SKKIP č. 13

29. 11. 2009

Omlouvám se všem dvěma fanouškům (mami, tati - děkuju), mých SKKIPů, za dlouhou prodlevu v jejich zveřejňování. Pauza byla způsobena překotnými změnami v mém soukromém životě :-) Jestli teď čekáte nějakou intimní zpověď asi vás zklamu. Nová práce, stěhování, nové město... kdo zažil, jistě pochopí. Nicméně jsem stále tady a i nadále se budu snažit vás (ne)pravidelně informovat o tom, co mě zaujalo a o čem si myslím, že by mohlo zajímat i vás.

Takže další Stručný Knihovnicko-Kulturně-Informační Přehled


Předchozí SKKIPy: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele Tomas Bouda

Měl bych pouze menší komentář k tomu SL. Za 1.) se článek, na který odkazuješ, zabývá pouze tvrdým byznisem, především jejich PR. Tento trend nelze generalizovat také na edu aktivity a projekty. Za 2.) nezapomínejme na Hypův cyklus, který předpovídá vývoj nových technologií. Jejich prvotní oblíbenost až fanatické přijetí se po dosažení vrcholu popularity propadá, aby se znovu přihlásily v budoucnu o slovo. Tentokrát ale efektivnější, odzkoušené, analyzované a funkční. Dnes se VW technologie nachází tak asi někde mezi body: "Peak of Inflated Expectations" a "Trough of Disillusionment" .

Za 3.) na VW, tak jako na realnou ekonomiku (SL ekonomika je provázaná s reálnou) dopadá stín krize. Posuďte sami na grafu, jak se objem peňez, které do SL vrážejí uživatelé zastavuje. 

Zdroj: Oficiální stránky SL

Naopak v 2008 Survey of Educators in Second Life můžete nalézt informaci, že se podíl na edu-activitách v SL výrazně zvýšil. Na dotazník odpovědělo 358 respondentů (škol a institucí sdružujících se v NMC a nebo kolem SLED mailing listu). Jeden ze zjištění je, že vzdělávací aktivity v rozmezí let 2007 a 2009 vzrostly o 17% (Z 54% na 71%). A další závěry výzkumu?

- Educators are moving from exploration to use of Second Life for teaching and learning.

- Educators are expanding their Second Life social networks.

- This year’s educators are much more experienced in Second Life.

- Educators want to learn how to create in Second Life.

- Collaboration and professional networking in Second Life are important gains for educators.

etc. 

 

Obrázek uživatele Tonda
29. 11. 2009

Děkuji za zasvěcený komentář. Trochu jsem doufal, že se tohoto bodu chytneš :-)

Ty výsledky průzkumu jsou zajímavé. Jen mě napadlo, zda by se to nedalo intepretovat tak, že neroste podíl vzdělávacích aktivit, ale pouze klesá podíl ostatních (komerčních?) aktivit. Což je myslím dost pravděpodobné (i vzhledem k bodům 1-3 v tvém komentáři).

A aby nedošlo k mýlce - nejsem odpůrce SL :-) Jsem v tomhle směru laik, tak si jen snažím rozšířit obzory :-)

 

Obrázek uživatele Tomas Bouda

Odpůrce samozřejmě neškrtím ;-) ale dobře, že jsi na té "správné" straně barikády ;-)

Myslím, že se to takhle interpretovat nedá, výzkum, který prokázal zvyšení edu aktivit v SL zkoumal pouze komunitu vzdělávacích institucí, nikoli SL a jeho obyvatele jako celek. 

Někde jsem měl dokonce statistiku, koik procent celého obsahu SL jsou vzdělávací aktivity.  Jestli si dobře pamatuju, bylo to kolem 13 - 14%. 

Obrázek uživatele admin
Anonym
10. 12. 2009

Díky za info o službě eBooks on Demand! Víc informací se však dozvíte na stránkách NTK: http://www.techlib.cz/cs/sluzby/eod-ebooks-on-demand/, které se budou spolu se službou stále rozrůstat. Stránka směruje také na fotky a prezentace z akce, která proběhla v NTK 26.11.09 (a komu se líbily e-readery, doporučuji navštívit MZK 17.12.09, kde je znovu uvidíte!).

 

Obrázek uživatele Tonda
10. 12. 2009

Opět děkuji za doplňující komentář a za relevantnější odkaz.

Osobně jsem čtečkám prapůvodně příliš nefandil a moc jsem nevěřil, že se nějak výrazněji uchytí. Myslel jsem si, že lidé budou více konzervativní, co se týká knih.

Ale čím více se o čtečky zajímám, tím více mě lákají. I vzhledem k tomu, že toho umí čím dál víc. Například mě v poslední době zaujal odkaz na "dvouobrazovkovou" čtečku eDGe, která má jednu "stránku" z "e-papíru" a druhou stránku tvoři malý barevný LCD displej. Obě obrazovky jsou navzájem propojeny, takže displej může zobrazovat například barevné ilustrace z knihy, nebo na něm mohou být otevírány internetové odkazy z e-booku. Nejsem si teda jistý, jak moc je to pratkické, ale minimálně jako hračka (za $490) je to zajímavé :-)

Obrázek uživatele admin
Anonym
10. 12. 2009

Čtečky si určitě pozornost zaslouží, minimálně při přednášce byly zmiňovány jako "hit Vánoc 2010". Konkrétně byly při akci představeny výrobky firem Bookeen, iREX, Amazon - Kindle, Barnes & Noble a Sony...jenže nedostatek vidím v tom, že mnohé z nich mají problém zobrazovat (rozuměj využitelně) PDF. Když to tedy vztáhnu k službě EOD, jejímž výstupem je zdigitalizovaný historický dokument ve formátu PDF, máme si  v téhle souvislosti ještě nač počkat. Osobně si ráda počkám i na české ceny :)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback