Tramvaj čtenářů – nastupte si, prosím

Popis realizace projektu „Tramvaj čtenářů“ Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

To bylo tehdy, jak jsme dizajnovali šalinu...

Není to dávno, co jsme v rámci březnových aktivit Knihovny Jiřího Mahena (KJM) „vpustili" do brněnských ulic tramvaj s přízviskem čtenářská - a už se stala, alespoň pro mě, významným mezníkem v mé profesní činnosti. Myšlenka tramvaje, jež by v Brně propagovala jak samotnou knihovnu, tak čtenářství jako takové, klíčila v KJM již delší dobu. V okamžiku, kdy realizaci začaly přát i okolnosti, jsme se skutečně mohli pustit do díla - do takového, které mě svým rozsahem a komplexností nepřestávalo až do aktu slavnostního uvedení do provozu stále překvapovat. Jaké to tedy „bylo tehdy, jak jsme dizajnovali šalinu?"...

Knihovna ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna naplnila svoji dlouholetou touhu propagovat knihy a další aktivity knihovny touto netradiční formou. Věříme, že čtenářská tramvaj vzbudí v občanech města zájem o knihy a literaturu a zároveň se stane příjemným dopravním prostředkem pro cestování po městě Brně,

uvedla ředitelka KJM Libuše Nivnická (tisková zpráva).

Šalina vnější

Inspirace pro vnější polep Tramvaje čtenářů vycházela zejména ze zahraničí. Měli jsme představu jedoucí tramvaje, která za jízdy rozevlátá písmenka stáčí do otevřené knihy, z níž se již „organizovaně" dostávají do jednotlivých knížek v knihovně. Dá se říci, že motivy daného tématu byly naplněny. Knihy, které zvnějšku zdobí tramvaj, nejsou jen obrázky bez obsahu, jedná se o konkrétní knižní tituly, které v knihovně půjčujeme. Jde zhruba o stovku nejpůjčovanějších titulů, takže jejich skladba vytváří obrázek o vkusu našich čtenářů.Finální kosmetické úpravy před prvním výjezdem (vozovna Medlánky)

Za zmínku stojí ještě maskot, opička Rozárka, která se zvěčněním na tramvaji dožila nadživotní velikosti, a dále tak vizuálně šíří slávu Dětské knihovny KJM (besedy), kde ve své původní funkci hraje krásnou roli „průvodce po službách".

Průvodce po službách v nadživotní velikosti

 

Šalina vnitřní

V duchu zvoleného hesla „Knihovna v tramvaji - tramvají do knihovny" jsme promýšleli i interiér vnitřku vozu. Kromě základních informací o knihovně cestující najdou úryvky z vybraných knih a knižní tipy vycházející z doporučení zaměstnanců knihovny, kteří své favority každý měsíc publikují na webu. Texty, tipy i úryvky jsou tematicky rozlišeny, což znamená, že v přeneseném slova smyslu se můžete uvnitř tramvaje ocitnout třeba v dětském oddělení nebo v oddělení pro  dospělé, hudebním apod.

V současné době ještě nejsou ve voze instalovány knihy, ale i toto obohacení vnitřního prostoru plánujeme. Materiály, které nyní v tramvaji najdete, chceme průběžně aktualizovat, zejména stran knižních tipů a úryvků. Ostatně, tato tramvaj bude po Brně jezdit minimálně rok, takže jistě bude k různým obměnám řada důvodů i příležitostí.

 (úryvek) 

Slavnostní křest

Světlo světa uzřela Tramvaj čtenářů dne 12. března 2013 na Komenského náměstí u Fakulty sociálních studií MU. Pokřtěna byla za účasti Ing. Libuše Nivnické, ředitelky KJM, Ing. Jany Bohuňovské, náměstkyně primátora Brna, JUDr. Dagmar Lastovecké, soudkyně Ústavního soudu ČR (kmotra tramvaje) a dalších zástupců brněnských institucí a samozřejmě i zájemců z řad veřejnosti a médií.

 

 

V dnešní době je tak málo věcí, které nás potěší, a já si myslím, že propagace knihovny, čtení a přiblížení všech služeb, které se nabízí čtenářům, je věc pozitivní. Přeji si, aby tento rok přinesl nový zájem o čtení,

uvedla Dagmar Lastovecká.

Co vhodnějšího než kniha se mohlo stát vstupenkou do této tramvaje? 
 

Kudy čtenářská tramvaj jezdí?

Naše tramvaj projíždí převážně linkou 4, ale můžete ji spatřit i na č. 9 či 11. Na stránkách Brněnské MHD lze sledovat vypravenost vozu. Interaktivní mapa MHD umožňuje navíc po zadání konkrétního čísla vozu - v tomto případě se jedná o č. 1077 - zjistit jeho aktuální polohu (pokud tramvaj není nalezena, „odpočívá" ve vozovně).

Knižní revizor

První akcí, která po slavnostním uvedení do provozu v tramvaji proběhla, byl „Knižní revizor". Pokud jste 27. 3. 2013 vozem jeli a četli jste si (v klasickém i elektronickém podání), odměna vás jistě neminula! Jako tzv. knižní revizoři se cestujícím čtenářům představili studenti a studentky Vyšší odborné školy knihovnické v Brně, kteří měli pro každého čtenáře-cestovatele přichystány drobné dárky - kromě informačních letáčků a záložek nabízeli i čaje nebo bonbony.

Je potěšitelné, že oslovení cestující přijímali pozornosti kladně. Ve voze se během akce objevili i praví revizoři, kteří kampaň způsobem svým vlastním „zpestřili" - o zajímavá setkávání v daný moment nebyla opravdu nouze.   

Vzhledem k úspěšnosti akce bychom ji rádi v budoucnu opakovali, protože i nadále chceme cestující tramvaje různými způsoby oslovovat.    

 

Osobně přeji naší tramvaji hodně šťastných jízd, žádné vážné karamboly či srážky po cestě a hlavně spokojené cestující, potažmo čtenáře...

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback