vstupních dveřích

Provoz na pobočce KJM na ul. Křížová byl ukončen k datu 16. 2. 2012 z důvodu uplatnění restrikcí plynoucích z razantního snížení rozpočtu knihovny ve výši 20 % na rok 2012 a 2013 (podrobnosti viz tisková zpráva).

Stáli jsme tehdy na „křižovatce", buď pobočku spolu s velkým množstvím fondu pro veřejnost navždy uzavřeme, nebo budeme hledat jiné možnosti a partnery,

zdůvodňovala nezbytnou potřebu spolupráce nutné k obnovení daného provozu ředitelka KJM Libuše Nivnická. A to se po osmi měsících vyjednávání za finanční podpory městské části Brno-střed i stalo. Navázané partnerství s KISK přináší výhody oběma stranám. Petr Škyřík, vedoucí KISK k tomu dodává:

Těší nás možnost podílet se na provozu pobočky. Spolupráce s KJM nám umožní aplikovat teoretické poznatky v praxi, což by mělo vést ke spokojeným uživatelům, motivovaným studentům a celé řadě inovativních vylepšení ve službách knihovny.

Slavnostní znovuotevření proběhlo za účasti představitelů obou stran a členů zastupitelstva města Brna. Na akt otevření byla přizvána mj. i Česká televize, která reportáž z akce odvysílala v rámci večerního zpravodajství Událostí v regionech (článek ČT). 

Slavnostní (znovu)otevření 

Vystoupení dětí z MŠ pod Špilberkem

Obnovení provozu: Lidé

Pobočka Na křižovatce funguje v režii studentů různých ročníků KISK pod odborným vedením vyučujících. Studenti se zde tedy mohou odborně realizovat a využít toto místo i k výukovým a projektovým účelům. 

Aktuální knihovnickou sestavu tvoří: 

(foto FB Knihovna Na křižovatce)

  • Martin Krčál (garant projektu)
  • Sylvie Strýčková
  • Monika Holoubková
  • Soňa Príborská
  • Blanka Svobodová
  • David Humpolík

Život na pobočce: Fondy a služby

Pobočku mohou čtenáři navštěvovat v pondělí a ve středu od 14 do 18 hodin. Dospělým i dětem nabízí široký výběr beletrie, naučné literatury a bezplatný přístup k internetu (dostupný je počítač iMac). Stálý fond činí 13 617 svazků knih, přičemž novinky jsou doplňovány prostřednictvím výměnného fondu. Zachovány budou i vzdělávací programy pro děti a zajímavé kulturní pořady pro širokou veřejnost, o něž se bude starat samostatný tým studentů v rámci projektové činnosti jejich magisterského studia (projektový tým Aplikačního semináře 2012 - Vzdělávání na Křižovatce). Těšit se lze na různé besedy, autorská čtení, vzdělávací pořady a mnohé další aktivity.

Oddělení pro děti

Každé pondělí a středu odpoledne je v knihovně vždy dvojice studentů, která se stará o běžný knihovní provoz, tedy registraci čtenářů, vracení a půjčování knih, pomoc čtenářům s orientací ve fondu a hledání knih, prací s počítačem iMac apod. Ve volném čase se pak starají o to, aby byly ve volném výběru zařazeny pro čtenáře co možná nejzajímavější knihy, a to tak, aby byly snadno k nalezení. Nově jsou tedy v regálech kategorie knih jako velmi žádaná školní četba, rozdělené sci-fi a fantasy, detektivky, horory, thrillery apod. Ke správě čtenářů a výpůjček má pobočka vlastní jednoduchý systém, který eviduje čtenáře, půjčené a vrácené knihy, ale také hlídá upomínky.

 

Co je nového?

Oproti původnímu stavu dostály prostory pobočky několika změn, a to nejen v již zmíněném rozložení fondu. Přibyla hravá a barevná výzdoba místností, nástěnné malby, které jsou i na dveřích knihovny (jejich autorem je MgA. Vladimír Kiseljov), malí čtenáři mají k dispozici velký kulatý stůl se sedacími polštářky, papíry a pastelkami, dospělí se pak mohou pohodlně usadit v křesle u okna a listovat knihami.

Následují fotografie interiéru:

 

Oddělení pro dospělé

Kdo k nám chodí?

Cílovou skupinou knihovny jsou jak její původní čtenáři, kteří knihovnu navštěvovali ještě před jejím dočasným uzavřením, tak čtenáři noví - jak z řad studentů nedaleké Pedagogické fakulty MU a okolních škol, ale také ti, kteří do knihovny zatím nechodili, přestože to mají nedaleko. Během prvních dvou týdnů se do knihovny přihlásilo 57 čtenářů (pozn.: k datu vydání článku jde již o 207 čtenářů - foto 200. čtenáře) jak původních, tak úplně nových. Původní čtenáři jsou z knihovny nadšeni, mají velkou radost z toho, že opět funguje, protože o provoz této pobočky velmi stáli, někteří dokonce tvrdili, že po dobu, co byla tato knihovna zavřená, úplně přestali číst. Je to ostatně znát - během dní, kdy je knihovna otevřena, je v ní stále velmi živo a čtenáři mají o knížky velký zájem.

Už mám novou legitimaci i půjčenou knihu. 

Někteří se o svou radost podělí i s vedením knihovny, viz dopis jedné vděčné čtenářky:

 

(dopis

Co plánujeme?

Do budoucna je v plánu mimo jiné spolupráce s projektem KISK Zelená knihovna (viz již realizované akce projektu v KJM: Den Země - foto a Zelené úřadování) - studenti by chtěli zřídit nádoby na tříděný odpad, pořídit do knihovny malý žížalový kompostér apod.  

Aktuální dění ze života pobočky můžete sledovat na FB profilu knihovny.

Věříme a doufáme, že plody, které započatá spolupráce již teď očividně přináší, se v budoucnu ještě rozhojní a bude možné tento společný projekt nazírat optikou přínosného a úspěšného počinu.  

 Použité fotografie

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback