Uložiště dokumentů

5. 12. 2014
V minulých dílech jsme se věnovali volbě tématu a práci s tématem pomocí myšlenkové mapy. Vytvoření mapy nám pomohlo téma rozvrstvit do podtémat, určit si základní strukturu, čeho všeho by se kvalifikační práce měla dotýkat a co by měla obsahovat. Teoreticky byste nyní mohli začít psát, ale předtím je dobré promyslet si dobře ještě jednu věc, a to je bezpečné ukládání a zálohování práce. Tomuto tématu se bude věnovat dnešní článek.

Všichni velmi dobře víme, že bychom si měli pravidelně vytvářet zálohy dokumentů na počítači, průběžné ukládat rozepsanou práci a používat více různých způsobů, abychom minimalizovali riziko ztráty dokumentů. Bohužel stejně tak dobře každý ve svém okolí známe někoho, případně jsme my sami ti nešťastníci, kdo přišel o rozepsanou seminárku nebo kus nějakého úkolu jen proto, že se mu pokazil disk, zamrzl počítač a rozpracovaný dokument nešel uložit atd. Toto jsou nešťastné události, kterým nezabráníme. Můžeme ale pomocí preventivních opatření předejít těmto negativním následkům.

Kromě průběžného ukládání a vytváření záloh na externích discích můžete také využít cloudová uložiště. Jejich obrovskou výhodou je synchronizace dat a tím pádem dostupnost vašich souborů, ať už jste ve škole, v knihovně, doma nebo na kolejích. Tuto službu nabízí více poskytovatelů. Obvykle je určitý základní prostor zdarma a další je možno získat za různě vysoký příplatek.

Mezi studenty patří k nejužívanějším Dropbox. Je to taková stálice a jistota. Dropbox si můžete nainstalovat do svého PC, stejně tak jej používat na mobilu, iPadu nebo dokonce čtečce Kindle Fire. Základní verze vám poskytne 2 GB volného prostoru, který ovšem můžete rozšířit až na 16 GB tím, že přizvete své přátele.

Dropbox podporuje vzájemnou spolupráci sdílením souborů a složek. Sdílení je umožněno dvěma způsoby, buď můžete někomu pouze poslat odkaz na váš dokument, nebo jej můžete přizvat ke spolupráci na daném souboru.

Dropbox zajišťuje synchronizaci, pokud provedete změny ve svých dokumentech uložených v Dropboxu na kterémkoli zařízení, okamžitě po připojení z jiného zařízení se tyto změny projeví i tam. Současně je možné vrátit se k předchozí verzi a to pouhým kliknutím levým tlačítkem na název souboru a vybráním položky View previous versions.

Pokud by se stalo, že ztratíte svůj mobil nebo je vám ukraden notebook, který máte připojen k Dropboxu, pak tato zařízení můžete ze svého účtu vyjmout.  Po přihlášení do svého účtu vyberete položku Settings, dále záložku Security a v ní můžete v sekci Devices odstranit konkrétní zařízení.

Obdobnou službu jako Dropbox nabízí i Google Drive. Opět si jej můžete nainstalovat do svého počítače, nebo jej využívat na mobilních zařízeních. V základní verzi nabízí Google 15 GB prostoru, přičemž do tohoto limitu se nezapočítává obsah vytvořený v Dokumentech, Tabulkách, Prezentacích, Kreslení a dalších službách Google a dále uživatelé Google+ mohou do cloudu nahrát libovolné množství fotek, pokud nejsou větší než 2048x2048 pixelů. Propojení se svým gmailovým účtem vám umožňuje ukládat zaslané přílohy přímo na Disk.

Samozřejmě i Google Drive umožňuje sdílet dokumenty a přizvat si kolegy ke spolupráci. U každého souboru či složky můžete nastavit míru soukromí a oprávnění.

Další službou, která nabízí 15 GB prostoru je Copy. Princip je obdobný jako předchozí dvě služby, opět si jej můžete nainstalovat do svého počítače nebo stáhnout na mobilní zařízení, podporuje synchronizaci a umožňuje nastavování různých stupňů sdílení a kolaborace. Ovládání je velmi jednoduché a přehledné. Pokud seženete dalšího uživatele, oba dva získáte ke svým základním 15 GB dalších 5 GB navíc. Toto je možno zopakovat celkem pětkrát až na celkových 40 GB. Ještě větší prostor v základní verzi poskytuje Mega. Každý uživatel získá na začátku zdarma 50 GB při stejných službách a intuitivním ovládáním.

Toto je pouze ukázka možností, kde můžete bezpečně ukládat svou kvalifikační práci.  Důležité je zvolit si alespoň jednu službu a tu používat. Jen tak se vyhnete zlému snu každého studenta – ztráty rozepsané práce.

 

Zdroje:

BARRACUDA NETWORKS. Copy [online]. 2014 [cit. 2014-11-15]. Dostupné z: https://www.copy.com/home/

 

GOOGLE. Seznámení s Diskem Google – jedno místo pro všechny vaše soubory [online]. [cit. 2014-11-15]. Dostupné z: https://www.google.com/drive/

 

Home - Dropbox [online]. [cit. 2014-11-15]. Dostupné z: https://www.dropbox.com/home

 

MEGA LIMITED. MEGA [online]. 2014 [cit. 2014-11-15]. Dostupné z: https://mega.co.nz/

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 3. 2019

Good publish, adding that to my personal blog right now, thanks. link building 2019

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback