Sociální inovace, vzdělávání dospělých a cyklistika v Brně

Sociální inovace se pomalu, ale jistě stávají oblastí, která se spojuje se všemi oblastmi lidské činnosti. S knihovnami, s otázkami sociálního bydlení, s přirodou a klimatickou změnou nebo obecně s otázkami vzdělávání. A právě se vzděláváním dospělých propojil téma sociálních inovací seminář platformy EPALE.

EPALE neboli Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých, je mezinárodní a vícejazyčnou komunitou expertů z oblasti andragogiky. Na konferenci ji více představil její zástupce Tomáš Langer. Pokud se na platformě zaregistrujete, získáte přístup k informacím a dokumentům o vzdělávání dospělých z celé Evropy, můžete přispívat na blog, sledovat kalendář oborových akcí a číst aktuální zpravodajství z oboru. Doporučujeme si web proklikat, registrací určitě nic nezkazíte.

 

Sociální inovace ‒ co to je a co s tím?

Odborná část konference byla otevřena příspěvkem, jehož cílem bylo účastníky vůbec seznámit s pojmem sociální inovace ‒ co to sociální inovace je, pro koho ji děláme a kdy tímto názvem můžeme inovaci vůbec označit? Přednášky se ujala docentka Anna Kadeřábková z Vysoké školy ekonomické v Praze.

 

Doc. Kadeřábková

 

„Sociální inovace musí být vždy realizovaná, jinak je to jen idea na papíře,“ říká docentka, podle níž je velice obtížné v současnosti vytvořit něco úplně nového. Podstatná je ale novost v daném kontextu, kde se nachází i poptávka po řešení konkrétního sociálního problému, přičemž řešení musí být vždy lepší oproti stávajícím postupům. Sociální inovaci ale nikdy nevytváříme sami, ale v součinnosti s lokálními hráči, ať už se jedná o samotnou cílovou skupinu, lokální zastupitelstva nebo neziskovky: „Sociální inovace je sociální nejen v samotných výsledcích, ale i v postupech či prostředcích.“

 

Jak dělat svět lepším skrze veřejné knihovny

Druhý, aplikovanější příspěvek, přednesla Eva Víchová z KISKu; konkrétně projektu Sociální inovace v knihovnách, který na KISKu funguje. Nejhustší síť veřejných knihoven na světě, kterou Česká republika disponuje, dává knihovnám nacházejících se často i v těch nejmenších obcích silnou roli. V budování občanské společnosti, udržování komunitního života obce nebo začleňování vyloučených či vyloučením ohrožených skupin obyvatel zpátky do občanského života.

 

Eva Víchová

 

Eva představila projekt i v jeho fázích, v nejbližší době vám však o projektu přineseme velký článek, v němž se dočtete dopodrobna vše od konferencí až po možné zapojení se.

 

Brno vs. kolo

Tak se jmenovala prezentace aktivistů ze spolku Brno na kole, kteří účastníkům představili svízelnou dopravní situaci v Brně, která je v důsledku nevýhodná jak pro cyklisty a chodce, tak i pro samotné řidiče automobilů, s nimiž jsou cyklisté kvůli absenci cyklostezek a cyklopruhů nuceni sdílet silnice.

Brno na kole

Poslední část dne pak nebyla přednášková, aktivisté pouze nastavili pole pro designový workshop, který byl vedený lektorem Branislavem Frkem. Účastníci tak za pomoci metody design studio řešili, jak by mohli napomoci situaci cyklistů a na silnicích obecně za pomoci vzdělávání zlepšit. Účastníci pracovali jak v týmech, tak samostatně a na konci měl každý z osmi týmů k dispozici storyboard nebo alespoň ideu, jak by bylo možné dané problémy řešit. Každý tým dostal rovněž zpětnou vazbu od zástupců cyklistů a veřejnosti a kdyby bylo více času, některé návrhy se určitě dotáhnou do testovatelných prototypů.

Autor fotografií: Branislav Frk

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback