The Social Life of Information: recenze knihy Browna a Duguida

Toužíte si s kolegou Lorenzem promluvit jako rovný s rovným? Pak vám nezbývá než si přečíst něco o sociálním aspektu informace.  

Obsah knihy The Social Life of Information bychom mohli totiž velice trefně shrnout do teze, že informace má vždy dva aspekty. Má syntaktickou podobu reprezentovanou speciálními znaky abecedy, tahem štětce nebo binárním kódem. A pak je to sémantická stránka informace, která dotváří význam informace pro jejího konzumenta – člověka situovaného v sociální periferii a kulturním kontextu.

Společnost a Moorův zákon

Podle autora žijeme v postmoderní době, která je charakteristická především decentralizací a individualismem, což vede k dekompozici tradičních institucí a organizací (práce z domu, létající profesoři, kavárenští povaleči, startupy všeho druhu). Nevyplnily se optimistické představy o pozitivním efektu ICT na naši práci a běžný život. Nekonal se přerod papírové kanceláře na digitální, stejně jako tužku nevytlačil psací stroj. Tradiční univerzita odolává tlaku digitálních technologií, podobně jako odolávala mnohým krizím v průběhu středověku a novověku již po tisíc let. Naopak jsme svědky paradoxu produktivity, kdy nás paralyzuje nefunkční tiskárna nebo firewall, který nás nechce pustit do firemní sítě. Společnost zaostává za vývojem techniky. Moorův zákon platí. Jen vývoj společnosti (její sociální, kulturní, politický a ekonomický systém) za exponenciálním růstem poněkud pokulhává. Autoři však nabízí východisko v myšlence, že techniku a informační procesy probíhající v institucích a organizacích je třeba navrhovat na základě přirozenosti naší společnosti, kterou reprezentují přirozená praxe a sociální periferie lidí. V knize je důležitost sociálního kontextu pro design a implementaci nových technologií a nastavování informačních toků (v organizaci, instituci, etc.) velice trefně dokumentována na oblasti znalostního managementu a analýze historického vývoje dokumentů s odbočkami ke vzdělávání, inovacím atp. Budoucího čtenáře se pokusím trochu navnadit…

Informace a znalosti

Klíčovými pojmy, se kterými kniha pracuje, jsou informace, znalost a jejich přenos v rámci komunity praxe. Jinými slovy, jak je možné efektivně spravovat znalosti v organizacích. Víme, že informace nejsou totéž, co znalosti. Kromě definice objektivní znalosti (Popper) nebo teorie sociální epistemologie (Shera), můžeme informace a znalosti podle autorů rozlišit následovně. Znalosti mají a) svého nositele, kterým je člověk a jeho mentální kapacita. Pomůže nám jednoduchý příklad. Posuďte ten rozdíl. Kde je ta informace? A v případě znalosti: Kdo to ví? Znalosti jsou na rozdíl od informace b) hůře manipulovatelné. Informaci mohu stáhnout, okopírovat a uložit si ji. Se znalostí to tak jednoduché není. Je zde také c) významový rozdíl. Znalost je nutné si osvojit, k čemu potřebujeme vyvinout jisté kognitivní úsilí a analýzu. Znalost vím, informaci mám. Pro Informační vědu docela klíčové, což?

Management znalostí a komunita praxe

Poté, co čtenář zjistí, že nositelem znalostí je člověk, je postaven před tezi, že znalostní management je vlastně management lidí. Proto mají firmy velká oddělení specializující se na head hunting. Proto se říká, že NASA by se znovu nedostala na měsíc, i když má stohy dokumentů s informacemi, jak na to. Znalosti  - lidé, kteří tenkrát v NASA pracovali, totiž odešli do důchodu.  Výzva zní, jak zajistit efektivní přenos znalostí mezi lidmi? Ideálním prostředím pro přenos znalostí je podle autorů komunita praxe – prostředí, ve kterém převládají laterální vazby. Pracovníci mezi sebou na všech úrovních sdílí své problémy, vyprávějí si o nich, tradují je a společně improvizují a experimentují s cílem najít řešení. Mimochodem, v tomto duchu vznikají diskusní fóra a zájmové skupiny na internetu nebo různé znalostí báze ve formátu FAQ. V reálném prostředí pak vznikají clustery (CEITEC) nebo inovační a technologické inkubátory (JIC). Znalosti mají živnou půdu v dobře vyváženém koktejlu formálního a neformálního prostředí, což příznačně dokumentuje např. úspěch Linuxu, který vznikl v neformálním prostředí open source komunity praxe a zároveň je nasazován ve velice formálních prostředích firem.

Sociální vrstva informací v dokumentech

Zajímavým tématem knihy a zároveň relevantním tématem Informační vědy je sociální aspekt informací, které jsou přenášeny v dokumentech všeho druhu. Každý dokument (kniha, dopis, newsletter, vědecký článek) autor tvoří s jistým záměrem, který se odvíjí od osobních nebo formálních motivací, od kultury organizace nebo instituce, ve které pracuje, a od sociálního statusu, který mu náleží. Identita tvůrce dokumentu je tak přenášena i na své konzumenty díky designu, formálnímu zpracování, zvolenému médiu, kontextu, ve kterém je dokument zpřístupňován čtenáři apod. Např. informace a články v novinách jsou vybrány redaktorem nebo redakční radou, která má svou sociální periferii a je zasazena do kulturního, společenského, ekonomického a politického kontextu. Utváří tak identitu čtenářů, kteří tyto noviny konzumují. Podílí se na identitě národa, ve kterém noviny vycházejí. (A co na to MF DNES nebo polská média?). Podobně, když dělá KISK nový web, tak se do něj promítají designérovy zkušenosti, status KISKu jako experimentátora, sociální a kulturní kontext a vnitřní svět jednotlivých tvůrců textu.

A nejen to

V knize najdete další témata, na kterých je patrný dopad dvou zmíněných aspektů informace (sémantické /syntaktické). Ale to už musíte sami. Já jen lituju, že jsem na knihu narazil až v posledním ročníku svého doktorského studia (ano, povinná literatura ke státnicím). Spíš by to měla být povinná literatura k bakalářské zkoušce (společně s Introduction to Information science). Kniha je promyšlená, hlubší, s mnoha příklady. Dobře se četla mně, pravděpodobně i kolegovi Lorenzovi, bude se dobře číst i vám. 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

9 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 2. 2019

Here’s hoping there’s a a ton more top-notch supplies coming! free brain games

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 7. 2019

This is an awesome motivating article.I am practically satisfied with your great work.You put truly exceptionally supportive data. Keep it up. Continue blogging. Hoping to perusing your next post.  https://www.idigitaltrends.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 7. 2019
Cheap Term Papers  

Our top essay services are focused on making your life in school smooth and enjoyable in comparison to what you might be going through at the moment.

 

https://researchpapers247.com/pay-for-term-paper/ 

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019

Really great post. I just unearthed your online journal and needed to say that I have truly delighted in perusing your blog entries. Any way I'll be subscribing to your food and I trust you post again soon. Huge much obliged for the valuable data.  사설토토

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 7. 2019

When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I purchase four emails with similar comment. Possibly there is in any manner you possibly can eliminate me from that service? Thanks! 안전놀이터

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 7. 2019

there are tanning lotions which are very hard on the skin, i always use organic tanning lotions- 바카라카지노

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback