Sněhulák

Autor titulu: Jo Nesbø

Žánr: detektivní

Přebal knihy:

Popis knihy:

Nový Nesbø mě úplně dostal. Už jsem myslela, že se mi ani víc líbit nemůže, ale Sněhulák je pecka!

Vítá nás ponurá atmosféra zimního Osla, kdy na ulicích sem tam leží sníh, který zase roztaje, za chvíli zase napadne a mezitím se občas u dveří toho či onoho domu objeví sněhulák. Nevinný sněhový pandulák, který v dětství (i v dospělosti) bavil snad každého z nás. Věřím však, že hrdinové nového Nesbøho románu už si sněhuláky stavět nebudou. Jsou totiž buď mrtví nebo se pro ně sněhulák stal symbolem něčeho ... děsivého.

Zmizí žena. Spořádaná matka malého dítěte, na niž doma čeká manžel. Potom zmizí druhá, jejíž zmizení vykazuje podobné okolnosti jako to první. Pak se najde mrtvola. Na místě vraždy stojí sněhulák. Osloský detektiv Harry Hole, toho času ve střízlivém stavu (alespoň se o to snaží), bez přítelkyně (s níž se ale občas stýká) a bez dalšího kolegy, odhalí ještě další případy zmizelých žen a souvisejících sněhuláků a rázem máme v Norsku sériového vraha. S pomocí nově přidělené kolegyně Katriny se Harry pouští do pátrání způsobem sobě vlastním a spostupně rozplétá nitky případu, který se stává velmi záhy středem pozornosti norských médií, neboť případ sériového vraha je zde velmi ojedinělý.

Jak je dobrým Nesbøho zvykem, příběh se odehrává i v několika časových rovinách a pomalu odkrývá jeden střípek za druhým, až se nám podaří poskládat celé zrcadlo, v němž na nás najednou vykoukne řešení spletitého případu, k němuž několikrát již zoufale frustrovaný Harry Hole nakonec dospěje. Ačkoliv i tento příběh vykazuje jistou předvídatelnost, na atraktivitě a napětí to nic nemění.

Musím říci, že Sněhulák mě příjemně překvapil, myslela jsem, že nic lepšího než Červenku už Nesbø nenapíše (i ty ostatní byly výborné:-)), ale Sněhulák je ještě o chlup lepší. Asi to bude tou pochmurnou zimní atmosférou, děsivými scénami, kreativitou prokázanou při popisu jednotlivých úmrtí či stále stoupající sympatie k detektivu Holeovi, nebo taky posledních několik desítek stran knihy, které neuvěřitelně gradují a nenechají čtenáře ani dýchat, zkrátka investice do Sněhuláka rozhodně nebude nikdo litovat.

Sněhulák vychází na Velký knižní čtvrtek 11. 10. 2012, vydává ho Kniha Zlín.Pokud ještě nevíte, co kupovat svým blízkým kVánocům, tak Sněhulák je jasná volba. A hodí se i podle názvu:-).

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback