VIDEO: Finanční systémy, společnost a blahobyt

Mantra, se kterou vstupují političtí a ekonomičtí lídři do roku 2009, je "návrat k ekonomickému růstu a blahobytu, ať to stojí co to stojí". 

Když si prolistuji v poslední době ekonomické časopisy (a nejen ty), vyskočí na mě palcové titulky:

KRIZE na akciových trzích, Směřování do recese, Peníze v pohybu, Tržní bubliny, Je potřeba elitní krizová jednotka!, Těžká volba, ...

Všechny tyto zprávy mají jedno společné. Tak či onak se dotýkají monetárního systému a faktu, že peníze jsou nervem společnosti.

Níže jsou odkazy na tři kontroverzní (a dvě bonusové/veselejší) videa, které se tímto tématem také zabývají. Slovo kontroverze mi umožňuje naznačit (a alibisticky nevysvětlit), že ne vše je ve filmech v pořádku, že s určitými fakty je manipulováno a některé návrhy jsou utopistické - nicméně to podle mého názoru nesnižuje výsledný efekt a dojem. Máte v podstatě tři možnosti: na filmy se nepodívat, filmy odsoudit a filmy ocenit. Závěrečnou racionální reflexi z viděného si musí udělat každý sám.

Peníze jako dluh

délka: 47 min. (české titulky)

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví 

Zeitgeist: The Movie

délka: 1:58 hod (české titulky)

    Zeitgeist byl vytvořen se záměrem navést lidi k tomu, aby na svět začali nahlížet více kritickým pohledem a aby se zamysleli nad skutečným významem některých věcí, které jsou dnes širokou veřejností považovány za neotřesitelnou pravdu. Tvůrce tohoto dokumentu si vzal na paškál Křesťanství, útok na budovy WTC z 11. září 2001 a velké finanční korporace, které se údajně snaží převzít vládu nad světem. 

Zeitgeist: Addenum

délka: 2:04 hod. (české titulky)

  • Odkaz na FILM (google video)

Volné pokračování prvního Zeitgeistu, ve kterém se tvůrci již nesnaží nikoho o ničem přesvědčovat, ale pouze chtějí tímto filmem informovat co nejširší veřejnost. Zeitgeist: Addendum předvádí, že náš současný životní styl založený na penězích je jen velký podvod na celé lidstvo, v další části rozebírá vykořisťování a ovládání zemí mezinárodními korporacemi a celý film vyusťuje předložením návrhů na zlepšení života, společnosti a světa obecně.

Bonus (pro relaxaci z viděného)

Morální hazard


Tržní sentiment a hypoteční krize
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

5 komentářů

Obrázek uživatele Martina
Zrovna předevčírem jsem viděla ten poslední film a při jeho sledování mě napadlo: líbí se mi myšlenka CI? Je to jen ještě efektivnější honění se za penězi. Hmmm. Asi budu dělat v knihovně :).
Obrázek uživatele Stáňa

A celou ekonomiku postavíme na tom, že budeme nakupovat a nakupovat a nakupovat, až se úplně unakupujeme a nebudeme mezi zbožím vidět. Hurá.

Stáňa

Obrázek uživatele Ropák

O celkové nanažranosti je výborný příspěvek na blogu Tomáše Sedláčka na http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tomas-sedlacek.php,

analýza situace na blogu Roberta Millera - http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/robert-miller.php?itemid=5038 a http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/robert-miller.php?itemid=4637

Obrázek uživatele Terajs

Britský humor je něčím, čemu člověk musí přijít na chuť. Ale když se tak stane, je to požitek a rozkoš.

Tahle videa jsou plná tref do černého, přetékají ironií a i když se budete smát z plna hrdla, nedají vám aktéři zapomenout, že to všechno až taková sranda není, protože ta nadsázka může být tak přemrštěná díky tomu, jak obrovské je to, na co nasazuje.

Obrázek uživatele Terajs
30. 3. 2009

Jak léčit záplavu depresivních titulků? Vtipy o krizi

V bance: "Dobrý den, chtěl bych vás požádat o půjčku." "Vážně? Právě jsem se chtěl zeptat na totéž."

A "krizové" logo Apple má taky něco do sebe :).

 

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback