Social network Open Access

O sociálních sítích toho bylo napsáno spoustu. Jedni jsou fanatickými odpůrci, jiní lačnými uživateli aplikací a her na FB. Jestliže již bylo napsáno vše, tak proč by vás měl tento článek zajímat? Ve firmách, na školách či ve veřejných institucích se stále více sociální sítě prosazují pro účel efektivní správy znalostí a kooperaci. Není tento přístup vlastní právě nám, knihovníkům? Pokud si myslíte, že ano, čtěte dál.

Skvělým příkladem, jak lze spojit zábavu (sociální síť) s užitečným (v tomto případě s hnutím Open Access) nabízí ResearchGate scientific network. Tuto „online informatik society service" dnes používá více jak 140 000 lidí (vědců, výzkumníků, lektorů, studentů atc.) z nejrůznějších vědních oborů a odvětví. Mimo tradiční funkce, které poskytuje kterákoli sociální síť - přidávání přátel a komunikace v rámci community of practice, umožňuje import vlastních článků opatřených metadaty.

To však není vše, teď přijde část o Open Access. Nahrané články a jejich metadata, abstrakty a další proporce jsou porovnávány v systému SHERPA RoMEO (mimochodem taky docela zajímavým systémem), který prokáže, zda je možné článek publikovat v souladu s vlastnickými právy a regulemi jednotlivých vědeckých časopisy, které z velké části (9 z 10) umožňují tzv. self-archiving (chápu jako možnost uložení fulltextu do osobní webové stránky vědce). Právě ResearchGate má v podmínkách používání stanoven osobní profil jako „personal website of the user." Vzniká tak jedinečný projekt Open Acces, kdy mají všichni vědci okamžitý přístup k nejnovějším výzkumným pracím ve fulltextu.

Projekt je jedinečný a zajímavým způsobem nabourává tradiční peer-review. Co se stane, až se tento způsob publikování přestane líbit těm, co doposud pouze vydělávali? 

Viva Open Access!!!!

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback