Tajemství Mrštíkovic Helenky ukryté v Podkomorských lesích

2. 6. 2013

Milí čtenáři,


zdraví Vás tým z projektu Liliput. Rádi bychom Vám zde vylíčili, o co vše jste přišli, pokud jste se nezúčastnili našeho dalšího výletu Tajemství Mrštíkovic Helenky :-) Pokud jste s námi ovšem v neděli odpoledne na výletě byli a právě čtete tyto řádky, nepřestávejte a pokračujte prosím ve čtení dále. Připomeňte si spolu s námi tohle pěkně strávené odpoledne!

Výlet se uskutečnil v neděli 19. 5. 2013 a byl motivován knihou Pohádky máje. Tato pohádka se odehrávala v krajině Podkomorských lesů a tak tudy vedla i trasa našeho výletu.

Snažili jsme se Vám vyjít vstříc, proto Vám byly nabídnuty dvě možnosti, kde se s námi sejít. Karol čekala na České pod hodinami, odkud potom i s výletníky vyrazila šalinou k přehradě. Ostatní se s námi sešli přímo v přístavišti Brněnské přehrady a to u velké bílé kotvy. Nově příchozí výletníci dostali na uvítanou materiál k výletu a sběratelskou placku.

 

Zastávky:

1. Přístaviště - kotva

2. Rakovecká tůňka

3. Ríšova studánka 

4. Helenčina studánka

5. MHD - Bystrc, Ečerova

Konečně nám počasí přálo! Sluníčko nejenže svítilo, ale už i hřálo! Jak někteří z nás zjístili později doma, dokonce sluníčko i pálilo (ano, máme trošku spálená ramena :-)).

Po obecném informování výletníků, průvodkyně Marťa a Míša nasadily tempo a vydaly se s poměrně početnou skupinkou na cestu. Protože k nám dorazily zprávy, že několik opozdilců by se s námi ještě velmi rádo vydalo na výlet, ale nestíhají včas náš sraz (ani s akademickou čtvrthodinkou :-)), Karol na ně zůstala čekat v přístavišti.

Připojili se k nám i kluci z Techsquatu :-) (Děkujeme za fotku Vladimírovi Mokrému)

 

K naší první zastávce to nebyl nijak náročný terén. Následovali jsme žlutou turistickou značku a ušli jsme pouze pár set metrů podél břehu přehrady směrem k Rakovci. Přesvědčili jsme se, že nikdo zúčastníků se neztratil ani nám z výletu neutek. Naopak se k nám během vyprávění připojili opozdilci a naše milá Karol.

První zastavení proběhlo ještě u Brněnské přehrady a povídání bylo věnované Vilému Mrštíkovi, autorovi Pohádky máje. Všichni pozorně poslouchali, protože ve svých materiálech k výletu měli mimo jiné i křížovku, kterou měli za úkol během výletu vyluštit.

Cestou k další zastávce (stále po žluté turistické značce) jsme vstoupili do Přírodního parku Podkomorské lesy a začli stoupat do táhlého kopce směrem k Ríšově studánce. Druhou zástavku jsme situovali k Rakovecké tůňce, kde na nás bohužel nečekaly kačenky jako při zkušebním procházení trasy. U tůňky se výletníci dozvěděli, jak to měl Vilém Mrštík se svými láskami a jak souvisely s postavou Helenky z Pohádky Máje.

Od tůňky jsme šli stále po žluté značce až k Ríšově studánce, kde byla dlaší zastávka. U této zastávky jsme se ve výkladu již věnovaly obsahu Pohádky máje - konkrétně jsme účastníkům vylíčily, jaký byl Ríša lump a milovník.

A od Ríšovy studánky jsme po zelené turistické značce zamířili k Helenčině studánce, kde účastníky čekalo povídání o lásce Ríši a Helenky. Tato zastávka už byla poslední a po červené značce jsme se vydali přes Horákův žleb zpět k Brněnské přehradě.

Fotka od Helenčiny studánky :-) (bohužel ne s úplně všemi účastníky). Děkujeme Petrovi Vorlovi za poskytnutí fotografie :-)

U Helenčiny studánky - Děkujeme Petru Vorlovi za poskytnutí fotografie 

Na závěr trošku čísel ze zpětné vazby od účastníků výletu.

  • 100 % našich dotázaných výletníků by tento výlet doporučilo svým známým a stejně tak byli i spokojeni s délkou a obtížností absolvované trasy.

  • Ale abychom se zde jen nechválili, dostali jsme i tip na zlepšení. Podle některých účastníků bychom mohli zdramatizovat určité historky a místo výkladu je zahrát.

  • Dalším tipem bylo zahrnutí her do programu výletu a méně čtených úryvků.

Další vzkazy ze zpětné vazby:

“Moc děkuji za další skvělý výlet se skvělými lidmi! Opět jsem navštívila místa, kam bych se jinak nepodívala. Informace o Mrštíkovi moc oceňuji, také jsem o něm předtím nic nevěděla. Ještě jednou díky a těším se na další výlet :)”

“Super to bylo! :-) Zajímavě podáno, úžasná trasa!”

Trochu infografiky pro shrnutí:-) 

Doporučujeme k přečtení, nahlédnutí, zhlédnutí:

  • GRMOLEC, Zdeněk. Divoká bolest Viléma Mrštíka. 1. vyd. Jihlava: Listen, 2010, 147 p. ISBN 80-865-2642-9.

  • MRŠTÍK, Vilém. Pohádka máje. 7. vyd. Praha: Otto, 1922. 521 s.

  • ŠŤASTNÝ, Radko. Čeští spisovatelé deseti století: [slovník českých spisovatelů od nejstarších dob do počátku 20. století]. Vyd. 2., dopl. a přeprac., v HQ Kontakt vyd. 1. Praha: HQ Kontakt, 2001, 503 s. ISBN 8090307108.

  • ŠTĚRBA, Josef. Vilém Mrštík a jeho doba. 1951, 148, [3] s.


Zpráva pro ty, kteří s námi na výlet chtěli jít, ale prostě jim to nevyšlo: Nebuďte smutní a pozorně nás sledujte na FB, Twitteru - @liliputovani a nebo občas mrkněte na náš web www.liliputovani.cz. Nebo nám sdělte svůj mail a budete tak o novém výletu či o chystaných reprízách vědět jako první! To už si čas prostě uděláte ;-).

A co příště? Teď nás čeká ve čtvrtek 6. 6. 2013 literární výlet s názvem Na rande s bílovickou zrzkou, kdy prozkoumáme bílovický les a okolí. Informace o tomto výletě jsou jak na Facebooku, tak i na webu. 


Tešíme se na Vás na dalším výletě!


Vaši Liliputi

Karol, Marťa, Mirka, Míša a Tom


Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback