Tak nám zabili Web.

Web již nějaký ten pátek existuje, na tom se všichni shodneme. Všichni se také shodneme/neshodneme na tom, že si prošel nějakým vývojem. Měli jsme Web 1.0, pak to byl Web 2.0. Ale poslední dobou? Lze stále mluvit o Webu?

Je aplikace na mém Androidu, která mi pomůže najít nejbližší hospodu, Web? Je to stále Web, když si před spaním přečtu přes aplikaci na iPadu svoje nejnovější RSS? Ne, je to jenom technologie Internetu – TCP/IP, packety, xml a další náležitosti, bez kterých by to nefungovalo. Na tuto technologii je jaksi naroubovaná nová služba – APLIKACE.

Aplikace je jednoduchá, stáhnu, instaluji a už to pracuje. Je uživatelsky přívětivá, rychlá a většinou spolehlivá. A to je přesně to, co dnes všichni chtějí. Je přirozené, že člověk jde za jednodušším a efektivnějším řešením. Jak jinak si vysvětlit, že se mi vyplatí na iTunes zaplatit písničku, když si ji můžu jednoduše stáhnout přes Torrent? V iPadu prostě jednou kliknu a je hotovo. Takže máme jasno, aplikace jsou budoucností, ok!

Je tu však jeden zádrhel. Kde je ta volnost, kterou cítím, když brouzdám po Webu? Nepřicházíme o něco? Neztrácíme tím krapet naší svobody?  Ta rozmanitost, roztříštěnost a nepředvídatelnost webu mě totiž možná bude chybět.

Inspirace: The Web Is Dead. Long Live the Internet

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele admin
Anonym
7. 1. 2011
Je webový prohlížeč aplikace naroubovaná na TCP/IP, packety a xml?
Obrázek uživatele admin
Anonym
9. 1. 2011
Presne! Nebo chcete tvrdit, ze v "dobach web 2.0" jste po webu brouzdal tim, ze ste cetl jednotlive pakety a v dobach web 1.0 jste bzucel do modemu? ( http://www.youtube.com/watch?v=AgqEIp2YmtE ) Vzdy jste pouzival nejakou aplikaci, at jste cetl RSS nebo hledal oteviraci dobu nejblizsi hospody. To ze to ted delate na mobilu na principu vubec nic nemeni.
Obrázek uživatele admin
Anonym
7. 1. 2011
Nemůžu s autorem plně souhlasit. To, co píše, je sice v jádru pravda, ale nesmíme zapomínat na jednu věc: počet uzivatelů webu a jeho možností za poslední desetiletí vzrostl o několik řádů. Vznikají nové, "user friendly" aplikace, které umožní přístup dalším. To, že pro většinu "víkendových" uživatelů je lepší využívat právě tyto aplikace, neznamená, že by se to dělo na úkor svobody na webu. Internet není geograficky omezen rozlohou, takže i ty nejobskurnější stránky a témata můžou mít své místo (i když může dát větší práci je najít). Komunita p2p a tzv "pirátů" je taktéž silnější a viditelnější než kdy předtím. Do té doby, dokud si nenecháme internet cenzurovat, to bude v pořádku. Pokud nám tento prostor uzavřou a aplikace bude jediná cesta do kyberprostoru, pak je s webem v současné podobě ámen. Ale zatím je to stále o té rozmanitosti. 
Obrázek uživatele Lotyna

A kdy teda byl web živý?

Dokuď existuje možnost napsat si stránku/program a hodit to pod nějakou doménu, tak web stále ještě žije ne? Příjde mi, že je vše stejné, akorát že vzniká ještě něco navíc, co má možná trochu omezené možnosti. To ale neznamená, že je když existuje něco navíc že to staré je mrtvé. To "něco navíc" se klíďo píďo můžu rozhodnout neužívat a přesto zůstávám uživatelkou internetu...

Nebo jsem to pochopila špatně? 

Obrázek uživatele admin
Anonym
7. 1. 2011
Web se rozsiril z mnoha duvodu, ktere plati a s rozvojem technologii a izolacionistickych politik softwarovych spolecnosti typu Apple a Microsoft nabyvaji na vyznamu. Aplikace jsou primarne reakci na pomerne omezene prostredi mobilnich telefonu. To se casem zmeni. Ma tu vliv take politika applu, vytvari si prostredi ktere muze absolutne ovladat a neuveritelne na nem vydelavat (appstore). Nicmene neocekavam, ze se aplikace ve forme kterou zname z telefonu dostanou uspesne dal nez k tabletum (ikdyz by se to applu asi hodne libilo). Budoucnost vydim spise v necem, principielne podobne webu, ovsem ve forme mnohem lepe vystihujici potreby moderniho uzivatele. Tvrzeni ze je web "mrtev" v tuto chvili povazuji prinejmensim za ukvapene.
Obrázek uživatele Petr Škyřík

<p>
<span style="background-color: #f8f8f8">Možné řešení pro Toma. Lenovo Hybrid tablet kombinuje tablet s operačním systémem Android a  notebook s Windows 7. Aplikace i &quot;roztříštěná  a nepředvídatelná svoboda (W7)&quot; v jednom :)</span>
</p>
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#vers... width="560" height="340">
<param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/6a3zYE8YSaM?fs=1&amp;hl=cs_CZ&amp;rel=0" />
<param name="quality" value="high" />
<param name="menu" value="false" />
<param name="wmode" value="" />
<embed src="http://www.youtube.com/v/6a3zYE8YSaM?fs=1&amp;hl=cs_CZ&amp;rel=0" wmode="" quality="high" menu="false" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="340"></embed>
</object>

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback