Umění žít

30. 10. 2012

Autor titulu: Tomio Okamura

Žánr: životopis, současná lit.

Přebal knihy:

Popis knihy:

Tomio Okamura v mládí rozhodně neměl na růžích ustláno a svou cestičku k úspěchu si musel složitě proklestit. Jeho dosavadní život by jistě vydal na román, k čemuž už tak trochu došlo v roce 2010, kdy vyšla kniha Český sen o Tomiově životě, kterou vydalo nakladatelství Fragment.

Nejnovější kniha od pana Okamury však není primárně o jeho osobě, i když se v ní sem tam zmíní o svých zkušenostech v určitých situacích, ale hlavně o jeho myšlenkách, názorech, postojích a hodnotách, a to zpracovaných poměrně netradiční formou. Autor si vytvořil seznam pro něj důležitých hesel, která uspořádal podle abecedy a každému heslu se postupně věnoval.

Vedle témat zdánlivě obyčejných a každodenních, jako je například pivo, kouření, práce a švejk se zde vyskytují i témata velmi závažná a často v médiích probíraná, jako třeba důchodová reforma, ekonomická krize, korupce, prezident… Jeho názory jsou podány velmi srozumitelnou a zároveň čtivou formou, díky čemuž se nebudete nudit ani u jednoho, byť trošku náročnějšího, hesla.

Výhodou knihy je, že ji nemusíte číst od začátku do konce. Můžete ji číst podle toho, na jaké téma či problém máte zrovna náladu. A pokud by vás heslo náhodou nebavilo, tak se nic neděje, prostě jen přejdete na další. Knihu můžete přečíst za odpoledne, ale můžete ji klidně číst i několik měsíců. Záleží jen na vás, jaký přístup si zvolíte.

Přiznám se, že mě kniha velmi zaujala, a proto jsem ji přečetla od začátku až do konce. Názorů pana Okamury si velmi vážím, a proto jsem nevynechala ani jediné heslo z abecedy, i když se musím přiznat, že ne o všech politických kauzách a případech zmiňovaných v knize jsem měla přehled a některá uvedená jména mi bohužel nic neříkala, což je ovšem moje chyba.

Kniha mě mnohokrát nutila k zamyšlení se nad současnou politickou situací nejen českého státu, ale i okolních zemí, mnohokrát jsem si při čtení říkala, jaké by to bylo, kdyby se to už opravdu začalo dělat dobře a pořádně? I když tématem politiky se pan Okamura v knize často zabývá, tak v ní není stěžejní. Sem tam politické téma jen lehce naťukne, či použije přirovnání jiných věcí k české politice, protože přece jen všechno spolu úzce souvisí.

Kniha vám nenabídne recept na to, jak správně žít, ani vám neslibuje, že když si knihu od úspěšného podnikatele přečtete, tak rozhodně vyděláte miliony a budete spokojení a šťastní, ale ukáže vám pohled na naši současnou situaci od člověka, který měl možnost žít chvilku jinde, než v české kotlině a který čtenářům předkládá, jak by se některé problémy daly řešit jinak a efektivně. Nemusíte s jeho názory souhlasit, ale rozhodně nic nezkazíte tím, když si je přečtete. 

Úryvek z knihy:

Snad to nebude příliš morbidní, ale úvahu na téma umění žít, žít tak, abychom byli co nejspokojenější, nejde začít jinak, než smrtí. To, co náš život denně ničí, je jeho plytkost a zároveň přesycenost, to, jak nám denně uniká mezi prsty, to, jak utrácíme den po dni s tím, že jednou, až budeme mít to či ono, tak začneme skutečně žít.

K tomu, abychom prožili život co nejlépe, stačí relativně málo – dělat jen to, co je skutečně důležité. A co je důležité? Představte si, do týdne umřete. Za prvé, mnoho z nás nebude daleko od pravdy, za druhé najednou uvidíte svůj život naprosto jinou optikou. Hned poznáte, že nejdůležitější je pohladit dceru nebo syna, dát pusu své ženě, manželovi, usmířit se se všemi, které máte rádi, udělat radost svým přátelům. Zjistíte, že je absolutně jedno, jestli budete mít na autě nový lak anebo kolik přesčasů už tento měsíc v práci máte. Práce ale k dobrému životu patří. Dělejme to, co nás naplňuje – nebuďte v práci, která vás ničí. Každý den tam, kde to nenávidíte, je zbytečně ztracený. Pracujme naplno a tak, aby se za nás naši potomci nemuseli stydět a pracujme tak, aby po nás zbyla ta nejlepší vzpomínka.

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback