Švábi

Autor titulu: Jo Nesbø

Žánr: detektivní

Popis knihy:

V Bangkoku je nalezen norský velvyslanec v motelovém pokoji zavražděn nožem do zad. Objeví ho mladá místní prostitutka a ohlásí objev majiteli motelu. Na norské ambasádě vypuká panika a ve snaze zabránit negativní publicitě je vražda velvyslance utajena díky jeho spojení s norským premiérem. Vyšetřování vraždy je svěřeno Harrymu Holeovi, o němž se předpokládá, že nebude strkat nos tam, kam nemá a druhý den Harry nasedá v alkoholovém opojení do letadla a odlétá do Thajska. Opak je však pravdou a Harry s pomocí místních polcejních kolegů odhaluje zákulisí velvyslancova života v Thajsku, jeho rodiny a místní norské komunity.

Příběh nás nenechá na začátku dlouho čekat, vtrhnete přímo do děje a už se neodtrhnete. Svižným tempem se ocitnete z Norska v Thajsku, které na jindy věčně opilého Harryho má natolik dobrý vliv, že se pokusí přestat pít, aby se mohl soustředit na vyšetřování. S místní thajskou kolegyní a jejím podřízeným se pouští do pátrání, které nás seznámí s dalšími místními norskými občany, jejichž život není na druhý pohled takový, jako se zdá na ten první. 

Autor opět výborně vystihuje atmosféru místa, kde se děj odehrává. Ze stránek můžete přímo cítit vedro a vlhko, které sálá z úzkých bangkokských uliček, pachy thajských jídel ve vás vzbuzují touhu zaběhnout do prvního asijského bistra a dokžete si barvitě představit život místních lidí, kteří ve většině případů třou bídu s nouzí, ale snaží se přežít za každou cenu.

Knihu nelze během čtení odložit, autor nás nezdržuje přílišnými popisnými pasážemi a jde rovnou k věci. Vykresluje také psychologii dalších postav a zajímavě představuje život Norů v Thajsku. Jak je Nesboovi vlastní, knížka není ochuzena o nečekané zvraty. Když už už si myslíte, že víte, jak to dopadne, na poslední chvíli Vás Harry naprosto vyvede z omylu a předloží novou teorii, o níž si knečně myslí, že je ta správná.

Detektivka Švábi tedy nesmí chyběv v knihovně žádného fanouška severské krimi. Vychází 13. 6. 2013 na Velký knižní čtvrtek v Nakladatelství Kniha Zlín. Ukázky z knih a více o autorovi můžete vidět na českých stránkách Jo Nesbo.

Úryvek z knihy:

„Žádný tým, pane Møllere. Čím méně halasu, tím lépe. Navíc nám vaše vrchní policejní náčelnice vysvětlila, že spolupráci s tamní policií nám sotva ulehčí, pokud tam vtrhneme s celým oddílem. Pojede tam jeden člověk."

„Jeden člověk?"

„Vrchní policejní náčelnice už nám předložila jedno jméno a nám připadá, že to je dobrý návrh. Je to jeden z vašich podřízených, a proto jsme vás pozvali, abychom si poslechli, jak ho hodnotíte vy. Podle rozhovoru, který vedla vrchní policejní náčelnice se svým kolegou v Sydney, se tam prý loni pozoruhodně dobře uplatnil v souvislosti s případem vyšetřování vraždy Inger Holterové."

„Četl jsem o tom případu loni v zimě v novinách," vložil se do hovoru Askildsen. „Impozantní záležitost. To snad musí být náš člověk, ne?"

Bjarne Møller polkl. Vrchní policejní náčelnice tedy navrhla, aby do Bangkoku vyslali Harryho Holea, a předvolala Møllera, aby je ubezpečil, že Harry Hole je nejlepší člověk, jakého může jejich úřad nabídnout, ideální kandidát na tuto práci.

Møller se rozhlédl po osobách u stolu. Politika, moc a vliv. Téhle hře nerozumí ani za mák, je mu však jasné, že svým způsobem v ní jde i o jeho vlastní dobro. Právě mu došlo, že to, co teď řekne, ovlivní jeho další kariéru. Vrchní policejní náčelnice položila hlavu na špalek tím, že navrhla jedno jméno. A jeden z těch dvou mužů ji patrně požádal, aby někdo z Holeových nejbližších nadřízených jeho kvalifikaci potvrdil. Møller pohlédl na vrchní policejní náčelnici a pokusil se interpretovat její pohled. Samozřejmě může být, že to s Holem půjde dobře. A jestliže by jim ho vymlouval, nepostavilo by to vrchní policejní náčelnici do špatného světla? Jeho by požádali, aby navrhl někoho jiného, a pak by na špalku ležela jeho vlastní hlava, pokud by to dotyčný zvoral.

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback