Start-up meeting Letní školy ERASMUS v Litvě

Před dvěma lety se Masarykova univerzita zapojila do jednoho z ERASMUS programů - The ERASMUS Intensive Programme IPBib “Das Grimm-Zentrum – (k)ein Bibliotheksmärchen”, jehož garantem je Institute for Library and Information Science, spadající pod Humboldtovu univerzitu v Berlíně.

Cílem tohoto projektu je realizace programu letní školy pro 25 studentů oboru ISK z pěti evropských zemí  (Bulharsko, Česká Republika, Litva, Německo, Rakousko). Během 14 dnů dostanou studenti příležitost získat teoretické i praktické dovednosti a hlavně možnost mezinárodní spolupráce a sdílení zkušeností se studenty z ostatních univerzit. Dvě letní školy již proběhly, a to v roce 2009 (Berlín) a 2010 (Vídeň). V letošním roce se připravuje zatím poslední ročník, který se bude konat v září 2011 v litevském hlavním městě Vilnius ve spolupráci s místní univerzitou.  

Každá ze zapojených univerzit vyšle nejen svých 5 vybraných studentů, ale také minimálně jednoho lektora. Letos jsem dostala možnost doprovázet naše studenty já. Vzhledem k tomu, že organizační tým a všichni lektoři budou zajišťovat dvoutýdenní program v září, bylo nutné sejít se už dříve na start-up meetingu. Ten proběhl ve třech dnech na přelomu května a června ve Vilniusu.

Z České republiky se dá do Vilniusu dostat v podstatě jen letadlem, pokud člověk nechce trávit ve vlaku nebo autobuse 24 hodin. Let trvá cca 1,5 hodiny, což je velmi příjemné. Vzhledem k tomu, že z centrální Evropy moc letadel do Vilniusu nelétá, je většina cestujících odkázána na pražský spoj a tím pádem se mnou společně letěly i kolegyně Katharina z Berlína a kolegyně Tania ze Sofie. Pro cestu z letiště do hotelu jsme si vzaly společný taxík, což byl první a jediný nepříjemný šok z Litvy, protože způsob jízdy tamních řidičů každému zvýší adrenalin.

 

První den nás čekala večeře ve společnosti litevského organizačního týmu. Vyzkoušeli jsme litevský národní pokrm, což jsou bramborové knedlíky, plněné mletým masem a zalité kysanou smetanou. Pro jejich tvar a velikost se jim říká zepelíny a musím říct, že to byla výborná kalorická bomba.

Náš oficiální program se odehrál druhý den našeho pobytu. Ráno nás vyzvedl minibus a spolu s ředitelkou univerzitní knihovny jsme se jeli podívat na stavbu nové univerzitní knihovny.

Měla by být otevřena přibližně za rok a už teď je jasné, že to bude další z krásných a architektonicky zajímavých budov. Zatím je to ale staveniště, takže tomu odpovídalo i naše vybavení. Krátký článek o naší návštěvě se objevil i v místním univerzitním blogu.

Po prohlídce jsme jeli do současné univerzitní knihovny. Nejdříve jsme společně řešili program zářijové letní školy, včetně hlavních témat přednášek, úkolů pro studentské týmy, hodnocení a také výletů (pojedeme se podívat do knihoven v Kaunasu a v Uteně) atd. Potom nás čekala prohlídka ubytovacích prostor pro studentské týmy (moc pěkné ubytování kousek od centra) a oficiální program jsme zakončili dvouhodinovou prohlídkou současné knihovny.

 

Poslední den jsme věnovali prohlídce města a moje celkové poznatky o Vilniusu jsou následující:

  • překvapila nás naprostá čistota na ulicích, nikde žádná špína, poházené odpadky, žádné pomalované zdi nebo něco poničeného
  • město je plné parků a kostelů (celkem jich je údajně 56 a to jak pravoslavných, katolických, tak i synagog), část starého města je také zapsaná pod UNESCO
  • večer je všude plno možností, kde posedět a dát některé z místních výborných piv nebo cider (v horku opravdu osvěžující, je to alkoholický nápoj ze zkvašeného jablečného nebo hruškového moštu)
  • prezidentský palác je poměrně nenápadná stavba hned vedle univerzity, sídlí tam jedna z mála evropských prezidentek-žen (myslím si, že to je ten hlavní důvod, proč je město tak uklizené)
  • díky severnější poloze se touto dobou stmívá až kolem jedenácté hodiny večer
  • centrum je plné mladých lidí, byl problém potkat někoho ve věku 50+
  • platí se zde jejich vlastní měnou, pro převod na koruny je potřeba vynásobit cena sedmi a je tu o něco dráž než u nás
  • dobrá zpráva pro příznivce Geocachingu - keší tu je více než dostatek :-)

 

Myslím si, že pro naše studenty to bude výborná příležitost k poznání nové země, navázání kontaktů, získání nových zkušeností a procvičení angličtiny. Každý tým bude mít v rámci programu za úkol mimo jiné představit jakým způsobem je organizováno studium oboru ISK a jsem přesvědčena o tom, že brněnský tým bude mít neprogresivnější prezentaci. A kdo se pobytu účastní? Studenty jsme vybrali na základě daných kriterií a osobního pohovoru a v září se do Litvy může těšit: Pavlína Omastová, Adéla Ťažká, Gábina Šimková, Viliam Vateha a Zuzka Vrbová. Poletíme všichni společně, studenti zůstanou 14 dní a já se vrátím po pěti dnech. Budeme se tam střídat s lektory z dalších zemí. Každopádně se na zářijový pobyt už moc těším!

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Myroslava KUTSYN
Díky – zajímavé . Studentům, kteří pojedou do Litvy, přeji hodně úspěchů při ziskávání „teoretických i praktických dovedností“. Věřím tomu, že se vám tam bude líbit. Sama jsem Litvu navštívila v roce 1991 a moc se mi tam líbilo, sice je to trochu delší doba, ale jistě se již spousta věcí změnila, myslím pozitivně. Teď už jenom budu čekat na nové zprávy a dojmy od samotných studentek/studenta.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback