Tichoučký dotaz.

28. 6. 2008

Přátelé, byl jste dnes někdo  na pochodu za práva homosexuálů? Zajímalo by mě, jak to probíhalo, od přímých účastníků. Ale prosím, piště to velmi tiše, nebo se nám probudí četr z elektriky.

Stáňa

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele EVa
28. 6. 2008
Pssst.: nebyla, ale zítra jdu na pochod do Rajhradu bojovat za práva benediktinů - jak víme, klášterní komunity se přece homosexuály jen hemží :-). Těším se hlavně na toto (viz Aktuality). Je to asi ostuda, ale já v tomto moravském památníku písemnictví ještě nebyla...
Obrázek uživatele Stáňa

Já jsem tam taky nebyla, napiš.

Stáňa

Obrázek uživatele EVa
29. 6. 2008
byl dnešního dne ztišený jen chvíli. Bylo to brzo k ránu na aleji, která předchází průčelí kláštera. Můj první dojem z tohoto nejstaršího moravského opatství byl slabší, než jsem myslela – nejvíc za to mohl asi zchátralý zevnějšek, který prochází opravami jen postupně. Co se týče památníku, tak ten je situován v kvadratuře klášterního konventu a k vidění je odkaz moravského písemnictví 19. a 20. stol. – moravští autoři, německy píšící Moravané a regionální autoři se svým nářečím. Tato expozice je otevřená teprve od r. 2005 (pro mě celkem překvápko), ale v nejbližší době bude zpětně obohacena o moravské písemnictví sahající až do velkomoravských a cyrilometodějských počátků! Tím zlatým hřebem prohlídky je vstup do barokní klášterní knihovny, v níž by mělo být 65 tis. svazků (z toho je cca 800 knih v češtině + viděla jsem tam knihy blížící se mohutností a velikostí Kodexu Gigas, ale i knížky menší lidské dlani). Řazení je blízké oborovému – tak např. pod písmenem A jsou samé bible, B je teologická literatura, dále je zde medicína (benediktini si prý libovali v pěstování léčivých bylin), na ochozu jsou filozofické spisy apod. Od r. 2006 je fond otevřen badatelské veřejnosti. Bylo nám řečeno, že každý klášter má své tajemství, to rajhradské se ukrývá zrovna v knihovně – v jednom rohu je za knihovními regály schované točité schodiště, po kterém se dá vystoupat na ochoz. My jsme ho ale neviděli, a to kvůli alarmu – knihovní regály odkrývají své tajemství jen ve dnech Muzejní noci, takže o tuto „atrakci“ jsem byla ochuzena :-). Ke knihovně bych ještě dodala, že na mě působila subtilněji, než jsem si ji představovala (na barokní interiér). Po vyjití z kláštera na člověka padla pouť – kolotoče, stánky, řev, vedro; naše cesta pokračovala směr Tuřany… Jinak informací jsem tam dnes nasála celkem hodně (jak o památníku, tak o klášteru), pokud bych to měla podat nějak víc souvisle a uceleně, vydalo by to na další příspěvek, ale myslím, že pro obrázek to snad stačí i takto – navíc, pokud sem dám ještě i odkaz na tento film :-). Katko, bohužel doufáš marně, záchod jsem v klášteře nenavštívila, takže strom knihovníků jsem v kráse celku minula, škoda…:-).
Obrázek uživatele Katka Hošková
Tak doufám, EVo, že ses byla kouknout u záchodku na strom knihovníků, který jsme tam před pár lety zasadili...

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback