Výstava Tutanchamon

24. 6. 2008

Právě jsem v rádiu zaslechla zprávu o putovní výstavě Tutanchamon, která by měla v měsíci září „zazářit“ v Brně. Mělo by jít o rekonstrukci Tutanchamonovy hrobky, v níž by se návštěvníkovi naskytl stejný pohled, který byl dopřán známému egyptologovi Howardu Carterovi. Tato hrobka jako jedna z mála nebyla při svém objevení nalezena vykradená, a tak se dá z dochovaného bohatství usuzovat na velkolepost a nádheru hrobek významnějších faraónů, jejichž posmrtné chrámy se nedotčené bohužel nedochovaly...  

Originály exponátů Tutanchamonovy hrobky jsou uloženy v Egyptském muzeu v Káhiře 

V současné době muzeologie sleduje trend vystavovat soubory v celku. Díky tomu divák získá konkrétnější představu, lépe si uvědomí, jak věc ve skutečnosti vypadala. Vystavovat originální artefakty má jiný význam, než ukazovat komplexní repliku. Obojí je správné,“ říká k výstavě egyptolog Ladislav Bareš.  

Tak uvidíme, zda půjde o poctivou snahu věrné rekonstrukce nebo spíš o senzaci. Upřímně doufám, že převáží to první …:-).

P.S.: přidávám ještě odkaz na Český egyptologický ústav FF UK, na jehož stránkách jsem našla EgTez: Český egyptologický tezaurus :-).

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

7 komentářů

Obrázek uživatele Stáňa

To je paráda, člověk si tak sedí u počítače a zajímavé věci přichází samy. EVo díky, nenechám si ujít.

Stáňa

Obrázek uživatele Tomas Bouda

Výstava je v těchto chvílích pořádána v museu ve Vídni. Výstava je velmi povedená. Jak fyzické původní artefakty, tak i doplňující historické fotografie a názorná dokumentační videa skýtají ucelený pohled na egyptskou problematiku s důrazem na vládu 18. dinastie, z které pochází právě Tutanchamon. Pokud můžu radit, výstavu si nenechte ujít.

Bohužel Tutanchamonova posmrtná maska (nahoře) není součástí výstavy...

Tomáš Bouda

Obrázek uživatele admin
Anonym
8. 10. 2008
Jsem moc ráda,že výstava dorazila i do Česka!!Chystala jsem se na ni do Vídně,ale neklaplo to...Snad mi tentokrát neuteče...
Obrázek uživatele admin
Anonym
16. 10. 2008
Prosím, ví někdo do kdy bude v Brně ta výstava s Tutanchamónem? Mocráda bych se tam podívala, ale mám to přes celou republiku. Děkuji všem za zprávu.
Obrázek uživatele Petr Škyřík
Výstava potrvá do 18. března 2009. Viz např.  článek na idnes.cz Na unikátní výstavě o Tutanchamonovi show střídá perfekce
Obrázek uživatele admin
Anonym
11. 11. 2008
Prosbička, lidičky má někdo z vás nafocený fotky (kvalitní) z výstavy? A moh by poslat prosím pěkně na můj mejl?  kadmichU2@seznam.cz       děkuji
Obrázek uživatele Katka Hošková

Na výstavě jsem byla a upřímně, bylo to pro mě mírné rozčarování. Asi jsem čekala víc. Fotky nemám, považovala jsem za zbytečné fotit si kopie věcí, nalezených v Tutanchamonově hrobce. Jo, kdyby to byly originály a bylo by to v Egyptě, tak to by byla jiná:-).

Navíc, na stránkách výstavy píšou, že je tam přesná kopie hrobového komplexu, takže jsem si představovala, že polezu do "jeskyně z polystyrenu" a pocítím to, co Carter, když tam lezl, ale není tomu tak. Poklad je vyskládán v normální místnosti ve třech "boxech", které jsou uspořádány jako při nálezu, ale ani zdaleka nemáte dojem, že stojíte v egyptské hrobce.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback