Stáž v Národní technické knihovně v Praze

Článek nabízí osobitý pohled autorky na 14 denní stáž, kterou měla možnost absolvovat v Národní technické knihovně v Praze.

Úvod a představení knihovny

Ve dnech 1. - 12. 2. 2010 jsem se zúčastnila stáže v krásné nové budově Národní technické knihovny (http://www.techlib.cz/cs/) v pražských Dejvicích. Sešlo se zde celkem 5 studentů (další 4 studenti byli z bakalářského studia z Opavy). Většinou jsme společně trávili čas od 8:00 do 16:00 hod. buď v této budově, anebo na různých exkurzích. Stáž byla velice obohacující, jelikož jsme si celou knihovnu mohli prohlédnout a také si bylo možné „osahat" různé knihovnické práce. Za to bych chtěla velice poděkovat paní doktorce Římanové a celému kolektivu knihovny. Myslím, že všechny informace, které jsme získali, bych ani nemohla popsat a správně vystihnout, tak se zmíním o jen věcech, které mě zaujaly (pro větší názornost text doplňuji fotografiemi).

Nově postavená budova je velice pěkná, útulná a příznivá návštěvníkům. Ať už jde o místa pro studium - „bobky" na sezení (se zastíněním), anebo o společné či samostatné studovny (jejichž pronájem se řeší). Zajímavě řešeny jsou zde kabely, které záměrně vedou po zdech tak, aby byly vidět, anebo množství piktogramů, jež navádí uživatele knihovny. Další zajímavostí jsou otevřené prostory jak v kancelářích, tak i v knihovně. Bylo otázkou zvyku nevnímat, že když např. obědváte, tak na vás ostatní uživatelé vidí. Takovéto jídelny jsou i pro návštěvníky knihovny, kteří zde mají i automat na jídlo a pití.  Nevšední je i barevné označení podlah, jejichž barevné rozlišení je provedeno podle zatížení budovy. Velice se mi líbila také venkovní terasa, kde je možné za svitu slunce a čerstvého vzduchu číst knihy. Ve spodní části jsou ještě kiosky pro přístup na internet, jelikož zařízení počítačů se teprve chystá. Po celé budově je signál wifi pro připojení notebooků. Dále bych chtěla upozornit na kresby od autora Dana Perjovschiho.

V budově NTK není jen knihovna, ale i pobočka Městské knihovny v Praze, kavárna, prodejna počítačové techniky, knihovna ČVUT, učebny Fakulty informatiky, velký sál a také sál menší pro pořádání výstav. Když jsme zde byli, měli jsme štěstí shlédnout hned dvě výstavy. Také bych chtěla vyzdvihnout nápad noční studovny, kde mohou studenti studovat, pokud je knihovna uzavřená.

Průběh exkurze

Hned první den si nás vyzvedla paní Římanová a zamířili jsme na personální oddělení, kde nám zřídili průkazky pro vstup. Průkazky se používaly i ve výtazích. Dále jsme byli proškoleni o tom, „jak to v NTK chodí." Poté jsme se odebrali na podrobnou procházku po knihovně, kde probíhalo seznámení s chodem i s krásami této nově vystavěné knihovny. Dále jsme dostali školení, jakým způsobem tagovat. Co je tedy to tagování, se kterým jsme se za tu dobu skamarádili? Šlo o to označit knihy ve skladu RFID štítkem, poté je zavést do počítače a na vozíku je vyvézt do volného výběru a zde zařadit podle LSS (bylo zajímavé se přeorientovávat z třídění MTD). Ale když už si člověk zvykl, přišlo mu to velice intuitivní.

Úterý bylo ve znamení katalogizace, kde nám bylo představeno katalogizování různých typů dokumentů. Podle mého názoru je však člověk schopen stoprocentně pochopit katalogizaci až potom, co s ní denně pracuje.

Středeční den byl opět ve znamení tagování a odpoledne následovalo seznámení se službami knihovny. Také jsme si vyslechli zajímavosti a situace, které se zde stávají. (V knihovně je např. najímána ochranná služba, která má na starosti nechtěné návštěvy z řad bezdomovců.) Dále jsme byli seznámení i se systémem na vracení knih, který má v sobě díky štítkům RFID zabudovanou i informaci o tom, kde se knihy nacházejí, takže je může rozdělovat do košíků podle pater. Vstup k tomuto zařízení je z venku i zevnitř budovy. Také jsme si prošli oddělením časopisů. V knihovně je samozřejmě i možnost půjčování knih přes Selfcheck.

Čtvrteční den jsme strávili s kolegy mimo NTK a dostali jsme možnost navštívit Depozitář NK Hostivaři, kde nás vřele přivítal pan řiditel. A prohlídka mohla začít. Obeznámili jsme se se všemi možnými fázemi, kterými knihy v tomto depozitáři mohou projít. Hned na úvod jsme si mohli prohlédnout všechny stroje, na kterých se knihy skenují a převádějí na mikrofilmy. Také jsme se mohli podívat na to, jak se mikrofilmy kopírují a kontrolují. Stroje, které zde jsou, jsou často velmi finančně náročné a peníze jsou na ně získávány i z grantů. Dále jsme projeli Kramerius a Manusriptorium - řekli jsme si o jejich prohlížení, jak fungují a co v nich je. Velice mě zaujal časopis o módě, který byl převeden do elektronické formy a zobrazen v barvách. Zaujal mě i stroj a technika na vyrábění speciálních krabic na knihy, které musí být uloženy ve zvláštní ochraně. (V depozitáři se například zkoumají různé plísně, které vznikají na knihách.)

V další části jsme si prohlédli vakuovou komoru, která slouží k vysušování knih, ale posloužila nejen knihám - využita byla například po povodních a používána je také pro sušení dřevěného nábytku. Ačkoliv je to velmi finančně náročné, knihy se musí chránit, a tak je skenování a ukládání do databází prakticky nezbytné. Samozřejmě, především jde o zpřístupnění obsahu lidem.

Pátek byl dnem, kdy jsme „proběhli" sekcemi VPK (Virtuální polytechnická knihovna), akvizicí a po obědě tagováním. Virtuální polytechnická knihovna (http://www.techlib.cz/cs/sluzby/vpk/)  je projektem, kde lze získat kopie článků a časopisů, aniž by bylo nutné knihovnu fyzicky navštívit. V současnosti jde do projektu zapojeno kolem 50 knihoven technického typu. Dále toto oddělení také zajišťuje MVS a current contents. Také nám ukázali přístroje technického parku tohoto oddělení, kde skenují knihy či tisknou brožury. V části akvizice jsme prošli tím, jak se vybírají, fakturují a zaznamenávají nové knihy do systému Aleph a to v sekci zahraniční knihy, časopisy a firemní literatura. Dozvěděli jsme se i veselé informace o tom, jak si mohou uživatelé doporučovat knihy i o zahraničních časopisech, o jejich záporech a kladech. Tato část byla pro mě velice zajímavá.

Druhý týden byl také velmi podnětný. Začal prohlídkou Ústřední knihovny ČVUT (ta vznikla spojením menších knihoven ČVUT). V malé knihovně jsou například umístěny normy. Nejvíce se mi líbilo povídání o informačním vzdělávání s paní Dr. Tichou, která se zmiňovala o tom, jak u nich informační vzdělávání probíhá a o co se pokouší do budoucna.

Další den jsme se zúčastnili prohlídky v Macanově knihovně a tiskárně pro nevidomé. Fotky z ní naleznete na stránkách projektu Audioknihy.net (http://audioknihy.net/galerie/KTNMacana). Zde se mi velmi líbilo a to především z toho důvodu, že audioknihy jsou můj život, a proto se mi stal pohled na audioknihy z pozice nevidomých velice přínosným. Sezmámili jsme se s tím, jak se zde knihy tiskou, uchovávají a také posílají (ve speciálních obalech).

Ve čtvrtek jsme se zúčastnili jedné části rekvalifikačního kurzu s názvem Automatizace knihoven. Podle mého názoru byla přednáška velice hezky připravena a určena pro ty, co již v knihovnách pracují, jen potřebují doplnit vědomosti právě o tyto informace. O knihovních systémech se pak na základě osobních zkušeností vedla diskuze (které jsou dobré a které naopak dobré nejsou).

Poté následovalo PR oddělení, s jehož zaměstnanci jsme si povídali při módní přehlídce, která se zde konala. Je moc dobře, že chce být knihovna spíše centrem pro lidi, takže se nestraní nejrůznějších akcí, pro jejichž realizace má i dostatek prostoru. Hlavně je důležité to, aby knihy vždy zůstaly ochráněny. Velká party od novin, přehlídka a příště třeba i svatba?

Poslední zastávkou byla služba eBooks on Demand. Tato služba má určitě velký potenciál, ale je důležité, aby na ni uživatelé přišli a také ji dostatečně využívali.

Celkově tuto stáž hodnotím velice pozitivně a tímto bych chtěla moc poděkovat všem z NTK. Jsem moc ráda, že jsem tam mohla strávit úžasných 14 dní. 

Poznámka redakce: v příloze textu naleznete Knihovní řád VPK a Průvodce NTK (.pdf).

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback