Ve jménu pohádek, románů a básní...

Text přibližuje projekt Knihovny Jiřího Mahena v Brně orientovaný na dětské čtenářství (konkrétně na začínající čtenáře, prvňáčky) zvaný Poprvé do školy - Poprvé do knihovny, který letos dospěl již ke svému 10. jubileu. Zabývá se hlavní myšlenkou projektu, aktuální programovou náplní a letmým fotoohlédnutím na předchozí ročníky.
Ve jménu pohádek, románů a básní,

ve jménu literárních hrdinů a světů,
spisovatelů, knihovníků, interpretů,
pasuji tě na rytíře knih
a jmenuji tě čtenářem knihovny
.
Měj v úctě slovo,
ochraňuj knížky
a statečně se bij

za všechno dobré, co je v nich psáno.

Ve jménu pohádek, románů a básní se v Knihovně Jiřího Mahena v Brně (KJM) již podesáté rozběhne projekt zaměřený na podporu dětského čtenářství s příznačným názvem Poprvé do školy - Poprvé do knihovny, jenž se svým posláním obrací k počátečním čtenářům, malým prvňáčkům. Hlavní myšlenkou projektu a jeho obsahovou náplní, jejíž dílčí akce se programem knihovny vinou po celý školní rok, je oslovit všechny prvňáčky a jejich rodiče a formou zajímavých pořadů je seznámit s knihovnou a jejími službami.  

 Cílem akce je zprostředkovat prvňáčkům nezapomenutelný zážitek spojený s knihovnou a knížkami, který děti přitáhne ke čtení nejlépe na celý život.

Ve jménu literárních hrdinů a světů se pak odvíjí vlastní program projektu, který je letos zaměřen na spisovatele Miloše Kratochvíla (výtvarná dílna, beseda, soutěž, výstava) a jeho dílo. Oním iniciačním zážitkem, prostřednictvím kterého děti vstoupí do kouzelného světa knih, je již známé slavnostní pasování, které proběhne v Ústřední knihovně KJM, Mahenově památníku a na dalších 12 pobočkách knihovny (program jednotlivých provozů); pasovat se mohou jak jednotliví zájemci, tak školní družiny.

Pasuji tě na rytíře knih a čtenáře knihovny

V Ústřední knihovně se děti setkají s králem, královnou a slavnostní královskou družinou ve čtvrtek 4. října (vždy v Týdnu knihoven). A jelikož se jedná o jubilejní ročník pasování, sluší se poohlédnout zpět a podívat se na to, jak to všechno začalo.

Následuje výběr fotografií z pasování i doprovodných programů.

Ústřední knihovna

2003 

2004

2005

2006 - setkání pod Pohádkovníkem (hřiště Lužánky, Brno)

2007 - beseda se spisovatelkou Petrou Braunovou

2008 - tvůrčí dílna

2009

2010 (fotogalerie)

2011 (fotogalerie

Pobočky 

Bohunice 2010 (fotogalerie)

Královo Pole 2010 (fotogalerie)

Bystrc 2011 (fotogalerie)

Židenice 2011 (fotogalerie)

Za tento projekt knihovna získala prestižní ocenění udělované Ministerstvem kultury ČR Knihovna roku 2004 v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Výjimečnost akce nedeklaruje pouze zmiňované ocenění - známkou úspěchu je rozšíření myšlenky projektu mezi další knihovny, především se jedná o modifikace aktu pasování (např. pasování prvňáčků za pololetní vysvědčení či v závěru školního roku jako forma čtenářského ocenění).

Měj v úctě slovo...

Děti si v KJM počátkem školního roku neodnesou jen zážitek z pasování a zdarma získanou průkazku do knihovny (v roce 2011 bylo v Ústřední knihovně zdarma zaregistrováno 768 prvňáčků, na pobočkách 1 016 prvňáčků). Dále se mohou zapojovat do ostatních aktivit knihovny, kterými projekt plynule pokračuje. Vztah ke knížkám a čtením prohlubují zejm. pořady Dětské knihovny KJM (např. zapojení do projektu Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka, pravidelná výtvarná dílna Čtvrtkování, akce Den pro dětskou knihu apod.).

Čtvrtkování 2010 Jak namalovat knížku 

Den pro dětskou knihu 2011 Pod pokličkou zajímavých povolání

Starý Lískovec 2012 Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka

Závěrem školního roku přichází bilance, rekapitulace čtenářských dovedností a zájmů čerstvých čtenářů dalším vrcholem projektu, tentokrát slavnostním aktem zvaným Klíčování, v němž děti obdrží symbolický klíč od království knížek, vzácných pokladů knihovny...

Klíčování 2012

Královo Pole Klíčování 2011  

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 12. 2018
  1. Visit to <a href="https://dramanice.life/">Dramanice</a> you can watch and download asian drama for free with English subtitle.
  2.  

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 5. 2019

Hello, I have gone through your blog post and I must admit it is quite commendable. I will surely ask my friends to visit and have a look. If anyone might be interested or looking for <a href="https://topresearchpapers.com/services/powerpoint-presentation-writing"> powerpoint presentation writing service</a> feel free to check this out s in also found it very helpful.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 5. 2019

Hello, I have gone through your blog post and I must admit it is quite commendable. I will surely ask my friends to visit and have a look. If anyone might be interested or looking for <a href="https://topresearchpapers.com/services/powerpoint-presentation-writing"> powerpoint presentation writing service</a> feel free to check this out s in also found it very helpful.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback