Sypu si popel na hlavu, ale jen po pěšinku

30. 10. 2008

Trošku jsem si probrala svoje názory na weby knihoven a uznávám, že některé byly  pěkně z cesty. Děkuji všem, kteří se smáli jen trošku. Ale nechme žili-byli a vraťme se k webům.

 

Myslela jsem si, že největší problém budou peníze, ale jaké to překvapení, nejsou. Už vidím, jak si kolegové z knihoven ťukají na čelo, ale je to tak. Taky jsem koukala. Realita je taková, že pro čtenáře, kteří cestu do knihovny už mají vyšlapanou děláme  hodně.Technické  vybavení knihovny, díky grantům, dobré. Než nám bude pomaličku nebo rychle / jste –li realista nebo optimista/ zastarávat,můžeme věnovat finanční prostředky webu a tím čtenářům, na které líčíme sítě. Prostě a jednoduše – pro příští rok je web priorita číslo 1.

 

Daleko větší problém než peníze se ukazuje přesně si definovat,co vlastně chci. Nezdá se vám to? Tak vyzkoušejte. Moje velká výhoda jste VY. Převelice si vaší pomoci vážím,  nutně ji potřebuji a líbí se mi společně nad něčím dumat. Zítra mám schůzku s firmou, která se našemu problému bude věnovat. Jak jsem vybírala, neprozradím. Byla použita speciální marketingová technika.

 

Použijeme  http://knihomol.phil.muni.cz/kranketa/question/jak-podle-vaseho-nazoru-maji-vypadat-www-stranky-knihovny-s-vyuzitim-nejnovejsich-trendu-v-oboru

a taky http://www.inflow.cz/free-opacy  a další. Emily, prosím tě, tys měla pod svým blogem odkaz na stránky knihovny. Nemůžu je najít, nemáš někde ten odkaz uloženej? Líbila se mi jejich grafika. Napadne-li vás cokoli, co pomůže, napište. Zadání zní? Web pro jakoukoliv Městskou knihovnu.

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

7 komentářů

Obrázek uživatele admin
Anonym
30. 10. 2008

Nebyly to přímo stránky knihovny,  ale "blog o knihovnách" -> ale tak tedy tady asi :-)

Jinak k webu :-) : já bych chtěla chtěla chtěla třeba mít do webu implementované třeba tohle:

  • možnost komunikovat s referenčním knihovníkem ve smyslu aktivně a v reálném čase ->prostě "poradit se" (např. při využívání e-zdrojů knihovny) skrze nějaký ten chatík, inst.mass.
  • a co takhle mikrobloging pro "žhavé novinky z knihovny"? Novinky ve fondu, ne novinky bulvárního charakteru.:-)

atd. obecně udělat web tak, aby byl jednoduchý a bylo možné na něj nabalit co nejvíce jiných nástrojů "od jinud" dle aktuální potřeby/nápadu a tak.

Tak hodně štěstí 

Obrázek uživatele Stáňa

Máš pravdu je to "blog...", líbí se mi

www

Oba dva tipy beru. Nakonec takové novinky ve  fondu s trochou bulvárních zpráv ...odvrácená strana knihovny...? Neboj, dělám si lekraci. Asi.

Štěstí bude potřeba, ale taky pomoc, jsme teprve na začátku. Díky moc a doufám, že ostatní budou taky tak laskaví a přidají nějaký ten nápad.

Stáňa

Obrázek uživatele Petr Škyřík

Stáňo, obdivuji váš zápal a nadšení pro věc. Pokud byste chtěla vytvořit něco podobného, jako má COLUMBUS METROPOLITAN LIBRARY, tak jdu do toho s vámi. Nic menšího mě nezajímá :)

Pokud si stránky pečlivě proklikáte, tak zjistíte, že jsou takřka dokonalé - informační architekturou, použitelností, hravostí, nabídkou služeb - a hlavně jsou orientované na čtenáře.

Obrázek uživatele Stáňa

Budu potřebovat pomoc a jsem moc ráda, že se nám to tak pěkně skládá. Panečku takovej tým. Ještě máme domluvený on-line seminář. Jak bude hotový první nástřel, hned se pustíme do debaty. Jinak přátelé nešetřete radami. Za každou budu vděčná.

Odkaz na jejich katalog jsem posílala do Tábora na Clavius, jako inspirační e-mail. Ti budou mít radost. Ale nedalo se vydržet, poněvač je úžasnej.

Obrázek uživatele Petr Škyřík

Zajímavé by také bylo implementovat do stránek "něco jako" AquaBrowser Library. Funkčnost lze vyzkoušet např. na stránkách Queens Library (je potřeba zadat dotaz - třeba Kafka :)

Tento systém je komerční, ale třeba by se našlo i něco volně stažitelné.

Obrázek uživatele Stáňa

Díky za tip. Koukneme na to. Je docela zajímavé, že v době, kdy jste psal komentář v Brně, tak v Jevíčku se řešilo tohle téma.

Všechno, co si vymyslíme je možné, inspiraci hledáme na http://www.columbuslibrary.org/. Skvostně vyřešené stránky pro děti, studenty... a ten katalog. Hodně nám odkaz pomohl, potřebovali jsme se od něčeho odrazit a najít směr, kterým půjdeme.

Doufám, že se nám podaří naše představy realizovat. Některé  naše nápady jsme pohřbily na zahradě. Držte palce a neopouštějte přátele v nouzi. Jest to křesťanské.

Stáňa

Obrázek uživatele zkadlec
Není třeba hned chtít komerční řešení. Zrovna mám nainstalovaný a zkouším VuFind, který je komplet OpenSource a používá PHP se Smarty templates a, podle mě, velice dobrý vyhledávací stroj Solr. Ten je z toho snad nejlepší. Má v sobě totiž zabudovanou funkci fasetového vyhledávání, pomocí které se dělá ta filtrace/zpřesňování výsledků v nových OPACích. Taky má relevance ranking a vyhledávací jazyk podobný tomu, jako má Google. Takže pokud by tam nemusel být ten navigační graf, tak VuFind doporučuji. Je ale stále ve vývoji, pokud to nevadí. Zdeněk Kadlec

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback