HCI: "Nacházení příležitosti" aneb Aplikace AweSchedule se představuje

Cílem našeho projektu vycházejícího z předmětu HCI je vytvořit prototyp aplikace (na bázi interaktivního rozvrhu), která bude řešit organizaci času především u studentů vysokých škol. Využívat přitom bude prvky time-managementu IV. generace. Z vlastní zkušenosti víme, že spojit školní, pracovní a soukromé aktivity a plány bývá někdy náročné, a proto bychom chtěli nahradit různé záznamové systémy jako diář, rozvrh a “to-do” seznamy jedním rozhraním, které by vše sjednotilo a nabídlo i některé přidané funkce a vychytávky. Aplikaci bychom chtěli primárně navrhnout pro tablety.

Řešený problém

Studentův běžný školní a pracovní den vypadá zhruba tak, že má během dne jednu přednášku a jeden seminář, chtěl by si jít zaplavat, zajít na oběd, potřebuje nakoupit, nezapomenout popřát babičce k svátku, udělat úkoly a projít si prezentace na další den. Řada studentů k tomu všemu ještě částečně pracuje nebo má brigádu. Nemluvě o tom, že večer by se rád sešel s přáteli a zašel “na jedno” nebo do kina. Problémem je tedy, jak vše stihnout a na nic nezapomenout?


Našim třem respondentům (2 studentky a jeden student) jsme zadali úkol, aby se s takovým běžným studentským dnem vypořádali po svém, přičemž nás zajímalo, jak svůj time-management řeší oni sami, jaké užívají offline či online metody a aplikace. Ptali jsme se, jak jsou se svými metodami spokojeni a zda by jim naše aplikace pomohla s organizací jejich času.

Hanča

“Když mě čeká rušný den, tak si všechno večer předtím pořádně promyslím, kdy co budu dělat, sepíšu si plán na papír, určím si, co mi jak dlouho zhruba bude trvat... Ráno mám pak takový seznam aktivit, co kdy musím stihnout, a snažím se ho dodržet.”
“Seznamy úkolů bez udaných časů většinou nakonec nesplním, takže mi hodně pomáhá, když si pro úkol vyhradím určitý čas a ten pak spíš dodržím. Určitě si vše potřebuji sepsat a urovnat, abych to lépe zvládla.”
“Na svoje soukromé věci a aktivity mám diář, ale kvůli práci jsem nucena používat i Google Kalendář. Ten mi moc nevyhovuje, používám ho teprve tři měsíce a pořád mám občas problém se v něm správně zorientovat. Je to možná zbytečně složité, ale asi je to i tím, že ho používám krátkou dobu.”
“V mobilu kalendář vůbec nepoužívám.”
“Líbilo by se mi, kdybych se ve vaší aplikaci skrz rozvrh a daný předmět rovnou proklikla ke studijním materiálům.”
“Odškrtávání splněných úkolů ze seznamu mě motivuje a baví:)”

Lenka

“K organizování času používám Google Kalendář a různá upozornění na počítači i v mobilu. Zbytek věcí si pamatuju a ty, na které zapomenu, nejsou tak důležité:)”
“Mám smartphone, notebook, počítač v práci, takže všechno řeším online přes internet.”
“Teambox je takový to-do list pro víc lidí najednou. Zpočátku mi nešlo ho zesynchronizovat s mobilem, ale už jsem to zvládla. V Teamboxu můžu připojit i dokument a hned ho otevřít... Google Kalendář má taky možnost tvorby to-do listů.”
“IS je už lepší a hned ti nabízí studijní materiály, které potřebuješ, ale přístup k vlastním poznámkám bych uvítala. Svůj školní rozvrh mám zakomponovaný do Google Kalendáře a vyhovuje mi to.”
“Kdyby mi aplikace nabízela relevantní odkazy na programy nejbližších kin, tak by to bylo fajn.”
“Nevadilo by mně, kdyby mě aplikace různě upozorňovala a nutila mě něco dělat:)”
“Úplně nejlepší je, když si všechno můžu zesynchronizovat a mít k tomu přístup přes net.”

Emil

“Používám Google Kalendář a všecko, co s ním souvisí. Mobil mám samozřejmě zesynchronizovaný.”
“Tablet? To je pro děcka, to já zatím nechci:)”
“V Google Kalendáři bych vylepšil to-do listy, aby byly přehlednější a daly se nějak barevně odlišit a roztřídit do kategorií.”
“Nějaké to kliknutí navíc zvládnu:)”
“Google Drive propojuje víc zařízení najednou a upozorňuje mě to.”
“Super je, když si můžu jednotlivé aktivity odlišit barevně podle toho, kde je potřeba je udělat. Jsem třeba ve městě, tak tam udělám víc věcí naráz.”

Brainstorming

Díky vlastním potřebám, malému uživatelskému průzkumu a konkurenčním aplikacím jsme definovali cíle a potřeby uživatelů, objekty našeho projektu, tj. co považujeme za problém (v jeho definování nám pomohla brainstormingová metoda):

1. plánování a organizování času
2. povědomí o volném čase (vyhradit si čas na odpočinek)
3. propojení s užitečnými aplikacemi, které se vážou na můj časový harmonogram (IDOS, kino, menza...)
4. snadný přístup ke studijním materiálům i svým vlastním poznámkám z přednášek
5. prokrastinace - využít jednoduchého herního principu, nějaké odměny (odznáčky)
6. nový “individuální” rozměr časové jednotky - každý si může čas rozdělit do takových “boxíků”, které mu nejvíc vyhovují (někomu 45 minut, jinému 60...)
7. sdílení plnění úkolů - přátelé by viděli, jestli jsem se flákal, nebo plnil své úkoly:)
8. jedno zařízení, jedno rozhraní
9. úspora času, papíru, financí
10. řádné plánování pomáhá pravidelnému stravování a pohybu
11. interaktivní a zábavná aplikace
12. lokalizuje mě to a nabízí relevantní odkazy (např. kino)
13. rychlost, jednoduchost a přehlednost
14. mobilita
15. provázanost s IS MU

Inspirace

Při tvorbě návrhu interaktivního kalendáře AweSchedule se necháváme inspirovat mmj. těmito online a offline zdroji:

Offline Diáře Moleskine - offline diář, velmi inspirativní rozložení diáře, kalendáře a úkolníčku.


Offline Diář ADK - offline diář od české firmy ADK. Diář má velmi precizně vypracovaný timemanagement. Jsou zde místa pro myšlenkové mapy a brainstormingové listy a podrobné týdenní plánování času. (1)

Google Kalendář - tento kalendář je příliš složitý. Má sice velkou řadu funkcí a možností, ale pro nás je příliš překombinovaný, a tedy nevyhovující. (www.google.com/calendar)

Remember the Milk - další z aplikací pro správu dne a úkolů, velmi zajímavá funkce - lze si přidávat úkoly na určité místo nebo otagovat daný úkol. (www.rememberthemilk.com)

Coolendar - s touto aplikací si jasně a stručně naplánujete celý týden. Úkoly jsou označovány hashtagem. Zajímavá funkce tohoto kalendáře je to, že s vámi komunikuje pomocí google talk. (www.coolendar.com)

TODOIST - je sice možné se přihlásit přes google účet, ale prostředí není příliš uživatelsky přívětivé. (www.todoist.com)

Do It Tomorrow - velmi originální zpracování diáře. Uživateli není nabízeno dlouhodobé plánování, ale zaměření se na úkoly, které člověk musí udělat dnes případně zítra. V mobilní aplikaci i v češtině. (http://tomorrow.do/)

Wunderlist - jedna z aplikací pro rozvržení dne. Primárně určena pro tablety a mobilní telefony. Má příjemné uživatelské prostředí, funguje v českém jazyce. (www.wunderlist.com)

(1) Náhledy diářů dostupné z:

http://obchod.moleskine.cz/moleskine-cz/eshop/2-1-diare/0/5/139-Diar-2012-2013-tydenni-cerveny-

http://www.adk.cz/katalog/planovaci-systemy/formulare/prod-1351/  

http://www.adk.cz/katalog/planovaci-systemy/formulare/prod-647/

http://www.adk.cz/katalog/planovaci-systemy/formulare/prod-86/

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele admin
Anonym
19. 10. 2012

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

1. Problém : Není jasné, zda úkol, který mám udělat, se objeví v kalendáři v té době, když ho mám plnit nebo v čase, který jsem si nastavila jako termín splnění úkolu.

Intenzita: 3 - důležitý problém použitelnosti, měl by být řešen

Heuristika: Pomoc uživateli poznat, pochopit a vzpamatovat se z chyb

Popis: Nevím, zda  pro úkol, který potřebuji splnit, mi sám kalendář najde vhodný termín nebo já si ten vhodný termín nadefinuji sama. V příkladu úkolu 1 mě mate to sousloví do kdy splnit, vyvolává to ve mně dojem, že v té době už to mám mít hotové, lepší by mohlo být kdy plnit.

2. Problém: Nejasný pojem Nová událost.

Intenzita: 2 – drobný problém použitelnosti                                                                 

Heuristika: Konzistence a standardizace

Popis: Místo pojmu Nová událost, bych spíše použila něco jako Nová položka v diáři, pokud to tak bylo myšleno.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback