Stáž ve Vídni – IpBib 2010

Reportáž zprostředkovává poznatky a zážitky studentů ISK z absolvované 14 denní stáže ve Vídni.

Projekt s názvem "IPBib: Das Grimm-Zentrum - (k)ein Bibliotheksmärchen" je realizován v rámci Programu celoživotního učení, a to programu Erasmus. Letošního roku se stáže zúčastnilo za Brno pět studentek - Pavla Lichnovská, Bára Sedláčková, Alžběta Škytová, Romana Králová, Tereze Pejková a dále studenti ze State University of Library Studies  and Information Technologies Sofia, Vilnius University a Universität Wien.

Projekt se konal ve Vídni a to necelých 14 dní. Minulý ročník byl v Berlíně a další bude probíhat ve Vilniusu.

Univerzita

Všechny přednášky a workshopy se konaly v prostorách historické budovy vídeňské university, konkrétně v částech spadajících pod univerzitní knihovnu. Pro lepší přístupnost nám pořadatelé propůjčili od těchto prostor klíč - k našemu překvapení se tímto klíčem daly otevřít v knihovně téměř všechny dveře. Naštěstí se nikomu z účastníků nepovedlo klíč ztratit :-).

Spolužáci

Letní školy se účastnili studenti z pěti zemí, kromě nás a pořádající rakouské strany to byli dále Němci, Bulhaři a Litevci. Díky tomu jsme měli řadu příležitostí procvičit si angličtinu, případně i němčinu v neformálních situacích. Překvapivé pro nás bylo, že zatímco studenti ze všech přítomných zemí byli přibližně stejného věku, tak rakouští studenti našeho oboru byli výrazně starší. Bylo to dáno tím, že v Rakousku se knihovnictví studuje až po vystudování jiného oboru, tedy až v rámci doktorského studia.  

Přednášky a lektoři

Oficiální program letní školy ve Vídni byl velmi rozmanitý. Skládal se jak z přednášek odborníků, tak také z workshopů, exkurzí a seminářů, které připravovali sami studenti. Každý den programu se vždy týkal určitého tématu, které bylo důkladně probíráno z různých úhlů pohledu. Velmi zajímavé bylo pro nás mezinárodní srovnání přístupů k určitým tématům. 

Nejvíce nás nadchly přednášky, které se týkaly plánování knihovních prostor, PR a e-learningu. V rámci workshopů jsme buďto v mezinárodních týmech plnili zadané úkoly, diskutovali nebo prezentovali téma optikou naší země. Díky tomu jsme do témat více pronikli a lépe si je zapamatovali.

Workshopy

Abychom mohli získat praktický přehled o konkrétní tematice nebo si i něco prakticky vyzkoušet, střídaly se po sobě přednášky a workshopy různého zaměření.

První byl hned v pondělí a každá země si měla připravit prezentaci o svém studiu - jak je obor členěn, jak probíhá výuka apod. Právě zde byly vidět rozdíly v rozložení studia a probírané látce. Náš tým se snažil představit projekty, které u nás vznikají a které v ostatních zemích neznají a ani nic podobného nedělají. Mnoho účastníků stáže nám je závidělo :-). Další workshop se týkal knihovnických budov, architektury - kolik prostoru potřebuje čtenář,  zaměstnanec atd. Za úkol jsme měli zjistit hodnoty (jednotky, uživatelé) nějaké knihovny a pak prakticky spočítat její velikost, velikost skladu, místo pro uživatele. Musím snad za všechny říci, že workshop byl jedním z nejzajímavějších za celých čtrnáct dní. Workshop o digitálních knihovnách probíhal tak, že dvě země (mezi nimi i my) představily své projekty v mateřské zemi.

Další den jsme se rozdělili do mezinárodních týmů a museli jsme přemýšlet nad tím, jak by se dal uspořádat „open day" v Grimm-Zentru v Berlíně. Nápady byly různé, od pohádkových přestrojení přes diskotéku až po rozdávání kondomů. Největší výhodou bylo, že jsme museli komunikovat výhradně v angličtině. Poté byl na programu e-learning. Nejprve opět národní týmy představily situaci, jaká u nich panuje. U nás byl představen APLS projekt e-LKA. Velmi nás překvapilo, že u nás se jedná o normální a častý způsob vzdělávání, avšak ostatní pojem e-learning znají, ale již v praxi nevyužívají. O online tutoriálech, weblogu, audio a video tutoriálech jsme své znalosti procvičovali tím způsobem, že jsme vytvořili skupiny podle toho, co podporujeme a jmenovali jsme jejich klady a zápory. Jedním z posledních workshopů bylo praktické představení příkladů pro automatickou indexaci. Právě zde byly zřetelně vidět rozdíly, jaké jsou mezi obory po celém světě.

Celkově si myslím, že tato část naší stáže byla velmi prospěšná a to z mnoha hledisek -  získali jsme celkový přehled, mohli mluvit v angličtině a naučili se nové věci. Škoda jen, že nebylo více workshopů v mezinárodních týmech.

Exkurze

Ve Vídni si pro nás připravili různé exkurze do knihoven, abychom si udělali představu, jak to chodí v knihovnách v Rakousku.

První den jsme shlédli Vienna University Library, univerzitní knihovnu, která sídlila v budově, kde jsme celých 14 dní chodili do školy. Tato budova je postarší, čemuž opovídal i styl samotné knihovny - nádherná velká čítárna s typickými lampičkami, patrové sklady apod. Co mě ale jevíc dostalo bylo to, že si zde můžete koupit i špunty do úší.    

Další knihovnou byla Central public library at Urban-Loritz-Platz, která je postavena na metru a blízko dopravy, takže lidé k ní mají velice blízko. Jak budovou, tak jejím umístěním i vnitřní strukturou jsem byla velice nadšena. A myslím, že jsem nebyla jediná. Knihy jsou zde řazeny tematicky, nechybí ani audioknihy a filmy. Vše je přizpůsobeno návštěvníkům - čtecí, poslechová i relaxační místa. V takové knihovně je radost pracovat, studovat a půjčovat si knihy.

Další navštívenou knihovnou byla knihovna v Sensengasse, která se teprve připravuje na otevření. V knihovně tedy byly i prázdné police a dráty v místech, kde časem budou počítače. Knihovna je částečně ve sklepě (její sklady). Velikostí svého prostoru se řadí mezi menší, ale moderní knihovny.

Druhá středa, kterou jsme trávili ve Vídni byla ve znamení dvou exkurzí do knihoven. První byla národní knihovna a druhá knihovna v radnici. Österreichische Nationalbibliothek (Austrian National Library) je umístěna v Hofburgu, avšak ne v jedné budově. My jsme si mohli prohlídnout tu nejhlavnější část s nově zmodernizovaným sálem pro čtení. Dále jsme navštívili Prunksaal, který se velmi podobá našemu Klementinu se vší parádou a starými tisky.

Odpoledne jsme navštívili Wien-Bibliothek im Rathaus (Vienna City Library), která je umístěna právě ve známé radnici v centru města. Knihovna je menší, má různé specializované fondy, knihy o Vídni a například i sbírku igelitových tašek. Pár z nás se zde dokonce povozilo ve výtahu znaném paternoster. Poté jsme se přesunuli do hudebního oddělení, kde nám bylo povyprávěno o tom co, zde všechno mají a nabízejí.

Je vždy fajn, když se mohou knihovníci podívat do různých knihoven - seznámit se s tím, jak to v té které knihovně funguje, něco případně okoukat a poučit se. Ke škodě bylo jen to, že v některých knihovnách nás brali jako klasickou prohlídku a ne jako kolegy z branže. Jinak knihovny v Rakousku jedním slovem - úžasné!

Ubytování

Ve Vídni pro nás bylo zařízené příjemné ubytování ve dvoulůžkových pokojích v Hotelu Kaffeemühle. Hotel se nacházel nedaleko centra poblíž známé nákupní zóny Mariahilfer Straße  a byl navíc výborně dostupný městskou hromadnou dopravou. Ubytování zahrnovalo i snídani, což jsme opravdu přivítali. Velkou výhodou byla také WiFi dostupná v rámci celého hotelu.

Volný čas ve Vídni

Strávit dva týdny v tomto nedalekém historickém městě bylo nesporně přínosné. Volný čas jsme využili do poslední minuty. Jakmile skončila škola, vyráželi jsme vždy za památkami. Krásné byly také procházky noční Vídní. Největší kouzlo má osvětlená opera. O víkendu nebyla škola a my se mohli krásám Vídně věnovat celý den.

Měli jsme možnost navštívit mnohé památky a muzea (Schönnbrun, Hermesvilla, Belveder, Hofburg, ...) a také tamější kulturní akce (hudebně-filmový festival u radnice, festival věnovaný řemeslům a bioproduktům u Hofburgu, ...). Mj. jsme jedno odpoledne strávili ve světoznámém zábavním parku Prátr. Okusili jsme i tradiční speciality v jídle a pití. Nejvíce si nás získal pravý vídeňský sachr, u kterého jsme neodolali a přivezli si jej i domů na ochutnávku. Zajímavý byl také večer v sushi restauraci - mnozí z nás toto tradiční japonské jídlo ochutnali až zde poprvé. K cestování jsme využívali nejen metro, ale i moderní autobusy či historické tramvaje. Jeden den jsme vyzkoušeli též lodní dopravu, a to při projížďce po Dunaji.

 

Celkové zážitky s IPBIb

Jsme velice vděčné za tuto příležitost. Studijní pobyt nás obohatil o:

  1. přínosné informace,
  2. nové knihovnické metody,
  3. vědomí toho, že i v České republice jsme v určitých oblastech na výši (jako jediní ze všech zúčastněných máme zkušenosti jak s účastí na e-learningu, tak s jeho tvorbou; také máme jako jediní obrovské množství studentských projektů),
  4. návštěvy zajímavých knihovních budov (Rakouská Národní knihovna, Vídeňská Městská knihovna, knihovna na radnici, Vídeňská Univerzitní knihovna, Knihovna Sensengasse)
  5. nové přátele z odlišných koutů Evropy (Německo, Rakousko, Bulharsko a Litva),
  6. historii hlavního rakouského města,
  7. rozšíření slovní zásoby a to nejen anglické, ale i německé,
  8. kontakty na významné osobnosti nejen v oblasti knihovnictví (Olaf Eigenbrodt, Nicolaus Rappert,...), ale i v PR (Katharina Tollkühn, Pamela Stückler),
  9. zahraniční zkušenost,
  10. a mnoho dalšího ...
Všichni jsme moc rádi, že jsme tuto příležitost dostali a mohli se obohatit o znalosti, zažít všemožné i nemožné. Všem bychom takový typ stáže velmi doporučili. Vše co uvidíte, zažijete, s kým se seznámíte i nové znalosti za to určitě stojí.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback