Španělský BOBCATSSS 2014

Tušíte, co znamená akronym BOBCATSSS? A jak vypadá taková mezinárodní konference organizovaná studenty informačních studií a knihovnictví? Čím vším vás Španělé můžou překvapit. Který z posterů byl nejoriginálnější? Co páchala na konferenci úderná skupina ODEZVA? A taky, co si z konference odnáším já?


Tak abychom začali pěkně od začátku. Před necelým rokem za mnou přišel Vilo a říká „Monika, na budúci rok so mnou musíš ísť do Barcelony na BOBCATSSS!“ A já na to, že „hej.“ No a tak jsme se jedno studené lednové úterý společně s Johankou, Julií, Hankou, Bety, Vilem a Michalem ve třech verzích vydali na letadlo směr Barcelona. Po přistání jsme mohli téměř zahodit naše kabáty a zimní bundy. Barcelona nám připravila mnohem teplejší počasí. Protože konference začínala až ve středu ráno, rozhodli jsme se, že se porozhlédneme po městě. Naše kroky nás automaticky vedly směrem k přístavu, k pláži, k moři. Na začátek to byl velmi příjemný úvod (doporučila bych jej každé konferenci, ale nejspíš bude menší problém se sháněním příjemného počasí a dostatečně písčité pláže…).

Letošní ročník pořádali studenti ze španělské Univerzitat de Barcelona a švédské The university of Borås. Na celé akci pracovali téměř dva roky, a do hlubších příprav se ponořili zhruba před rokem. Je obdivuhodné, že to dohromady zvládli ukočírovat víceméně pouze online, hlavně za pomoci konferenčního softwaru Adobe Connect a pouze s jednou osobní návštěvou, která jim některá nedorozumění vyjasnila a celou věc tak značně ulehčila.

První konferenční den byl takový zahřívací. Rozhodli jsme se přijít brzo, abychom viděli, jak studenti zvládnou nápor návštěvníků. Cesta od hostelu byla krátká, a proto jsme se vydali pěšky. Barcelonská univerzita sídlí v nádherné historické budově. Později během dne jsem se dozvěděla, že zde studují matematici a jazykovědci. Nicméně jsme narazili na malý chumel návštěvníků, kteří stáli u registrace a dostávali cedulky a tašky se spoustou papíru. Taky jsme se všichni stihli připsat k Social programu, který jsme plánovali v odpolední hodině navštívit. Zbylo nám spousta času na to omrknout celou budovu. Dobře, úplně celou ne, protože kdybychom vlezli do kanceláří vyučujících, asi by nebyli zcela nadšeni.

 

Zahajovací ceremoniál uvedl za španělské studenty Vicent a za švédské studenty si vzala slovo Josefin. Představili nám svoje BOBCATSSS videa. Jedno, které bylo pozvánkou na konferenci a druhé, které nám představilo celý organizační tým. Po nich se slova ujal pan Anglada, který povídal o změnách, které se za poslední dobu v knihovnách dějí. O tom, že se stále více musí přizpůsobovat digitálnímu světu. Pokud máte zájem shlédnout celý úvodní ceremoniál i s key note pana Anglady, není nic jednoduššího, než se podívat na celé video.

Na konci dopolední části programu si pro nás organizátoři připravili dvě vystoupení s kulturním podtextem. Prvním byli dva kytaristi, kteří nám zhruba půlhodinu zajišťovali živou hudbu (mimochodem je můžete slyšet/vidět v již zmíněném videu, kdo nerad čeká a rád by si poslech pouze kytaristy, nechť přeskočí na čas 1.19.00). Druhým překvapením byla velká skupina zelených holek a kluků. Shromáždili jsme se na dvorku univerzity a sledovali, co se bude dít. Stavěli ze sebe lidské pyramidy. Skupinka se jmenuje Arreplegats de la Zona Universitária a podle mě jsou vážně úžasní. Šplhají po sobě jak opice po stromech. Přirozeně. Ke konci videa jim autoři věnovali krátkou část, ale na svých stránkách mají hromadu a hromadu videí ze svých dalších vystoupení (pokud nerozumíte katalánštině, nevadí, najít videa je celkem intuitivní…).

Odpolední program sestával z několika možností. Social program nabízel několik možností. Od Katalánské knihovny, přes Katalánský ženský institut až po Katalánský filmový archiv. Já se dopoledne stihla zapsat k návštěvě Univerzitní knihovny vzácných knih a rukopisů
a knihovny a archivu barcelonského muzea současného umění. Musím přiznat, že začátek programu byl značně chaotický a skupinky se na náměstí motaly, ztrácely a hledaly. Nakonec jsme se všichni přiřadili ke správnému průvodci a mohli jsme se vydat na prohlídku knihoven. V univerzitní knihovně nám vyprávěla paní o tom, jak se o knihy starají a ve zkratce nám vylíčila i historii téhle knihovny. Na knihovně se mi líbilo to, že nemají problém dát komukoliv do rukou jakoukoliv historickou knihu. Nikdo se knihovníkům nemusí zpovídat, k čemu jim ta kniha bude, jen stačí dostatečně dopředu říct, že mám zájem o tuhle nebo tuhle knihu.

 

Shodou okolností jsem ve své skupince měla jednoho finského studenta a knihovníka v jedné osobě, který organizuje cyklokonferenci Cycling for libraries. Letošní ročník povede ze španělské Barcelony do francouzského Lyonu. Ale to jsme trochu odbočili. Muzejní knihovna a archiv jsou zaměřeny na úzký okruh badatelů. I přes relativně malý počet zaměstnanců mají celkem dlouhou otevírací dobu. Kvalitní péči poskytují jak dokumentům, tak čtenářům. Ke konci prohlídky nám Marta a Maite, které nás prováděly, nabídly volný vstup i do celého muzea a část z nás ho i využila. Též jsem se tam stavila a nestačila jsem koukat. Architekti si zde určitě vyhráli. Velmi zajímavě řešené prostory, kdy netušíte, co vás čeká za dalším rohem. Poutavé exponáty a velmi příjemná atmosféra. Při toulání po muzeu jsem dokonce narazila na část věnovanou Marshallu McLuhanovi.

První večer byl ve znamení Gala večeře v restauraci Historického muzea sídlícího hned u barcelonského přístavu a po ní následovala after party v klubu Shoko. Večer nám zpříjemnila ženská pěvecká skupinka a pub quiz, jehož vyplňování nám všem zahřálo mozkové závity. A protože se nad Barcelonu snesla bouřka jako hrom, byl nám přistaven autobus, který nás na místo after party v rychlosti dovezl.

Brzké vstávání nedělá radost nikomu. Nakonec se nám všem povedlo dostat z postelí
a vyrazili jsme na metro, protože druhý a třetí den už probíhal na jiném místě - na fakultě knihovnictví a informační vědy (vážně, oni mají celou fakultu…). Jestli jste ale čekali nějakou hi-tech vytuněnou fakultu, budete zklamaní. Mám pocit, že i naše Filozofická fakulta vypadá o dost reprezentativněji (v současném rozkopaném stádiu asi úplně ne, ale za běžného provozu to není/nebylo zas tak špatné…). Budova je vsazená mezi hromadu dalších budov, mimochodem hned vedlejší budovou byla základní škola, jejíž zvonění se neslo i do univerzitních místností. To mi zrovna příjemný pocit nedávalo.

Zpět k programu konference. V ideálním případě pozveme všechny zajímavé lidi a necháme je mluvit. Horší je, pokud je těch lidí najednou nějak moc a vy je musíte všechny dostat do nějakého rozumného časového termínu. Dopolední a odpolední část bloku se tak nesla v duchu čtyř témat a dalších dvou workshopových možností. Pokud lidem nabídnete příliš mnoho možností, nebudou se schopni kvalitně rozhodnout. Po delších úvahách nakonec moje volba padla na blok s názvem Skills and literacies. Zde bych chtěla zmínit polskou vyučující Annu Kawalec, která zjišťovala, jaké změny probíhají v oblasti informační vědy a knihovnictví a jaký pohled na to mají studenti. Studenti by v tomto případě moc rádi zvýšili počet stáží v různých zajímavých firmách a také by se rádi učili díky práci na mnohých projektech (v tomhle na KISKu máme jasno už nějakou dobu, praxe i projektová výuka nám celkem pěkně fungují…). V odpolední části dne měli přijet profesoři z Bangladéše. Nějak se stalo, že ani nedorazili, dokonce se ani neomluvili. Z publika se ozval jeden z loňských tureckých organizátorů a s klidem oznámil, že stejný problém s dotyčnými osobami měli i loni. Sice slíbili, že přijedou, dokonce i poslali abstrakt, ale nakonec se ani neukázali.

Na EUCLID session se vystřídali vedoucí pracovníci několika evropských kateder, kteří představovali svoje ústavy, jak na nich pracují, co na to říkají studenti a jak se mají v plánu dále posouvat. Může se to zdát příliš monotónní, pokud ale člověk netuší, jaké jsou rozdíly na jednotlivých pracovištích, tak si je rád poslechne. Ve stejnou dobu probíhaly na chodbě dialogy a diskuze s jednotlivými tvůrci posterů. Některé byly obyčejné, jiné zajímavější, další třeba velmi dobře graficky zpracované. Byl mezi nimi i jeden, který se výrazně vymykal. Vytvořil jej Naresh Kumar, pochází z Indie, studuje DILL. Vnímá problém malých indických vesnic, kde se lidem nedostává základních informací – o zdravotnictví, školství, státní správě, bankovnictví atp. Proto se rozhodl založit taková infocentra, kde se místním snaží pomoci dobrat se správných odpovědí na jejich informační potřeby.

V mezičasech rozdávala úderná jednotka ODEZVA všem návštěvníkům, kteří byli ochotni vyměnit chvilku svého času za Hašlerku, kartičky, na které pak měli psát hlavní důvody nebo tipy a taháky, které by je přilákaly na brněnský BOBCATSSS 2015. Levnější cena, prostory v centru města nebo zajímavý Social program jsou jen střípky mezi hromadou informací, která byla podrobena důkladné analýze a při přípravě bude brána v potaz.

 

I tento den pro nás byl připraven další Social program. Na výběr jsme měli z několika možností – Knihovna Polytechnické univerzity, Dokumentační centrum fotbalového klubu Barcelona, Knihovna národního katalánského muzea a v poslední řadě Veřejná knihovna Sagrada Família. Dnes marně přemýšlím nad tím, proč jsem se rozhodla jít do Národního muzea, místo toho, abych se podívala na Sagradu Famílii. Možná špatná informovanost nebo nějaký podobný komunikační šum. Ne že by mi muzeum nic nepřineslo, pěkné prostory, metry a metry obrovských skladových regálů v podzemí a na povrchu studovna, která byla potěchou pro oko, nicméně místní lampičky mi něčím připomínaly lampičky v knihovně FF. Designově sedí, ale prakticky se mi zdají nepoužitelné. Častokrát nám jsou přehnaná očekávání spíše na škodu než k užitku.

Večerní neorganizovaně organizovaný program mi ale vše vynahradil. Mace je bezprostřední a rozhodl se, že se půjde někam navečeřet a že chce společnost. Skupinka pěti Bobcatsssterů – Fin Mace, Polka Anna, Turci Özgür a Ömer a nakonec já – se vydala hledat nějaké místo, kde by se dalo najíst a přitom by bylo dostatečně blízko Irskému baru, kde měl proběhnout oficiálně poslední společný večer. Musím se přiznat, že jsem si celý náš večerní program užila. Mé obavy z angličtiny se snad jakoby zázrakem rozplynuly a já neměla problém se všemi kolem diskutovat (až mě zpětně mrzí, že jsem si nenašla víc příležitostí ten jazyk cvičit a procvičovat…).

Páteční dopoledne se pro mě stále neslo v duchu zkušeností a gramotnosti. Zaujalo mě povídání francouzských studentek, které zjišťovaly, zda je možné pomocí různých her v knihovnách přispět k lepšímu povědomí o životním prostředí a tím tak apelovat na občany a zlepšovat svět. Jisté je, že tato oblast má před sebou ještě hodně dlouhou cestu.  Další z přípěvků byl o vězeňské biblioterapii. Maďarská knihovnice se snaží s vězni pracovat, pomáhá jim s rozvojem sebepoznání, se zlepšením empatie a celkově s budoucím začleněným do běžné společnosti za pomoci různých knih. Práce je to náročná, ale přináší výsledky. Knihovnice je přesvědčena, že tenhle způsob biblioterapie je potřebný a má smysl.

Odpolední část posledního dne byla nazvána Round Table. Pod tím si představím (ideálně kulatý) stůl, kde různorodí odborníci diskutují nad jedním tématem. Každý z vlastního, pracovního úhlu pohledu. V tomto případě však mluvil hlavně Pep Torn (jež je ředitelem akademických a knihovnických služeb v Universitat Oberta de Cataluny) a výjimečně si vzala slovo i Carme Fenoll (vedoucí knihovnických služeb Katalánské vlády). Pan Torn povídal moc hezky o Katalánském regionu, knihovnách a potřebě knihoven neustále čtenáře vzdělávat a posouvat tak všechny kupředu.

Poslední část oficiálního programu padl na českou hlavu. Michal Lorenz představil naše oficiální video a celý sál na 10 minut úplně ztichl (až na ty momenty, kde se smál) a napjatě sledoval krátký brněnský film. Přebírání vlajky proběhlo trošku v hektickém duchu, nicméně nás následně zasypaly slova díků, chvály a těšení se. Na následující dvě hodiny jsme se společně se španělsko-švédským týmem a s budoucími kolegy z Finska zavřeli v jedné z učeben a diskutovali o jejich přípravách a náročnosti celé konference. Tohle byla hodně zajímavá a poučná část. Myslím si, že ještě stále je dost málo lidí, kteří by vám chtěli předat své know-how a nějak nezištně pomoci.

Pro mě velmi příjemné zakončení celého pobytu nastalo v sobotu ráno, kdy jsme si s Julií přivstaly a vydaly se na krátkou procházku po městě. Úplnou náhodou jsme objevily Mercat de la Boqueria. Obrovský trh plný čerstvého ovoce, zeleniny, pečiva, masa, ryb a spousty dalších věcí. Z barev, chutí a vůní nám jen oči přecházely (až nás mrzelo, že musíme domů).

Říká se, že vše dobré jednou skončí, proto i my jsme museli zpátky do Brna. Naštěstí mi zkušenosti a zážitky nikdo nevezme. Takže ještě jednou díky za příležitost!

A pokud máte touhu se do letošního BOBCATSSS ponořit trošku hlouběji, tak na Facebooku můžete kouknout na fotky a taky můžete přečíst celý studentský blog, který se věnuje nejen přípravě a chystání konference.

Společně s vámi se těším na další rok BOBCATSSS BRNO 2015!

(Možná to člověku ani nepřijde, ale pokud dostane za úkol sledovat drobné chyby, problémy, které se na místě postupem času objevovaly, a tisíc dalších drobností, které budou důležité při přípravě dalšího ročníku, tak sepsání objektivních informací do jedné pěkně čitelné zprávy je děsně náročné.)

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

26 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 1. 2019
Hello! I simply wish to make a huge thumbs up to the great information you’ve here for this post. I’ll be coming back to your website to get more detailed soon. betsafe
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 1. 2019
of course like your web site but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth on the other hand I will surely come again again. gestion de vivienda
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 1. 2019
It’s excellent page, I was looking for something like this ac repair st louis mo
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 1. 2019
After study some of the blog posts in your site now, and i genuinely such as your technique for blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and are checking back soon. Pls look into my web site likewise and make me aware what you consider. Buy social Traffic
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 1. 2019

There couple of fascinating points in time here but I do not determine if every one of them center to heart. There exists some validity but I am going to take hold opinion until I explore it further. Very good post , thanks and that we want much more! Included with FeedBurner as well 메이저놀이터

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 2. 2019

A person made some nice factors there. I did a search about the issue as well as discovered nearly just about all individuals goes together with together with your blog. MRR m228 wheels

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 3. 2019
You can increase your blog visitors by having a fan page on facebook.`’.”~ Dresscostume.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 3. 2019

I bookmared your site a couple of days ago coz your blog impresses me.’`;*, trusted backlinks

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 3. 2019
Woh I like your articles , saved to fav! . mattress for sale
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 3. 2019
I’d ought to consult with you here. Which is not some thing It’s my job to do! I love reading a post that could get people to feel. Also, thank you permitting me to comment! Resin Bound
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 3. 2019

I love the humor your post has offered. I enjoyed this site a lot. Keep posting article like this. It is fun. Nice photography too! skales fashi

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 3. 2019
very nice publish, i definitely love this website, carry on it F1R wheels
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 4. 2019
Thanks for making me to gain new suggestions about computers. I also have belief that certain of the best ways to help keep your mobile computer in primary condition is by using a hard plastic material case, as well as shell, that matches over the top of one’s computer. Most of these protective gear tend to be model unique since they are made to fit perfectly in the natural covering. You can buy them directly from owner, or via third party sources if they are available for your notebook computer, however its not all laptop can have a spend on the market. Once more, thanks for your guidelines. click to read
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 4. 2019

We have brought here the beautiful Mumbai escort service for those gentlemen who will help them highlight the reality and experiences of Mumbai Escort. Do you guys also get a good escorts service because of not getting complete sets with your spouse

<a href="http://www.escortserviceinmumbai.org/" title="Mumbai Escort">Mumbai Escort</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 4. 2019
I really like this blog site, will definitely come back again. Make sure you carry on creating quality content articles. polished concrete flooring cost
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 5. 2019
i get my art books from barnes and noble that come or amazon, they have some great discount coupons too,, custom made bluetooth speaker
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 5. 2019

Outstanding read, I just passed this onto a colleague who was doing a little investigation on that. And he really bought me lunch because I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! 안전공원

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 5. 2019
Great write-up, I’m regular visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time. 안전공원
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 6. 2019

It’s how you can tell if a is actually working or otherwise. 먹튀사이트

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 6. 2019

As I website possessor I believe the content matter here is rattling wonderful , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck. 먹튀폴리스 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019

I concur with your conclusions and will eagerly watch forward to your future updates. The usefulness and significance is overwhelming and has been invaluable to me! köpa sömntabletter på nätet 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019

Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is actually annoying. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it. Buy Exotic Pods online 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 6. 2019

Oh i really envy the way you post topics, how i wish i could write like that.;*;-` köpa sömntabletter på nätet

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 6. 2019

I believe that avoiding packaged foods may be the first step to lose weight. They will taste great, but packaged foods currently have very little vitamins and minerals, making you eat more simply to have enough vitality to get through the day. For anyone who is constantly feeding on these foods, switching to whole grain products and other complex carbohydrates will help you have more vitality while eating less. Great blog post. 안전놀이터 메이저 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 6. 2019
Have you ever considered adding more videos to your blog posts to keep the readers more entertained? I mean I just read via the complete article of yours and it was quite great but since I’m more of a visual learner,I found that to be more helpful well let me know how it turns out! I love what you guys are always up too. Such clever work and also reporting! Keep up the fantastic works guys I’ve added you guys to my blogroll. That is a superb article thanks for sharing that informative information.. I will have a look at your blog frequent for lots of latest post. ant extermination
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 7. 2019

A debt of gratitude is in order for this article exceptionally accommodating. much appreciated.  exchanges

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback