Terénní projekt aneb praxe v KOHA komunitě

Rozvoj IT kompetencí z pohledu knihovníka? Třeba formou přínosné praxe...

K praxi jsem se dostal díky předmětu Rozvoj IT kompetencí, na kterém přednášel Michal Denár, aktivní představitel Koha komunity v České republice a popularizátor otevřených řešení v knihovnách. Mimo obecných informací o systému a filozofii otevřeného softwaru hovořil také o možnosti aktivního zapojení se do komunity. Práce na projektu totiž zajišťují většinou zaměstnanci knihoven nebo firem, které nabízející placenou podporu. Komunita se skládá z překladatelů, přes testery až po vývojáře. Koha je open source integrovaný knihovní informační systém napsaný v programovacím jazyce Perl a jelikož jsem studoval Systémové inženýrství a informatiku, bylo rozhodnuto. Navíc jsem cítil potřebu aplikovat znalosti i na trochu smysluplnější projekt (než je programování quicksortu v pascalu). Michal je jeden z lidí, kteří vidí v otevřených řešeních potenciál a dlouhodobě propaguje tuto myšlenku v knihovnických kruzích. Sám jí věnuje většinu své energie a času. Doslova z něj jde cítit nadšení, což ve vás vyvolává automatickou motivaci podílet se na společném snažení celé komunity. Vzal jsem si vizitku, a pak to už šlo samo.

Mým prvním úkolem bylo vytvořit jakési centrum, které by poskytovalo více user friendly statistiky a nástroje pro komunikaci, jež by ušetřily čas lidem, kteří pracují s informacemi potřebnými pro statistický výkaz knihovny a vůbec pro zjednodušení knihovních procesů. Samozřejmě jsem se necítil na to, rovnou skočit na Kohu, a toto byl skvělý způsob, jak si Kohu “osahat” zvenčí a porozumět jejímu fungování. Napsal jsem tedy základ informačního systému, který je nadstavbou systému Koha. Pracuje tedy s jeho daty a vytváří z nich rychle přehledné výstupy. Koha samotná nabízí možnost vlastních výstupů, ale jejich rozhraní je přizpůsobeno spíše pro systémové knihovníky a není příliš přehledné pro každodenní provoz. Centrum tedy tuto funkcionalitu vylepšuje. Práci na knihovním systému a celé workflow fungování knihoven mi vždy ochotně objasnili Michal se svým kolegou Josefem Moravcem, který mi poskytoval cenné praktické rady, protože jeho znalosti v oblasti technického pozadí fungování Koha a znalost struktury databáze jsou velmi hluboké. Dokumentace ke Koha je sice veřejně dostupná, ale vědění někoho, kdo vše zná z praktického hlediska, výrazně urychluje každý vývoj.

Aby to nebylo jenom o popisování, konkrétně jsem pracoval na tom, jak lze napojit Kohu pomocí Centra na API SMS brány, pomocí nichž lze odesílat a přijímat SMS mezi knihovnami a čtenáři. Dále jsem napsal program, který vypočítá a v různých formátech zobrazí veškeré platby, které v knihovně proběhly.

Poplatky

Přehled poplatků

V současné době nabízí několik funkcionalit, které především zjednodušují a zpříjemňují každodenní knihovnické procesy. Je v něm tedy například statistický výstup, který přehledně vizualizuje příjem peněz na oddělení, počty uskutečněných rezervací nebo umožňuje tisk novinek. Užitečný je i SMS editor, který umožňuje posílat SMS zprávy čtenářům přímo z rozhraní Centra. Umí pracovat s databází čtenářů, používá předdefinované šablony textů a udržuje i přehledný seznam odeslaných a přijatých zpráv.

Výkaz

Pohled na roční statistický výkaz v HTML

Deník

Pohled na statistický výkaz ve formě Deníku v XLS

SMS

Uživatelské rozhraní pro práci s SMS

Tak vzniklo statistické a informační centrum, které se začalo nasazovat do ostrého provozu v různých knihovnách využívajících sytém Koha, například v Ústí nad Orlicí, České Třebové, Litvínově, či v Knihovně Na Křižovatce v Brně. Celé řešení bylo pozitivně přijato a mohli jsme se tedy vrhnout na další plán. Tím je kompletní refabrikace do ZEND frameworku 2.  Ve dnech 13. a 14 dubna probíhal  v Moravské Zemské knihovně Koha hackaton, který se zabýval řešením konkrétních úkolů. Jedním z nich byl další vývoj  Centra 2. Hackathon byl jasným důkazem životaschopnosti komunity v prostředí knihovnictví. Lidé různého věku a pestrých profesí se sjeli na dva dny, aby společně pracovali na několika úkolech, které si stanovili. Byl to úžasný zážitek, skvělá zkušenost.

Protože zájem knihoven o informace o systému Koha roste, rozhodla se komunita zprovoznit web, který se bude věnovat jak informacím o systému samotném, tak bude postupně doplňován i o instruktážní videa a návody.

Na hackatonu jsem tedy začal pracovat na Koha Centru 2, nyní již s posilou. Pomocnou ruku mi poskytl skvělý vývojář s dlouholetou praxí z knihovny v Litvínově Radek Šiman, jehož spolupráci si velice pochvaluji. Vývoj se tak stal zcela profesionálním a to s využitím agilních metodik vývoje softwaru a takzvaného extrémního programování. Veškeré zdrojové kódy projektu jsou k dispozici na Githubu, což je webová služba pro hosting softwaru využívající verzovací systém Git. Celý projekt je open source pod licencí GNU GPLv3 a je dílem české Koha komunity.

Závěr

Terénní projekt mi umožnil potkat mnoho zajímavých lidí a naučit se opravdu hodně o knihovních standardech a procesech. Škola v tomto ohledu poskytuje jen suchý teoretický základ, ale až v momentě, kdy si věci "osaháte" v praxi, spojí se do logického celku. Stal jsem se také členem komunity, která vidí smysl ve společné práci na otevřených projektech. Jejich cíl je jasný - dostupné kvalitní řešení pro knihovny jako základ co nejlepších služeb pro jejich uživatele.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback