Volební

13. 10. 2008
Přečetla  jsem si volební hesla, Morava Moravanům, Čechy Čechům  a přepadla mě hluboká trudomyslnost. Co já si jen počnu. Historicky bydlím na Moravě, ale územně jsem od roku 1968 v Čechách. To jsem teda namydlená, vůbec nevím s kterým táborem mám vlastně skandovat. Možná by pomohlo, že z okna vidím na ceduli Jihomoravský kraj, jen jestli mi to uznají. No jo, ale v druhém táboře bych mohla s výhledem narazit, když  tak nad tím přemýšlím, při své krátkozrakosti, kdoví co je na ceduli. Pravda je ještě krutější, za poslední dvě staletí se přehnalo něco vojska naším krajem. Sbor pruských královských granátníků, Daunovo vojsko „opřelo pravé křídlo o město“, píše kronikář. Byla pra, pra babička ctnostná dáma, nebo pra, pra dědeček nestál za nic a granátník významně práskal knírem? A co Francouzi po bitvě u Slavkova, ruského vojka prý také táhlo krajem… Nezbude než, obehnat dvorek a vyhlásit nové heslo - Já sám sobě.
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

8 komentářů

Obrázek uživatele Terajs
15. 10. 2008

se v Brně konal 4. 10. (pro zasvěcené: kdože se nám to tehdy oženil? ;) a byla to celkem zajímavá věc. Nejdřív jsem je totiž uviděla z jedoucí šaliny: pochodující průvod, červeno-žluté vlajky, nějaké to skandování - a šli mým směrem! Opravdu jsem spěchala, a tak jsem se opatrně vydala za nimi, vyndala sluchátka z uší a uslyšela: "Nejsme Češi, jsme Moravané!!!!" Pointa? Uff, to se mi ale ulevilo. Nebyli agresivní, nebyli to neonáckové, zaplaťpámbu ani hokejoví či fotbaloví fanoušci nabuzení na utkání... Nehrozilo, že dostanu přes hubu. Takže bych to až tak nehrotila...

Minulý týden se mně nějaké stréc na Zelňáku ptal, skama su, esli z Čech...a já mu řekla, že ne, že z Jihlavy, a proto mluvím tak divně ;). Hraniční kameny současnou Jihlavu v podstatě dělí na větší moravskou a menší českou část (ovšem pozor, v té je průmyslová zóna). Kořeny má město německé, a tady ty česko-moravské problémy žádné. Koneckonců, i ta vrchovina je Českomoravská...

Obrázek uživatele Terek
15. 10. 2008

z pohledu toho, co nám včera říkal Andrew Lass. Je dobrej nápad ČR dělit na ještě menší historický celky jen polde imagined culture? A co by byl v tomhle případě ten spojovací článek? Jen regionální příslušnost? Rodový původ? To, že někdo mluví hantecem nebo češtinou s přízvukem?

Byly bysme jak federální státy v Americe, jen by to bylo mnohem horší než tam páč sme menší, tak každej problém by byl supermarkantní.

Obrázek uživatele Terajs
15. 10. 2008

jestli jsem se špatně vyjádřila, ale můj komentář měl být ve smyslu:

"padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina" (velký, opravdu velký smajlík=velká, opravdu velká nadsázka) a "u nás v Jihlavě tohle neřešíme, páč v Praze jsme za moravský balíky a v Brně za pražské cajzly"

a taky to mělo být takové jako odlehčení, když i ta vrchovina je Českomoravská a celá naše ;).

Obrázek uživatele Stáňa

Ten můj je taky "veselej". Cely mi to přišlo tak blbý. Jak se na tak malym prostoru chceš vůči něčemu vymezovat a podle čeho a nemáme jiný složitější starosti. Tož tak.

Stáňa

Obrázek uživatele Stáňa

Je to velmi složitý problém. U nás se můžeš vyřádit s metrem v ruce. Musíš rozdělit Hanou, Malou Hanou, Moravu a Čechy. Kdyby je chytlo "Já su..... a kdo je víc", tak nevím jak dělit. Jedině rozřezat. Nožička - Morava, druhá Čech, když se kácí les holt lítají třísky.

Jenom, aby tu naši modrou planetu taky nenapadlo, Země sobě a nevyhodila nás všechny.

Stáňa

Obrázek uživatele EVa
15. 10. 2008
kdo jako první prof. A. Lasse zmíní, protože Stánin příspěvek (otázka náplně pojmu češství a identity) si o to přímo "koledoval" - a dočkala jsem se :-). Pohled na češství v kategorii "kdo kde bydlí" a následné škatulkování teritoria je klasický, nicméně v naší kultuře stále živý (jinak by nebylo oněch předvolebních hesel). Bude spíš zajímavé sledovat, zda tyto slogany budou přetrvávat i v budoucnu, nebo zda se bude uplatňovat jiné hledisko - "kdo co s kým sdílí"...
Obrázek uživatele Stáňa

Jen aby přes ty cedule dokázali něco sdílet, to už by nad tím museli chvilku přemýšlet. Čára za plotem je snadnější, tam máš nepřítele hned.

Nechceš pro nás, kteří neslyšeli, shrnout přednášku prof. A. Lasse?

Stáňa

Obrázek uživatele EVa
15. 10. 2008
a následné chování ovlivnit úroveň poznání? Já bych řekla, že nějakým způsobem asi ano, jinak by se tolik pořád nemluvilo o významu znalostí, potřeby kritického myšlení apod. Jinak na shrnutí přednášky prof. Lasse si opravdu netroufám :-), ale lze se podívat např. na článek Informace, identita a imaginace: Znalostní technologie a budoucnost univerzitního vzdělání: http://www.ikaros.cz/node/4976.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback