Vyhledávání informací

9. 12. 2014
Pokud sledujete náš seriál věnující se psaní kvalifikační práce pravidelně, pak víte, že jsme se věnovali výběru tématu, pomocí myšlenkové mapy jste si mohli vytvořit základní kostru diplomky a za přispění nástrojů time managementu rozplánovat psaní práce tak, abyste vše stíhali včas. V dnešním pokračování se budeme věnovat vyhledávání informací.

Každá práce totiž začíná u desk research aneb průzkumu od stolu. Dříve to znamenalo, že se student vypravil do knihovny, odkud si přinesl stohy knih. V současnosti obvykle vedou první kroky na Google. Pro první orientaci v tématu to jistě není špatná volba, ale pro psaní diplomové práce si jenom s Googlem nevystačíte, a proto se dnes budeme věnovat tomu, kde a jak můžete hledat informace.

Samozřejmě nejvíce odborných informací je koncentrováno v odborných databázích, které jsou dostupné přes http://ezdroje.muni.cz. Jako studenti k nim máte přístup zdarma z univerzitních knihoven nebo díky vzdálenému přístupu odkudkoli. Předpokládáme, že během studia jste se s nimi již důvěrně seznámili, proto se jimi nebudeme zde podrobněji zabývat. Našim cílem je zaměřit se na volně dostupné zdroje.

Jako první si představíme Google Scholar. Jedná se o službu společnosti Google, která umožňuje vyhledávat informace z mnoha oborů a zdrojů. Najdete zde recenzované články, knihy, dizertační práce,  abstrakty a články od akademických nakladatelství, odborných společností a dalších odborných organizací. Výhodou je, že webové rozhraní je totožné s Googlem, a proto všem velmi dobře známé. Ale pár tipů se určitě bude hodit. Pokud chcete vyhledávat články konkrétního autora, jehož příjmení je poměrně časté a chcete jej specifikovat pomocí křestního jména, pak neuvádějte celé jméno, ale pouze iniciály (J Steinerová). Někteří autoři mají na Google Scholar svůj profil, který obsahuje všechny jejich články, míru citovanosti a h-index.

 

I zde platí, že pokud hledáte přesnou frázi, pak ji zadejte do uvozovek ("library research"). Pokud chcete omezit vyhledávání pouze na zdroje, které mají hledané klíčové slovo v názvu, použijte operátor "intitle:".

 

Samozřejmostí je možnost omezení na určité časové období, určitý jazyk nebo jen určité publikační zdroje.

Když už zmiňujeme služby Googlu, pak bychom neměli opomenout ani další velmi užitečnou službu, a to je Google Books. Řada knih zde nabízí možnost náhledu, který mnohdy poskytne přesně ty informace, které hledáte, anebo vám alespoň pomůže s prvotní orientací, zdali bude pro vaši práci kniha zajímavá nebo ne.

Další významný zdroj volně dostupných odborných informací je DOAJ neboli Directory of Open Access Journals. V současné době obsahuje 1,785,474 ze 136 zemí světa. Ovládání je velmi jednoduché. Svůj dotaz můžete dále zužovat a konkretizovat v levém menu, pomocí nastavení různých filtrů jako je např. jazyk, vydavatel, země původu nebo oblast (subject).

 

Poslední zajímavý nástroj, který bychom vám zde chtěli představit je OAJSE neboli Open Access Journals Search Engine. Jak už sám název napovídá, jedná se o vyhledávač časopisů s open access přístupem. Asi nikoho neoslní svým webovým rozhraním, jedná se vyloženě o rozcestník k dalším zdrojům. Pro oblast knihovnictví a informačních studií nabízí 56 různých časopisů.

Kde začít s hledáním informací jsme si řekli v této části, příště se budeme věnovat tomu, jak si v tom ohromném množství článků udržet pořádek a orientaci.

 Zdroje:

Directory of Open Access Journals [online]. 2014 [cit. 2014-11-25]. Dostupné z: http://doaj.org/

GOOGLE. Google Scholar [online]. 2011 [cit. 2014-11-25]. Dostupné z: http://scholar.google.cz/

GOOGLE. Knihy Google [online]. 2012 [cit. 2014-11-25]. Dostupné z: http://books.google.com/

Open Access Journals Search Engine (OAJSE) [online]. 2008-2013 [cit. 2014-11-25]. Dostupné z: http://oajse.com/

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback