Tajemství ukryté v pohledech - 10. část

12. 6. 2008

Když jsem psala svůj poslední příspěvek, tak bylo právě zkouškové v plném proudu a nyní už se pomalinku, ale jistě, blíží ke svému konci. :o) Řekla bych, že vidina blížících se prázdnin není příjemná jen mně, ale i všem dalším studentům a samozřejmě také kantorům, neboť odpočinout a nabrat sílu (duševní i fyzickou) potřebují oba dva tyto tábory. :)

Pohled, který si za malinkou chvilku budete číst, je bohužel už předposlední z celé série pohledů, kterou jsem si pro vás nachystala. Já osobně doufám, že se mi paní Halmovou podaří kontaktovat, abychom měli tak příležitost se dozvědět více o vztahu Josefky a Františka a jak to s nimi dopadlo. (Musím se vám svěřit, že když jsem šla na postupovou zkoušku a přecházela jsem nervózně před dveřmi „oné místnosti“, tak jsem si v duchu slíbila, že pokud to udělám, tak dopis paní Halmové stoprocentně napíšu. Pak mi ale úmysl malinko zkomplikoval svou otázkou pan Škyřík – aniž by to samozřejmě tušil – a já se začala bát, že svůj osobní slib, nebudu moci dodržet. Naštěstí vše dobře dopadlo (a to i přes počáteční děs v mých a zároveň jeho očích) a podařilo se dojít kýženého výsledku ke spokojenosti všech. :-P Takže to, že napíšu dopis a pokusím se tak o kontakt, je už jisté :), bohužel však zatím s nejistým výsledkem, ale nebojte se, o všem vás budu určitě informovat. :o) )

 

1) 1)

 

2) 2)

 

3) 3)

 

4) 4)

 

5) 5)

 

1) Celkový pohled na obrázek pohledu, kde jsou dva zamilovaní lidé ve velmi těsném obětí. Všimněte si, že vrchní díl šatů slečny je modře zvýrazněn oproti spodnímu. Nevím, proč se to tak dělalo, ale již na mnoha jiných pohledech jste si toho mohli také všimnout. Osobně si myslím, že autor obrázku chtěl modrou barvou zvýraznit střed fotky, kde se jakoby děje to „hlavní“ (muž líbá ženu a ona ho objímá). Chtěl tedy docílit toho, aby oči každého člověka putovali rovnou na střed fotky, což se mu samozřejmě podařilo, protože nezvýrazněná část působí oproti té zvýrazněné poměrně nezajímavě.

 

2) Detailní pohled na paži slečny, kam Josefka připsala kratičký rým: Co láska pojí, dálka nerozdvojí!

 

3) Detailní záběr na jedinou šifru pohledu, která se nachází připsaná vedle zakloněné hlavy slečny. Bohužel se mi nepodařily rozluštit první znaky, nebo spíše podařily, ale nedávají smysl, asi tam chybí bohužel nějaké písmenko. 

Překlad: Za js (?) dni snad Ti tak padnu v náručí!

 

4) Tento záběr je na celkový pohled. Pohled je opět adresován Františkovi do povětrnostní stanice do Prostějova. Pohled byl psán 30. 10. 1930 v Boleradicích, takže se pohybujeme stále v říjnu, ale tentokrát na jeho konci. Nad datem je malým písmem obráceně napsáno: Anči Ti posílá pusu. Také vedle adresy, konkrétně nad Vojínem, je malým písmem obráceně napsáno: V neděli Ti napíšu dopis, snad i hned zítra, dostanu něco od Tebe.

 

5) Obsah pohledu:

 Nejdražší Fanoušku!

Přijmi ode mne tisíce srdečných pozdravů a miliony neustálých vroucích vzpomínek na Tebe. Drahý Andílku! Co se s Tebou děje, že ani tu nejmenší zprávu o sobě neposíláš? Co je Ti? Jsi snad zase – pro Boha – nemocen? Nebo se moje dopisy tratí? Či máš tolik práce? Neb se na mně dokonce hněváš? – Proč? Vždyť nemáš proč. Ty jsi jistě v nemocnici, čehož se velice lekám a mě o tom nechceš dát zprávy. To ale nečiníš správně. Domů se postěžovat můžeš, a mě né? Miláčku! Nejraději bych byla, kdybych se ve své domněnce mýlila. Nepřála bych si, abys byl nemocen, toho Tě Bůh chraň. Raději ať na mne Bůh sešle tu Tvoji nemoc, já jsem zvyklá trpěti, trpěla bych vše za Tebe, z lásky k Tobě. Prosím Tě, co nejdříve mi napiš, nenech mě trápit se!

S miliony vroucích polibků končí, v duchu Tě objímající, Tvá Pepička.

Sbohem a na shledanou!

Všichni domácí srdečně zdraví.

 

Myslím si, že k tomuto psaní nelze téměř nic dodat, neboť z něj ještě po téměř 80 letech sálá láska, kterou Josefka k Františkovi cítila a že to byla opravdu silná láska! Myslím si, že jen člověk, který opravdu silně miluje, je schopen trpět místo druhého. Podle mě je toto opravdu velké a upřímné vyznání lásky. Nevím teda, jak to působí na vás, ale já mám teda z toho takový pocit. Upřímně však doufám, že František nebyl nemocen, protože být nemocný není nikdy příjemné. :-/

Příště nás čeká poslední psaní od Josefky pro Františka. Tento pohled bude téměř celý zašifrovaný a posuneme se v něm také velmi v čase a to až do srpna roku 1931. Tyto pohledy si tedy budou psát už druhým rokem, bude tedy František ještě pořád na vojně? A jestli ne, bude mít práci a jakou asi? Co bude v té době dělat Josefka? To vše a ještě mnohem více se dozvíte příště! ;o) Takže se určitě máte na co těšit!!!!

 

Mějte se hezky!

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele Jesisem

Ano, dopis té paní napiš, opravdu mě to zajímá :) Určitě bude překvapená, že o těch pohledech ví celé Inflow :-)

Docela škoda, že už bude poslední pohled, protože se mi to moc líbilo. A to i přes to, že nemám rád věci na pokračování :)

Obrázek uživatele zkadlec

Nebude to jednodušší než to vypadá? 

Zdeněk Kadlec

Obrázek uživatele Jesisem
No, taky mě to napadlo. Asi pro čísla neměli kódy...
Obrázek uživatele Marta
13. 6. 2008

Máte pravdu, vidíte, to mě opravdu nenapadlo. Já nad tím seděla a přemýšlela, co tím Josefka chtěla říct, protože 1 byla u nich "J" nebo "I" a 6 zase "S" nebo "Š" a pořád mi to nedávalo smysl... I když jsem si říkala, že je to divné, co dělá u té 6 ta tečka... :-) Opravdu to bylo jednodušší než to vypadalo a já v tom hledala takový složitosti. :-D

Moc vám děkuji za pomoc a za upozornění. :)

Obrázek uživatele Jesisem
Taky bych v tom hledala něco složitého ;-)
Obrázek uživatele admin
Anonym
20. 6. 2008
Tak jsem si prošel celý tvůj dosavadní blog. Moc mě ty pohledy zaujaly, škoda, že jich nemáš více. Líbí se mi, že ty příspěvky o J&F nevedeš nějakým "bulvárním" způsobem, ale naopak vkusně a s takovou přímo badatelskou pečlivostí. Jednoduše: Děláš to moc elegantně. Obsah těch pohledů tak může sám o sobě pěkně vyniknout. A jsem rád, že paní Halmové napíšeš (doufám, že napíšeš). Netrpělivě budu vyhlížet další příspěvek! :)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback