V knihovně mezi člověkem a slovem

Retro-okénko nad vybranými knihovnickými akcemi z programu Knihovny Jiřího Mahena v Brně (leden - duben 2012).

Kulturně-vzdělávací akce knihovny jsem vždy chápala ve smyslu vazeb a spojení, která se navíjejí mezi lidmi a tématy. Předkládá se mi obraz, který do určité míry vystihuje samotnou knihovnu jako „sousedství knih" neboli myšlenek a textů. Tomuto pasivnímu propojení dává aktuálnost člověk (četbou, chcete-li) či děj, tedy jistá forma akce (přednáška, beseda, dílna apod.). Jakékoliv vztahy jsou křehké, vnímáme je lépe s odstupem. I já se teď poohlédnu po některých setkáních letošního roku, která mi v knihovně (KJM) a hlavě utkvěla.

Ruku v ruce tvoříme

Hned v lednu vybírám výstavu prací dětí z projektu Ruku v ruce (projekt zaměřený na práci s dětmi s různými druhy handicapů), která návštěvníkům prezentovala nejenom tvůrčí činnost dětí, ale též i pomůcky, které při práci s těmito dětmi využívají lektoři v rámci realizovaných besed a integrací (programy, jež propojují handicapované děti s dětmi z majoritní společnosti). Zde snaha o smysluplnou vazbu vyvěrá nejenom z názvu projektu, ale jak jsem mohla sledovat, zejména z činnosti lektorů a lektorek, jejichž práci obdivuji a vysoce si jí cením.

Výstava Ruku v ruce tvoříme

Výstava Ruku v ruce tvoříme (fotogalerie)

Viděl jsem kometu, oblohou letěla

Získat odstup k určitému jevu můžeme jak časem, tak místem, umocněně pak obojím. Únorový Slet středoevropských kosmonautů ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno účastníkům besedy nabídl pohled na svět doslova z vesmírných výšin. O unikátní zážitky z letů do kosmu se s zájemci podělili pánové Vladimír Remek, Sigmund Jähn (Německo) a Miroslaw Hermaszewski (Polsko).

Beseda s kosmonauty

Beseda s kosmonauty

Autogramiáda

Autogramiáda

Psát obrázky, kreslit slova

V rámci další knihovnické mise jsme prostřednictvím projektu Et Lettera - writing picture, drawing words propojili šest evropských měst (Arad, Barcelonu, Brno, Debrecen, Štrasburk a Varšavu) s jedním společným cílem: vyzdvihnout různé aspekty psaní. Záměrem jmenovaných partnerů byla propagace psaní rukou i v dnešní digitální době. KJM se do projektu zapojila mezinárodní putovní výstavou složenou ze starých a moderních tisků a též odbornou konferencí partnerských měst.

Et Lettera

Plakát k projektu Et Lettera

Mosty

A v březnu jsme vyrazili za oceněním. Ceny MOSTY uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR za mimořádný čin, projekt nebo osobnost, jež významným způsobem zlepšují postavení a kvalitu života osob se zdravotním postižením v ČR. KJM byla za rok 2011 nominována za bezbariérový přístup knihovny k uživatelům s různými druhy handicapů a systematickou práci s nimi, za což jsme sice cenu v kategorii Instituce veřejné správy nezískali, ale vrátili jsme se alespoň s uznáním v podobě diplomu.

cena MOSTY

Slavností předávání cen MOSTY 2011 v Top Hotelu Praha

diplom

Diplom pro KJM (pdf)

Kouzelná Zahrada

Také letos knihovnu neminulo pohádkové nocování známé jako Noc s Andersenem, které se uskutečnilo na sklonku měsíce března. Nocovat se mohlo jak v Ústřední knihovně, tak na pobočce v Starém Lískovci. Obě místa spojovala upomínka na 100. výročí narození Jiřího Trnky, onou tenkou propojovací linií se stala autorova kniha Zahrada. V noci a též po ránu se toho na obou místech odehrálo opravdu hodně a jistě už nyní je nocležníky na co vzpomínat.

Zahrada

Ústřední knihovna - kouzelná Zahrada

Odchod dětí do kouzelné Zahrady Jiřího Trnky 

 Video divadel v ÚK

Starý Lískovec - noc

Starý Lískovec

Jedním dechem

psal v čítárně KJM spisovatel Jan Sviták úderem 23. dubna dnem i nocí novou knihu (do 25. dubna). Jeho průběžnou tvorbu mohli zájemci sledovat na internetu...

Jan Sviták

Píšící Jan Sviták

Lesná měla zelenou

Dubnový Den Země bylo možné oslavit i v KJM, mj. stylově i na pobočce v Lesné, kterou pro účely zelených aktivit využili realizátoři projektu Zelená knihovna. Co a jak moc se v dílně zazelenalo, posuďte sami.

„Nenechte si ujít tuto příležitost a staňte se i Vy součástí jedinečného kulturního zážitku."

A v tomto duchu bych mohla pokračovat ještě dlouho, avšak zastavení a rekapitulaci tímto právě končím. Následovat by měl výhled do budoucna, který se logicky nabízí. Tak tedy: v sobotu 19. května se po 18. hodině otevřou veřejnosti brány Ústřední knihovny a Mahenova památníku. Společně s dalšími paměťovými institucemi vypukne bohatý program Brněnské muzejní noci. Jeho záběr naznačuje, že ani letos nemíní návštěvníky zklamat.

Brněnská muzejní noc 2011

Brněnská muzejní noc 2011 (fotogalerie)

Vlastností vazeb je jejich změna - vznik, utužení spoje, nebo naopak zánik, transformace či výskyt nových spojení. Některá setkání a akce jsou proto unikátní, jiná se opakují, další obměňují. Vždy záleží na mnoha okolnostech. Lidé a jejich zájem je jednou z nich, ideálně samotnou příčinou, hybatelem děje. Samozřejmě nejenom ve světě knih a knihoven.  

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback