Vytisknout si svět

18. 11. 2011

Příloha č. 19/2011

Autoři přílohy: InHD + Igor Hlaváč

Live blogging k této přednášce najdete jako obvykle na Inflow v Blogu z bloku.

 

Vytisknout si svět

Ve čtvrtek 3. listopadu proběhl blok expertů s Josefem Průšou a RepRapem, 3D tiskárnou, která možná někdy změní svět. Josef Průša je jednadvacetiletý student vysoké školy ekonomické, ale především se ve svém volném čase věnuje vývoji open source 3D tiskárny (RepRap). Aby toho nebylo málo, tak Josef ještě píše knihu. Tiskárna dovede replikovat všechny plastové části a zbytek kovů a čipů je volně k dostání v obchodech. Pokud máte zájem o takovou tiskárnu, kontaktujte Josefa nebo jděte na IRC.

Josef Průša - Open source hardware from KISK on Vimeo.

 

Koncept 3D tiskárny je třicet let starý, ale kvůli patentům se vývoj a rozšíření velmi zpomalilo. S prvním konceptem přišel v roce 2005 Adrian Bowyer na University of Bath. V roce 2006 si RepRap vytiskl svoji první součástku, sám na sebe. Ve vývoji RepRapu se pokračovalo a prvním modelem byl Darwin, který byl velký a složitý na sestavení. Následoval model Mendel, který byl menší a rychlejší pro replikaci. Nejméně populární byl model Huxley. Posledním modelem, který v podstatě unifikoval a rozšířil povědomí o tiskárně, byl model Prusa, který sestavil Josef Průša. Tento model je nejmenší a nemá téměř žádné limity. Vytisknutí součástek na další tiskárnu trvá 12-14 hodin a dá se postavit za víkend.

 

Jak to funguje?

RepRap tiskne tím způsobem, že si 3D objekt nejdříve rozdělí na tenké vrstvy, které potom skládá na sebe. Umí se pohybovat ve 3D prostoru a materiál, který vrství na sebe, je roztavený plast. Tímto způsobem lze udělat téměř jakýkoliv objekt. Jediné omezení je, že lze tisknout pouze pod určitým úhlem, pokud se tento úhel překročí, plast se začne deformovat. Pomocí tzv. bridge, jde tisknout i ve vzduchu, ale plast potřebuje oporu, aby se mohl natáhnout.

 

RepRap v číslech

U RepRapu není nic jisté, protože se jedná o sebereplikační tiskárnu. Podle odhadu bylo koncem roku 2010 na světě 3872 – 4840 tiskáren. Pokud si budete chtít  tiskárnu složit sami, vyjde vás to něco mezi 9000 – 13 000 Kč. Připravené  stavebnice, které si můžete poskládat jako lego, vychází od 19 000 až do statisíců. Ceny komerčních výrobců 3D tiskáren se pohybují ve statisících.

 

Materiály

Tiskárna tiskne z ABS, což je materiál, ze kterého je lego. Problém je, že mírně zapáchá. Lepší alternativou může být dražší PLA, která je biologicky odbouratelný. Může se tisknout i ze silikonu (ohebné části) a čokolády (to mají rády ženy).

Budoucnost je v tištění kovů, které mohou tisknout plošné spoje pro další tiskárny. Experimentálně byl vytištěný i jednoduchý tranzistor, který fungoval.

 

K čemu to?

Tiskárna může sloužit jako továrna na běžné věci: věšák, solnička a pepřenka, klips na upevnění kabelů, pomůcka na jídlo s hůlkami nebo brýle. Všechny návrhy na věci jsou open source, takže stačí jen stáhnout model a tisknout.

Mnohem zajímavější je budoucnost takových tiskáren. Například při letu na Mars nebude moct vesmírná loď vést všechny součástky. Řešení by nabízela 3D tiskárna, která by mohla tisknout náhradní díly.

 

Open Source

RepRap funguje pod licencí GNU General Public Licence. Plasty si tiskárna vytiskne sama a ostatní součástky se dají sehnat třeba v železářství. Elektronika v RepRapu je od Arduina. Arduino je open source elektronika založená na jednoduchém použití hardwaru a softwaru. Arduino je založeno na licenci Creative Commons Share-Alike. To znamená, že jej můžeme využít pro soukromé i komerční účely, pokud zmíníme, že tiskárna běží na Arduinu.

 

Komunita

Hackerspace je místo, kde se scházejí lidi, které baví přemýšlet nad tím, jak věci fungují a vytvářet nové. V Praze jedno hackerspace je. Jmenuje se BRMLAB a mají také svoji tiskárnu. Podle Josefa by hackerspace mělo být něco jako copycentrum pro lidi, kteří si chtějí něco vytisknout. V Brně taková komunita pomalu vzniká, pokud máte zájem formovat undergroundovou technologickou komunitu, tak máte jedinečnou příležitost.

 

Závěr

RepRap je velmi mladý projekt, který je teprve v začátcích svého vývoje. Můžeme počítat s tím, že za pár let budou možnosti RepRapu mnohem větší. Jednou se možná dočkáme toho, že v každé domácnosti bude jeden takový přístroj, který nám bude vyrábět předměty dle potřeby.

 

 

Fotogalerie

V kategorii: InHD
Štítky: Inflow magazín
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback