SKKIP č.7

20. 4. 2009

Další Stručný Knihovnicko-Kulturně-Informační Přehled

 • UNESCO spouští v úterý (21.4.) Světovou digitální knihovnu.
 • Amazon vyřadil ze svého katalogu knihy s homosexuální a erotickou tématikou. Údajně omylem.
 • Yutube a Universal Music Group vytvoří nový video server VEVO, který bude poskytovat přístup ke katalogu předních světových umělců, které zastupuje UMG.
 • Britské úřady zamítly stížnost organizace Privacy International na službu Google Street View, která se týkala porušování soukromí. Google tak nemusí získávat souhlas ke zveřejnění od všech lidí, které na ulici vyfotí.
 • Google zvýšil navzdory světové ekonomické krizi svůj čtvrtletní zisk.
 • Byli odsouzeni provozovatelé trackeru The Pirate Bay. Provozovatelé ale odmítají bojkovat server, který funguje i nadále.
 • Plánovaná výstavba vědecké knihovny v Ostravě bude odložena.
 • 26. duben je dnem duševního vlastnictví.
 • Byli vyhlášení vítězové soutěže Magnesia Litera.
 • Google musí řešit další právní problémy ohledně skenování knih. Tentokrát jde o protesty proti jeho hrozícímu monopolu v této oblasti.
 • Vyšla jarní digitální příloha časopisu American Libraries, která se věnuje zajímavým architektonickým projektům knihoven.
 • 20.4. byla schválena Pražská deklarace, která má prohloubit mezinárodní spolupráci při zajišťování bezpčeného prostřední an internetu.
 • J. K. Rowlingová se pustila do boje proti volnému zveřejňování jejích knih na internetu.
Předchozí SKKIPy
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele Petr Škyřík

<p>
O <strong><a href="http://project.wdl.org/project/english/index.html">World Digital Library Project</a></strong> vyšel 21. dubna článek i na Technetu: <a href="http://technet.idnes.cz/sw_internet.asp?c=A090420_184853_sw_internet_vse...á digitální knihovna nabízí vyhledávání ve světových bibliotékách</a>.
</p>
<p>
Tonda a jeho SKKIP však mají časový náskok :)
</p>
<blockquote>
<p>
<strong>České zástupce si můžete prohlédnout <a href="http://www.wdl.org/en/search/gallery?ql=en&amp;a=-8000&amp;b=2009&amp;c=...  Ale najít vyobrazení ďábla v Codex Gigas je pěkný oříšek.
</p>
</blockquote>

Obrázek uživatele Jana
21. 4. 2009
ad) UNESCO spouští Světovou digitální knihovnu: ...tomu se říká informační náskok... :)
Obrázek uživatele Terajs

Není tomu ani dva měsíce, co jsme se mohli dočíst (nejen v Tondově SKKIPU), že provozovatelé trackeru The Pirate Bay byli odsouzeni k ročnímu nepodmíněnému vězení a k pokutě odpovídající zhruba 75 milionům Kč.

Nyní to vypadá, že jedno křeslo v Evropském parlamentu má Pirátská strana jisté...

Více na Aktuálně.cz.

Obrázek uživatele Tonda

Tak jsem koukal na výsledky voleb do Evropského parlamentu a výsledek Pirátské strany mě opravdu překvapil. Získala sice jenom jedno křeslo v EP, ve Švédsku ovšem dosáhla více jak 7% hlasů a byla pátou nejúspěšnější stranou.

Nejsem si jistý, jestli se to dá takhle porovnávat (nevím jaký je systém v přepočítávání hlasů pro jednotlivé státy), ale u nás dosáhla podobného výsledku KDU-ČSL. Vím, že to je utopie, ale představa, že by se povedlo něco podobného v našem republikovém měřítku České pirátské straně u podzimních voleb, je opravdu zajímavá :-)

Obrázek uživatele Terajs

to pořád myslí vážně...

Chtějí být "protiváhou uzurpátorů internetu".

Cítíme, že některé zájmové skupiny by Internet rádi proměnili na nástroj moci, konzumu a dohledu nad životem občana. My jej chceme zachovat jako nástroj vnější a vnitřní svobody, jako místo, ve kterém má člověk nárok jak na anonymitu, tak na soukromí; ve zkratce jako svobodný prostor. Jako lidé z oboru cítíme odpovědnost za to, jak se naloží s vynálezem, jemuž pomáháme na svět.

Tak nevím, nejsou piráti spíše utopisty?

Obrázek uživatele Tonda
18. 6. 2009

Nad (ne)smyslem pirátských stran se zamýšlí i Michal Černý na Lupě.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback