Strach v hrsti prachu

12. 11. 2010

Autor titulu: John Ives

Žánr: thriller

Přebal knihy:

Popis knihy:

Rozhodně není nic příjemného, když uteče šílenec z ústavu pro nebezpečně choré. Ještě horší však je, když tento šílenec je indián z kmene Navaho a z psychiatrie utekl za jediným účelem, kterým bylo pomstít se všem těm, kteří ho do ní dostali.

Calvin Duggai, indián a vietnamský veterán, který má na svědomí pětinásobné zabití, se ve svém plánu soustředí hlavně na čtyři psychiatry, kteří stanovili jeho diagnózu jako neschopnost rozlišení dobra od zla.

Tyto čtyři oběti zaveze do žhavé a nemilosrdné arizonské pouště, kde se nenachází žádný stín a člověk zde má jen malou šanci na přežití. Jeho záměrem je jejich smrt, přesto je nezabije, ale naopak sadisticky a s velkou chutí pozoruje jejich přežívání z povzdálí. Doufá totiž, že rozpálené peklo pouště tento úkon hravě vykoná za něj.

Poddají se hrdinové knihy nabízející se klidné náruči smrti či budou bojovat o svůj život až do konce? Tato otázka vás nenechá v klidu, dokud neotočíte poslední stránku.

Úryvek z knihy:

Mackenzie se vrátil pro nábojnice ze strojní pušky a odnesl si je do nejvzdálenějšího zákopu. Ještě ho neměl úplně vyhloubený; znovu zvedl kámen, kterým před tím kopal. Slunce, dosud nízko na obloze, ho pálilo do zad.

Nutil se kopat pomalými, pravidelnými pohyby, dokud jáma nebyla dostatečně hluboká. Přestože šetřil energií, lapal po dechu a leskl se potem.

Ulehl do jámy s mosaznými nábojnicemi a kamenem, kterým předtím kopal. Plochý kámen, který vyjmul ze stěny jámy, mu poslouží jako kovadlina. Neměl tušení, zda se mu to podaří, bylo však třeba zkusit to; jinak by museli rvát ostnaté kaktusy holýma rukama a vytrhat Shirley vlasy i s kořínky.

Ležel na zádech a pomrkával na zářící oblohu. Jazyk a oční víčka měl vyschlé. Přinejlepším mají asi takovou naději jako sněhová koule v peci, pomyslel si, jenže on je zajatcem vlastních mravních zásad. Zmocnil se ho údiv: jeho dědeček ho vychoval příliš dobře. "Myslím, že přes všechno jsem schopný člověk." Příjemné zjištění, teď, když už je příliš pozdě na to, aby na tom záleželo. Usmál se té ironii.

Opřel se o loket a začal opracovávat mosaznou nábojnici.

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback