Video Games and Learning aneb jak jsem si vyzkoušela MOOC kurz

V rámci předmětu Online vzdělávání: MOOC (FF:VIKMB27) jsem si vybrala pro studium online kurz s názvem Video Games and Learning. Zajímalo mě, jaký mají hry vliv na učení, jestli jsou skutečně tak přínosné jak tvrdí zastánci her, nebo tak destruktivní, jak tvrdí jejich odpůrci.

Kurz Videohry a učení jsem si zapsala na webu www.coursera.com, což je obrovský portál nabízející výukové kurzy snad ze všech možných oblastí. Můj kurz vytvářeli lidé z univerzity Wisconsin-Madison. Konkrétně hlavními průvodci byli sympatičtí Constance Steinkuehler a Kurt Squire, oba profesoři oboru digitální média a zároveň manželé.

Lekce

Celý kurz trval šest týdnů, nová lekce byla zveřejňována vždy v úterý. Na začátku mě překvapilo, že je potřeba si přepočítat čas, tak aby odpovídal mému časovému pásmu. Takže oficiální zveřejnění materiálů bylo v 7 ráno, což pro mě znamenalo v 16:00. Témata jednotlivých lekcích byla následující:

Games and Learning
Game Design for Learning
Game Culture and Learning
Games and Cognition
Games and Content Subject Matter
Games and The Institution of Education

Každá lekce obsahovala úvodní video, kde Constance a Kurt mluvili tom co nás čeká v následujícím týdnu, shrnovali výsledky úkolů z minulého týdne nebo třeba představili některého z přednášejících a jeho práci. Pak následovalo několik video přednášek, v délce maximálně kolem 20 minut, od různých odborníků týkajích se tématu lekce. Velmi zajímavá byla krátká videa ve kterých v průběhu celého kurzu shrnoval James Paul Gee třínáct principů učení založeného na hře. Zhlédnout je můžete například zde: http://www.youtube.com/watch?v=7fg4Rsf-M-U. Většina videí byla doplněná o krátké animace, které se načrtávali při hovoru mluvčího vedle něj a doslova tak vykreslovali to co říkal. Pravděpodobně všechna videa z kurzu jsou dostupná na youtube kanálu Gamifi.cat http://www.youtube.com/playlist?list=PLx3Lq_0TcWNuJRNqt0GzuV8bTql2XH8_2.

Dál kurz obsahoval, většinou nijak dlouhý odborný článek a infografiku k tématu. Jedna z infografik je například tu: http://www.onlinecolleges.net/2011/08/25/how-video-games-are-changing-education týká se toho, jak videohry mění vzdělávání.

Nebo tu:

http://www.affordableschoolsonline.com/gaming-is-good-for-you-infographic/s názvem Hraní je pro vás dobré.

Úkoly

Každá lekce také obsahovala úkol, který bylo potřeba splnit do začátku lekce následující, nebo si jeho splnění posunout (to šlo ale jen 2x za celý kurz). Za klad považuji také to, že splnění úkolu záviselo jen na mě a ne na hodnocení ostatních. Často sice bylo součástí úkolu dát výsledek do fóra a okomentovat úkoly ostatních, nikdy na jejich hodnocení ale nezáviselo splnění úkolu.

Úkoly byly vůbec velmi zájímovou částí kurzu. Asi nejvíc mě zaujal úkol ve čtvrtém týdnu. Zjednodušeně, byli jsme zapojeni do výzkumu, jestli se dá trénovat postřeh pomocí počítačové hry. Úkolem bylo projít dvě jednoduchá cvičení na postřeh. V návaznosti na úkol nám bylo vysvětleno jak se takové věci zkoumají, o čem už vědci vědí, že se to skutečně dá ovlivnit tréninkem, napříklada za pomocí počítačové hry.

Další úkol nás seznámil s existencí velmi zajímavé databáze http://beta.playfullearning.com/. Web umožňuje zadávat detailní informace o hrách, které se dají použít pro vzdělávání, takže můžu sloužit v podstatě každému, kdo by se rád něco naučil nebo dozvěděl hravou formou. Naším úkolem bylo přidat do databáze jednu hru.

Fóra

Součástí kurzu jsou i fóra, ve kterých se diskutuje nad úkoly, nebo nad čímkoliv jiným týkajícím se kurzu. Lektoři nás často povzbuzovali, abychom se zapojili do probíhajících diskuzí. Ve fórech tak máte možnost potkat se se svými spolužáky, navázat kontakt a dozvědět se něco o jejich názorech a skušenostech. Účastníci kurzu byli velmi různorodí, od vyložených hráčů počítačových her (což se nejlépe ukázalo v úkolu, kde jsme měli vytvořit síť her kteréch hrajeme a jak jsou propojeny s lidmi okolo nás v reálném světě), až po učitele a studenty nejrůznějších oborů.

Co si o tom myslím?

Kurz mi celkově přišel opravdu dobrý, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí, bylo to zábavné a vyvážené. I přes jeho "masovost" jsem měla pocit kontaktu s lektory - díky úvodním videím u každé lekce. Také se mi líbila rozmanitost materiálů - pomocí infografiky jsem si mohla udělat rychlý obrázek o čem lekce je a dozvědět se první fakta, videa popisovala téma detailněji, lektoři mluvili o tom čemu se věnují, jaké mají výsledky, také o vlastních zkušenostech se vzděláváním pomocí her. Texty pak šli více do hloubky a doplňovali celou lekci detalinějšími informacemi. Předpokládaný čás potřebný pro studium je 4-6 hodin týdně, což myslím, většinou odpovídalo, jen pátý týden mě docela překvapil - jeho prostudování trvalo nejdýl, obsahoval o hodně delší videa než jsem byla zvyklá z předchozích týdnů.

Na začátku jsem měla obavy, že budu mít potíže s porozuměním, nakonec to ale nebyl problém. K videím je možné zapnout si anglické titulky a lektoři mluví srozumitelně.

Pokud kurz absolvujete a splníte všechny náležitosti, získáte certifikát. Hlavně ale získáte spoustu cenných informací, naučíte se nové věci a otevřou se před vámi nové obzory.

Zkuste si to!

Pokud by vás zaujal přímo tento kurz, můžete se buďto přihlásit do stávajícího – materiály jsou přístupné, certifikát už ale bohužel získat nemůžete, nebo vyčkat, jestli bude otevřen nový běh.

Celý kurz je přístupný zde:

https://www.coursera.org/course/videogameslearning.

Odkaz na závěrečnou prezentaci (update 14.1. 2014):

http://www.slideshare.net/Mirunka/game-and-learning

Obrázky převzaty ze stránek kurzu.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback