Virtuální svět knihy

Někdy sedím pod domácí knihovnou, tiše sleduji kupy knih a stohy článků a připadám si jako sysel, který nestíhá spořádat vše, čím se zásobil. A tak v této tvrdé realitě přemýšlím, jaké světy jsou za stránkami schovány. A že za stránkami jsou světy, ví každý s krapítkem fantazie, který umí číst. Tisíce světů a statisíce duší. Všechny knihy opakují jinými slovy Boží jméno (ať již v dobrém, či ve zlém). Světů totiž za stránkami není, pokud s nimi není lidské vnímání a duševní výkon - interpretace. Svět dobrodružný, fantazíjní, svět idejí či faktů, minulých životů, stačí se ponořit a letět.

Vezmi a čti! Ale kam vlastně kráčíme, kam ulétáme? Jaká je realita těchto světů? Mění naše myšlenky a tím i naše jednání, knižní světy na nás tedy mají reálný účinek. Existují tedy. Jsou zprostředkovány přes knihu, ale mohou vyvolat revoluce, revoluce beze zbraní. Nebo je to jen šalba nadějí, úlisná iluze, jedna dobře mířená, ehm propagace?

revolution by the books

Světy v knihách můžeme směle označit za světy virtuální. Světy zabydlené hromadami postav a charakterů, myšlenek žijících si vlastní dynamikou, vstupujících vědomím do vzdušného víru myšlení. Ozvěny světů zní v éteru, o němž nám v jednom z nich fyzici ukázali, že neexistuje.Naše kultura, vnímání světa tkví úpěnlivě ve virtuálním i ve fyzikálním světě. Dětem prospívá, naslouchají-li poklidnému hlasu táty, lahodnému hlasu mámy, vykreslující pře očima dítěte pohádkový svět. Spíše budou číst a přemýšlet, upevňují si etické zásady i smysl pro rodinu. Zkuste sami najít v sobě své představované vzory, které obdivujete. Pátrejte dál i po těch, které vás ovlivnili, aniž byste si to vědomě dříve připustili, můžete se o ně podělit s
ostatními.

Sám papír zapouští své kořeny hluboko do naší společnosti, je svázaný s každodenním životem. Je vždy po ruce, na cestách i v oblastech bez elektřiny. Omezuje nás méně, než elektronická zařízení, už i svým designem, který je vysoce použitelný. Přesto nás nezbavuje závislostí zcela – plno, zvláště mladých lidí, propadne četbě do té míry, že zapomínají na pohyb na čerstvém vzduchu, ba i na přátele a okolní svět. Tráví celé hodiny ve fiktivních světech, žijí mnohdy nereálnými příběhy svých hrdinů, jejich zážitky a myšlenky se stávají pro ně reálnějšími než zážitky,myšlenky vlastní, stávají se knihomoly. Liší se v něčem od herních pařanů či lidí závislých na internetových službách typu MUD? Poslední jmenovaní mají snad i širší záběr komunikace, ačkoli jen nepřímé. Není špatné komunikovat nepřímo i ve zvýšené míře, nesmí ovšem chybět reálný, živý kontakt s lidmi, s nimiž komunikuji, uvádění naší komunikace do kontextu. Jazyk je živý a potřebuje proto svoji živnou půdu v celé bohatosti, abychom si vůbec měli šanci porozumět. V poměru mezi přímou a nepřímou komunikací existuje jediná rada, stejně jako v mnoha dalších oblastech: přiměřenost.

Nezapomínejme na tento virtuální svět knih a jeho nebezpečí, aby z nás nebyli knižní entuzianisti, kteří v knize vidí jen to dobré. I kniha je nástroj ambivalentní. Dokonce i přílišné spoléhání na knihu jako průvodce rozumu může přinést zkažené ovoce. Stačí jen vzpomenout Josepha Weizenbauma a jeho instrumentální rozum, před nímž varoval. Stále žijeme v přirozeném světě a v něm nacházíme sami sebe, svoji spokojenost. Knihy jsou krásné, milosrdné, kultivují lidský charakter i myšlení, mohou se stát životní láskou, neměly by se však stát celým naším životem. Platí: better nurse than reverie, better read than dead.

Better read than dead

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele Stáňa

Z některých knih se mi nechce vrátit. Ale nebude tak zle.Taky mám kupky připravené "jen co bude čas". Zatím, a nemusím nad tím nijak uvažovat, raději trávím volno s přáteli. Domáci knihovna je ve stavu organizovaného chaosu. Protestně? A je-li potřeba srovnat, klidně sedím mezi rozloženými knížkami a vítám se se starými přáteli, tentokrát v knihách.Obdivuju každého, kdo dokáže systematicky a rychle poskládat knihovnu. Já mám tisíce předsevzetí, jak rychle to tentokrát bude a stejně se zaseknu u prvního oblíbence.

Knižní svět. Jako každý svět, mimo realitu, mi připadá bezpečnější.

Stáňa

Obrázek uživatele bicarbona
knižní světy existují a jsem rád že si to myslí i někdo další...
Obrázek uživatele jjs
12. 1. 2009

No, ano - mají své intencionální bytí. Porozumět tomu, jak světy knih existují není tak nesnadné, když odstraníme nominalistické předsudky.

Rád bych ještě upozornil, že slova virtuální se užívá v několika odlišných významech. 

Virtuální v přísném slova smyslu znamená "schopný být pojmově rozlišován díky základu v samotné věci".

Dnes jej realisté ztotožňují s pojmem intencionální, podobně jako M.L., nominalisté dokonce s pojmem elektronický či digitální.

 

Obrázek uživatele Pavel Beneš

V technice slovo virtuální (virtuální realita) znamená zdánlivý, nereálný, například počítačem zprostředkovaný. Nejsem silný v latině a tak možná intencionální má stejný význam - nevím.

Ten dobrý pocit ze čtení některých knih (a všimněte si, že ne všechny knihy se líbí všem!) vzniká z vyvolané rezonance čtenáře s obsahem, někdy i způsobem vyjevení tohoto obsahu. Rezonance (souzvuk, soulad, shodnost rytmů) je dost nedoceňovaný fyzikální jev. Nese sebou skutečnost maximálního efektu (výkonu) při minimální námaze. Je také generátorem příjemných duševních stavů

Pavel Beneš

Obrázek uživatele jjs
12. 1. 2009

Intencionální je totéž co pomyslný, myšlený, v mysli existující. Jde o jinou formu bytí, než bytí reálné, skutečné.

Když poznáváme reálnou věc, vytváříme její intencionální obraz, taková věc existuje dvěma způsoby - reálně a intencionálně.

Fiktivní postavy nemají svůj reálný protějšek, ale existují jen intencionálně jako koncepty v mysli autora a čtenářů.

Obrázek uživatele mozaika
Moc krásně napsáno, oslovilo mě to, jsem jedna z těch, která od mala četla a ztrácela se ve "virtuálním světě" knih;)...Bohatý duševní svět je důležitý pro kvalitní život v realitě...

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback