Úklid v knihovně FF

16. 12. 2008

Po velmi dlouhé době otvírám okénko textu a píšu. Inflow jsem neopustila, ale spíš jsem se stala pasivním čtenářem. Něco mě ale vyburcovalo natolik, že jsem se rozhodla promluvit.

Tak si představte, že celý den sedíte v knihovně a píšete esej z prezenční knížky. Nebo máte referenčky. Nebo se prostě chodíte často vyprázdnit. Vejdete. Nejdřív Vás břinkne do nosu smrad (někdy víc, někdy míň), nedýchatelno a vedro. Pak se ušklíbnete nad vytahaným toaleťákem, i přes všechno hrdinství se stejně neodvážíte sednout na prkýnko a nakonec přemýšlíte, jestli ta růžová tekutina v láhvi od Coca Coly je mýdlo nebo zapomenutá šťáva.

Pak nakráčíte zpátky do knihovny po oranžovém koberci. Oranžová? Spíš oranžovo-šedo-černo-drobinková.

Knihovna je jako krásná mladá slečna, která fetuje, ale nikdo si toho nevšimne. Ruce, nohy, vlasy, oči a pleť má krásné (knihovnice), orgány (knihy) má na svém místě, zatím nezničené. Ale jinak všude okolo neskutečný bor..el!

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

5 komentářů

Obrázek uživatele Lotyna
16. 12. 2008

No to píšeš je fakt pravda... JENŽE - aby byl bor..el, musí být taky někdo, kdo ho dělá...

... ráno bývá na záchodcích všechno čistý, krásný, voňavý... večer se na zemi válí toaleťáky, papírový ubrousky a všelijaký další nepořádek... (ale lahev od coca-coly je tam vždycky no :-))

... zajímavý je, že se to týká hlavně holčičích WC... páni mají celkem čisto po celej den... takže si to musíme uznat, děvčata... holky jsou občas větši prasátka jak kluci...

Obrázek uživatele luc
16. 12. 2008
Jj, to je taky pravda...ale když jsem měla referenčky, takže jsem tam byla každý den, nepřišlo mě, že by tam někdo někdo uklidil...a nemyslím si, že by někdo měl zálibu ve vytahování toaleťáků :))
Obrázek uživatele Lotyna
16. 12. 2008

Jojo, ve čtyři hodiny to už bývá pravidelně zap*asené totálně :-) Ale je logické, že tam určitě každý den nějaký úklid probíhá jelikož:

  • kde by se braly každý den nové papírové ručníky, když už tam vždycky večer žádné nejsou?
  • kde by se bral každý den nový toaletní papír, když už tam večer většinou žádný není?
  • kam by se ztrácely plné odpatkové koše? Je jisté že množství odpatků stále narůstá - vzhledem k tomu, že jsou papírové ručníky stále doplňovány...
  • nechodili bychom náhodou už po kobercích z toaletního papíru, kdyby ho někdo pravidelně neodklízel?
  • a nebyla by knihovna už dávno vyplavená? - jelikož s ucpaným odpadem jsem se tam setkala taky několikrát :-)

Musím uznat, že je to velicé náročně intelektuální téma a vyvěrá z něj řada otazníků. Je jasné, že na všechny nemůžeme s jistotou odpovědět. Já se ovšem přikláním k názoru, že úklid v knihovně FF probíhá... ovšem chtělo by to provést empirický výzkum, abych si to mohla ověřit v praxi :-)

Každopádně to vytahování toaleťáku bych si taky někdy měla zkusit - musí to být jistě náramná zábava :-)

Neuděláme závody? ;-)

Obrázek uživatele admin
Anonym
16. 12. 2008

Úklid v ÚK FF MU je prováděn každé ráno mezi 6. a 9. hodinou. Mezi jednotlivými úklidy je knihovna v provozu 11 hodin. Někteří studenti chodí na fakultě na WC záměrně do knihovny, protože tam je častěji než kde jinde toaletní papír a mýdlo, byť v lahvích. Lahve jsou na mýdlo používány proto, že pumpičky zabudované do nerezových umyvadel nejsou funkční. Domnívám se, že je lepší mýdlo alespoň v lahvi, než žádné. Nové nádoby s pumpičkami natolik velké, aby mýdlo stačilo na celý den, se nám doposud nepodařilo najít.

Jak už uvedly předchozí přispěvatelky, ten nepořádek na toaletách přes den někdo musí udělat (a knihovníci/ice to rozhodně nejsou). Pro představu: počet návštěv Ústřední knihovny je na podzim za jeden kalendářní měsíc v rozmezí 33 000 - 40 000.

Úklidové firmě během roku připomínky k úklidu v ÚK předáváme a není problém to učinit i tentokrát. Pokud se však uživatelé knihovny (a toalet) nebudou ohleduplněji chovat k sobě navzájem, problém se nevyřeší.

Obrázek uživatele admin
Anonym
18. 12. 2008

Jestli ten nepořádek třeba nesouvisí taky s tím, jak je řešený interiér WC - kombinace černé a červené, vždyť to povzbuzuje ty nejspodnější proudy lidského vědomí a člověk pak dělá nepředpokládané věci. Určitě to nějak souvisí s análním stádiem vývoje lidské sexuality, jejímž pozůstatkem je i sklon k nepořádnosti - a prostředí WC, resp. použité barvy interiéru, může být spouštěčem (samozřejmě nevědomým a neuvědomělým) takového chování. Červená je mj. barva pekla a černá barvou tmy - a copak v černočerném pekle se udržuje nějaký pořádek?

Tím by se ostatně dal vysvětlit i rozdíl mezi čistotou na pánských a dámských WC (pokud je ovšem objektivně existující - to já nedokážu posoudit, chodím jen na jedny;-). Takže zkuste dámské toalety přemalovat na klasickou bílou a třeba se to zlepší ;-)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback